Preskoči na glavno vsebino

Trajnostna oskrba s surovinami

Pri doseganju podnebnih in digitalnih ciljev so med prihodnjimi izzivi pridobivanje in predelava kritičnih surovin v Evropi ter zagotavljanje ključnih dobavnih verig.

Litij, kobalt in nikelj se uporabljajo v proizvodnji baterij; galij se uporablja v sončnih panelih; bor se uporablja pri tehnologijah vetrne energije; titan in volfram se uporabljata v vesoljskem in obrambnem sektorju.

EU želi z evropskim aktom o kritičnih surovinah zagotoviti varno in trajnostno oskrbo s kritičnimi surovinami za evropsko industrijo ter znatno zmanjšati odvisnost EU od uvoza iz ene same države.

Cilji evropskega akta o kritičnih surovinah

Ključni stebri akta

Evropski akt o kritičnih surovinah si prizadeva okrepiti zmogljivosti EU na področju kritičnih surovin v vseh fazah vrednostne verige. Namenjen je tudi krepitvi naše odpornosti z zmanjšanjem odvisnosti, povečanjem pripravljenosti ter spodbujanjem trajnostnosti in krožnosti dobavnih verig. Za dosego navedenih ciljev je akt zasnovan okoli štirih stebrov.

  • alt=""
    Določitev jasnih prednostnih nalog za ukrepanje

    Akt določa seznam kritičnih surovin in seznam strateških surovin, ki so ključne za tehnologije zelenega in digitalnega prehoda ter na obrambnem in vesoljskem področju. Določa tudi referenčne vrednosti za domače zmogljivosti vzdolž dobavne verige strateških surovin do leta 2030: pokrivanje 10 % letnih potreb EU z lastnim pridobivanjem surovin; 40 % za predelavo in 25 % za recikliranje. Iz posamezne tretje države ne sme izvirati več kot 65 % letnih potreb EU za vsako strateško surovino v kateri koli ustrezni fazi predelave.

  • alt=""
    Krepitev evropskih zmogljivosti

    EU mora okrepiti svojo vrednostno verigo surovin, in sicer od pridobivanja in rafiniranja do predelave in recikliranja. EU bo morala zato poskrbeti za razvoj nacionalnih programov za raziskovanje, oblikovati bolj racionaliziran in predvidljiv pristop k postopkom izdaje dovoljenj ter zagotoviti lažji dostop do financiranja.

  • alt=""
    Večja prožnost

    Ta steber se osredotoča na izboljšanje sposobnosti EU, da vzdrži motnje v dobavni verigi. To lahko doseže s povečanjem zmogljivosti spremljanja s stresnimi testi, zagotavljanjem usklajenih prizadevanj za ustvarjanje strateških zalog ter spodbujanjem trajnostnih naložb in trgovine.

  • alt=""
    Naložbe v raziskave, inovacije ter znanja in spretnosti

    EU bo okrepila uvajanje in uporabo prelomnih tehnologij na področju kritičnih surovin. Vzpostavitev obsežnega partnerstva za spretnosti na področju kritičnih surovin ter akademije za surovine spodbujala razvoj spretnosti, ki so pomembne za delovno silo v dobavnih verigah kritičnih surovin.

  • alt=""
    Spodbujanje bolj trajnostnega in krožnega gospodarstva na področju kritičnih surovin

    Spodbujati je treba recikliranje surovin in oblikovati pogoje za vzpostavitev robustnega sekundarnega trga. V tem smislu je treba spodbujati pridobivanje kritičnih surovin iz objektov za ravnanje z rudarskimi odpadki in okrepiti prizadevanja za ublažitev škodljivih učinkov na pravice delavcev, človekove pravice in varstvo okolja. Priznati je treba tudi certifikacijske sheme za povečanje trajnostnosti kritičnih surovin na trgu EU.

Surovine in pomen mednarodnega sodelovanja

EU je močno odvisna od uvoza kritičnih surovin iz tretjih držav. Zaradi naše odvisnosti in naraščajočega svetovnega povpraševanja ob prehodu na digitalno in zeleno gospodarstvo so dobavne verige ranljive.

  • 63 %

    kobalta na svetovni ravni se pridobiva v Demokratični republiki Kongo

  • 97 %

    dobave magnezija v EU izvira iz Kitajske

  • 100 %

    redkih zemelj, ki se uporabljajo za trajne magnete, se rafinira na Kitajskem

  • 98 %

    oskrbe EU z boratom zagotavlja Turčija

Mednarodna trgovina je zato bistvenega pomena za podporo svetovni proizvodnji in zagotavljanje raznolikosti oskrbe. EU si bo prizadevala za vzajemno koristna partnerstva s trgi v vzponu in gospodarstvi v razvoju, zlasti v okviru svoje strategije Global Gateway. EU bo okrepila trgovinske ukrepe, med drugim z ustanovitvijo kluba za kritične surovine za vse podobno misleče države, ki so pripravljene okrepiti svetovne dobavne verige, s krepitvijo Svetovne trgovinske organizacije (STO), širitvijo njene mreže sporazumov o spodbujanju trajnostnih naložb in prostotrgovinskih sporazumov ter večjim poudarkom na področju boja proti nepoštenim trgovinskim praksam.

EU bo nadalje razvijala strateška partnerstva in sodelovala z zanesljivimi partnerji, da bi spodbujala njihov trajnosten gospodarski razvoj z ustvarjanjem vrednostnih verig v njihovih državah, ob tem pa podpirala varne, odporne, cenovno dostopne in dovolj raznolike vrednostne verige za EU.

*ikone na tej strani: stock.adobe.com

Dokumenti

  • 16. MAREC 2023
European Critical Raw Materials Act
  • 16. MAREC 2023
Factsheet - European Critical Raw Materials Act
  • 16. MAREC 2023
Proposal for a Regulation of the European Critical Raw Materials Act