Направо към основното съдържание

Европейски законодателен акт за суровините от изключителна важност

Устойчиво снабдяване със суровини

За да постигне своите цели в областта на климата и цифровите технологии, Европа трябва да намери решение на предизвикателствата по отношение на доставките, преработката и рециклирането на суровини от изключителна важност в Европа и гарантирането на сигурността на веригите на доставки.

Литий, кобалт и никел се използват в производството на акумулаторни батерии; галий се използва в слънчевите панели; в технологиите за вятърна енергия се използва суров бор; титан и волфрам се използват в космическия и отбранителния сектор.

С Европейския законодателен акт за суровините от изключителна важност ЕС има за цел да гарантира сигурни и устойчиви доставки на такива суровини за европейската промишленост и значително да намали зависимостта на Съюза от внос от доставчици от една-единствена държава.

Цели на Европейския законодателен акт за суровините от изключителна важност

Основни стълбове на законодателния акт

Европейският законодателен акт за суровините от изключителна важност цели да се укрепи капацитетът на ЕС по отношение на тези суровини на всички етапи от веригата за създаване на стойност. Друга цел е да се повиши нашата устойчивост чрез намаляване на зависимостите, засилване на готовността и насърчаване на устойчивостта и кръговостта на веригата на доставки. В законодателния акт са определени четири стълба за постигането на тези цели.

  • alt=""
    Определяне на ясни приоритети за действие

    В законодателния акт се определят списък на суровини от изключителна важност и списък на стратегически суровини, които са от решаващо значение за технологиите на екологичния и цифровия преход, както и за отбранителната и космическата промишленост. С него се определят целеви показатели за вътрешния капацитет по веригата на доставки на стратегически суровини, които трябва да бъдат постигнати до 2030 г.: добивът в ЕС трябва да осигурява 10 % от неговите годишни нужди, преработката — 40 %, а рециклирането — 15 %. Не повече от 65 % от годишните нужди на ЕС от която и да е стратегическа суровина на всеки съответен етап от преработката трябва да идват от една-единствена трета държава.

  • alt=""
    Изграждане на европейски капацитет

    ЕС трябва да укрепи своята верига за създаване на стойност в областта на суровините — от добива до рафинирането, преработката и рециклирането. Това ще изисква развитие на проучвания на национално равнище, по-рационализиран и предвидим подход към процедурите за издаване на разрешения, както и по-добър достъп до финансиране.

  • alt=""
    Повишаване на устойчивостта

    Този стълб е насочен към подобряване на способността на ЕС да устоява на смущения във веригата на доставки. Това ще бъде постигнато чрез увеличаване на капацитета за наблюдение чрез стрес тестове, осигуряване на координирани усилия за натрупване на стратегически запаси и насърчаване на устойчиви инвестиции и търговия.

  • alt=""
    Инвестиране в научни изследвания, иновации и умения

    ЕС ще ускори усвояването и внедряването на революционни технологии за суровините от изключителна важност. Създаването на широкомащабно партньорство за умения в областта на суровините от изключителна важност и на академия за суровините ще насърчи развитието на уменията, които са от значение за работната сила във веригите на доставки на суровини от изключителна важност.

  • alt=""
    Насърчаване на по-устойчива и кръгова икономика на суровините от изключителна важност

    Трябва да се насърчава рециклирането на суровини и да се даде възможност за силен вторичен пазар. Това ще бъде постигнато чрез насърчаване на оползотворяването на суровини от изключителна важност от съоръжения за минни отпадъци и увеличаване на усилията за смекчаване на неблагоприятните въздействия по отношение на трудовите права, правата на човека и опазването на околната среда. Трябва да бъдат признати и схемите за сертифициране с цел повишаване на устойчивостта на суровините от изключителна важност на пазара на ЕС.

Суровините и значението на действията в международен план

ЕС е силно зависим от вноса на суровини от изключителна важност от трети държави. Нашата зависимост, съчетана с нарастващото търсене в световен мащаб поради преминаването към цифрова и екологосъобразна икономика, прави веригите на доставки уязвими.

  • 63 %

    от кобалта в света, използван в акумулаторните батерии, се добиват в Демократична република Конго

  • 97 %

    от доставките на магнезий в ЕС са от Китай

  • 100 %

    от редкоземните метали, използвани за постоянни магнити, се рафинират в Китай

  • 98 %

    от доставките на борат за ЕС се осигуряват от Турция

Поради това международната търговия е от основно значение за подпомагането на световното производство и за гарантирането на диверсификацията на доставките. ЕС ще се стреми към взаимноизгодни партньорства с нововъзникващи пазари и развиващи се икономики, по-специално в рамките на своята стратегия за Global Gateway. Той ще засили търговските си действия, включително чрез създаване на клуб за суровини от изключителна важност за всички единомислещи държави, желаещи да укрепят световните вериги на доставки, укрепване на Световната търговска организация (СТО), разширяване на мрежата на ЕС от споразумения за улесняване на устойчивите инвестиции и споразумения за свободна търговия и борба с нелоялните търговски практики.

ЕС ще продължи да развива стратегически партньорства и да работи с надеждни партньори за насърчаване на икономическото им развитие по устойчив начин чрез установяване на верига за създаване на стойност в техните държави, като същевременно се насърчават сигурните, устойчиви, достъпни и достатъчно диверсифицирани вериги за създаване на стойност за ЕС.

*иконите на тази страница са направени от stock.adobe.com

Документи

16 MАРТ 2023 Г.
European Critical Raw Materials Act
16 MАРТ 2023 Г.
Factsheet - European Critical Raw Materials Act
16 MАРТ 2023 Г.
Proposal for a Regulation of the European Critical Raw Materials Act