Wiarygodna sztuczna inteligencja (AI)
Wiarygodna AI może przynieść wiele korzyści, takich jak:
- lepsza opieka zdrowotna
- bezpieczniejszy i bardziej ekologiczny transport
- wydajniejsza produkcja
- tańsze i bardziej zrównoważone źródła energii.
Unijne podejście do AI zachęci ludzi do korzystania z tej technologii, a przedsiębiorstwa – do jej rozwijania.
Korzyści z AI
UE dysponuje potencjałem, który może jej zapewnić pozycję światowego lidera w dziedzinie bezpiecznej AI. Przez opracowanie solidnych ram regulacyjnych opartych na prawach człowieka i podstawowych wartościach UE może rozwinąć system sztucznej inteligencji, który będzie przynosił korzyści Europejczykom, przedsiębiorstwom i rządom.
- Europejczycy
lepsza opieka zdrowotna, bezpieczniejszy i czystszy transport i lepsze usługi publiczne
- Przedsiębiorstwa
innowacyjne produkty i usługi, na przykład w dziedzinie energii, bezpieczeństwa i opieki zdrowotnej; wyższa wydajność i bardziej efektywna produkcja
- Rządy
tańsze i bardziej zrównoważone usługi, takie jak transport, energia i gospodarowanie odpadami
Sztuczna inteligencja może nam pomóc znaleźć rozwiązanie wielu problemów społecznych. Będzie to jednak możliwe tylko, jeśli technologia będzie wysokiej jakości i będzie rozwijana i wykorzystywana w sposób godny zaufania. Ramy strategiczne oparte na wartościach UE sprawią, że obywatele z większym zaufaniem zaakceptują rozwiązania oparte na AI. Ramy takie będą jednocześnie stanowić dla przedsiębiorstw zachętę do wprowadzania i upowszechniania tego rodzaju rozwiązań.
Dlatego Komisja Europejska zaproponowała szereg działań, które mają zapewnić doskonałość w dziedzinie AI, oraz przepisy gwarantujące wiarygodność technologii:
- W kwietniu 2021 r. Komisja złożyła wniosek dotyczący aktu w sprawie AI, a w grudniu 2023 r. Parlament Europejski i Rada osiągnęły porozumienie w tej sprawie. Akt ma być odpowiedzią na potencjalne zagrożenia dla zdrowia, bezpieczeństwa i praw podstawowych obywateli, a jednocześnie wspierać rozwój innowacyjnej i odpowiedzialnej AI w UE.
- Akt w sprawie AI oraz aktualizacja skoordynowanego planu w sprawie sztucznej inteligencji zagwarantują bezpieczeństwo i ochronę praw podstawowych obywateli i przedsiębiorstw, a jednocześnie wzmocnią inwestycje i innowacje we wszystkich krajach UE.
- Komisja ogłosiła też pakiet na rzecz innowacji w dziedzinie AI, aby wspierać europejskie start-upy i MŚP w rozwoju wiarygodnej AI, zgodnej z wartościami i przepisami UE.
Budowanie zaufania przez pierwsze w historii ramy prawne dotyczące sztucznej inteligencji
Unijny akt w sprawie AI stanowi pierwsze w historii, w skali globalnej, kompleksowe ramy prawne dotyczące sztucznej inteligencji. Akt ten ma sprawić, że systemy AI wykorzystywane w UE będą bezpieczne, przejrzyste, etyczne, bezstronne i kontrolowane przez człowieka. Systemy wykorzystujące sztuczną inteligencją kategoryzowane są według poziomu ryzyka:
Niedopuszczalne ryzyko
Zakazane będzie wszystko, co zostanie uznane za wyraźne zagrożenie dla obywateli UE: od prowadzonej przez rządy oceny punktowej obywateli (tzw. social scoring) po zabawki z asystentem głosowym, które zachęcają dzieci do niebezpiecznych zachowań.
Wysokie ryzyko
- infrastruktura krytyczna (np. transport) – zagrożenie dla życia i zdrowia obywateli
- kształcenie lub szkolenie zawodowe – możliwość decydowania o dostępie do kształcenia i szkolenia zawodowego danej osoby (np. punktacja egzaminów)
- elementy bezpieczeństwa produktów (np. zastosowanie sztucznej inteligencji w chirurgii wspomaganej robotami)
- zatrudnienie, zarządzanie pracownikami i dostęp do samozatrudnienia (np. oprogramowanie do sortowania CV na potrzeby procedur rekrutacji)
- podstawowe usługi prywatne i publiczne (np. punktacja kredytowa uniemożliwiająca obywatelom uzyskanie pożyczki)
- egzekwowanie prawa – kolizja z prawami podstawowymi osób (np. weryfikacja autentyczności dokumentów potwierdzających)
- zarządzanie migracją, sprawami azylowymi i kontrolą granic (np. automatyczne rozpatrywanie wniosków wizowych)
- sprawowanie wymiaru sprawiedliwości i procesy demokratyczne (np. rozwiązania AI służące do wyszukiwania orzeczeń sądowych).
Systemy AI wysokiego ryzyka będą dokładnie oceniane przed wprowadzeniem do obrotu i przez cały cykl rynkowy.
Ograniczone ryzyko
Systemy sztucznej inteligencji, takie jak chatboty, podlegają minimalnym obowiązkom w zakresie przejrzystości, które mają umożliwić podejmowanie świadomych decyzji osobom wchodzącym w interakcję z tego rodzaju treściami. Użytkownik może wówczas podjąć decyzję o kontynuowaniu korzystania z danej aplikacji lub rezygnacji z korzystania z niej.
Minimalne ryzyko
Swobodne korzystanie z zastosowań takich jak gry wideo z wykorzystaniem sztucznej inteligencji lub filtry spamu. Zdecydowana większość systemów AI, które są obecnie wykorzystywane w UE, należy do tej kategorii, na którą nowe przepisy nie mają wpływu. Systemy te charakteryzują się minimalnym, a nawet zerowym zagrożeniem dla praw i bezpieczeństwa obywateli.
- Krok 1
Opracowywany jest system AI należący do kategorii obarczonych wysokim ryzykiem.
- Krok 2
Musi on zostać poddany ocenie zgodności i spełniać wymogi w zakresie AI. W przypadku niektórych systemów niezbędny jest udział jednostki notyfikowanej.
- Krok 3
Rejestracja samodzielnych systemów AI w unijnej bazie danych.
- Krok 4
Konieczne jest podpisanie deklaracji zgodności dla danego systemu AI, który powinien być również opatrzony oznakowaniem CE. System może zostać wprowadzony do obrotu.
Jeżeli w cyklu życia systemu AI nastąpią istotne zmiany, należy wrócić do kroku 2.
Po wprowadzeniu systemu AI do obrotu organy publiczne odpowiadają za nadzór rynku, operatorzy zapewniają nadzór i monitorowanie przez człowieka, a dostawcy stosują system monitorowania po wprowadzeniu do obrotu. Dostawcy i operatorzy będą również zgłaszać poważne incydenty i nieprawidłowe działanie.
Doskonałość w dziedzinie sztucznej inteligencji
W 2018 r. Komisja i kraje UE rozpoczęły działania w tej dziedzinie – połączyły siły w ramach skoordynowanego planu w sprawie sztucznej inteligencji, który pomógł stworzyć podstawy dla krajowych strategii i rozwoju polityki.
Przedstawiona w 2021 r. aktualizacja skoordynowanego planu w sprawie AI daje impuls do działania i jest dostosowana do priorytetów Komisji w zakresie cyfryzacji i ekologii oraz do europejskiej reakcji na pandemię koronawirusa.
Skoordynowany plan wspiera doskonałość w dziedzinie AI na wszystkich etapach (od laboratorium po rynek), a także przedstawia wizję przyspieszenia inwestycji w AI, zapewnienia terminowego wdrożenia strategii AI oraz harmonizacji polityki w zakresie AI w całej UE.
W związku z tym Komisja planuje utworzyć:
- partnerstwo publiczno-prywatne w dziedzinie sztucznej inteligencji, danych i robotyki, które ma określić i wdrożyć wspólny europejski program badań naukowych, innowacji i wdrożeń oraz inwestować w działania w ramach tego programu
- dodatkowe sieci centrów doskonałości w dziedzinie sztucznej inteligencji, które będą odpowiadać za wymianę wiedzy, rozwój współpracy z sektorem przemysłu oraz propagowanie różnorodności i włączenia społecznego
- placówki testowo-doświadczalne, które będą zajmować się działalnością doświadczalną i testowaniem najnowocześniejszej technologii w warunkach rzeczywistych
- ośrodki innowacji cyfrowych, które będą pełnić funkcję punktów kompleksowej obsługi zapewniających dostęp do wiedzy technicznej i możliwości doświadczalnych, aby przedsiębiorstwa mogły testować technologię przed dokonaniem inwestycji
- platformę „Sztuczna inteligencja na żądanie”, która będzie centralnym europejskim repozytorium zasobów AI (takich jak wiedza fachowa, algorytmy, ramy oprogramowania, narzędzia rozwojowe) niezbędnych użytkownikom biznesowym i publicznym.
Projekty AI finansowane przez UE
UE sfinansowała do tej pory wiele projektów w dziedzinie AI, które oferują rozwiązania we wszystkich obszarach życia społecznego, takich jak rolnictwo, opieka zdrowotna, produkcja czy transport.
Trzy przykłady obszarów, w których zastosowanie technologii AI przyniosło szczególne korzyści, to opieka zdrowotna, środowisko i walka z dezinformacją.
- Neurorehabilitacja dla pacjentów leczonych na COVID-19 na OIOM-ach
Projekt CDAC przyczynił się do opracowania i walidacji klinicznej innowacyjnych technologii, które zostały już wykorzystane w rehabilitacji ponad 3 tys. pacjentów z udarem mózgu w całej Europie.
Więcej projektów finansowanych przez UE w dziedzinie zdrowia
- Inteligentne czujniki pomagające wyżywić coraz liczniejszą ludność świata
W ramach projektu ANTARES opracowuje się technologie inteligentnych czujników i dużych zbiorów danych, które mogą pomóc rolnikom w produkcji większej ilości żywności w sposób zrównoważony dla społeczeństwa, dochodów gospodarstw rolnych i środowiska.
- Narzędzia internetowe do weryfikacji informacji i obalania fałszywych twierdzeń
WeVerify zapewnia narzędzia do weryfikacji, np. w formie wtyczki, które mogą pomóc weryfikatorom informacji, dziennikarzom, działaczom na rzecz praw człowieka i zwykłym ludziom w sprawdzaniu prawdziwości informacji podawanych w nagraniach wideo i obrazach udostępnianych w internecie.
Więcej projektów finansowanych przez UE w dziedzinie walki z dezinformacją
- 1 mld euro
Komisja planuje inwestować w sztuczną inteligencją 1 mld euro rocznie w ramach programów „Cyfrowa Europa” i „Horyzont Europa”.
- 20 mld euro
Celem jest przyciągnięcie w tym dziesięcioleciu w UE łącznych inwestycji w sztuczną inteligencję o wartości ponad 20 mld euro rocznie. Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności przyczyni się do przyspieszenia inwestycji i przekroczenia wyznaczonego celu.
- > 25%
wszystkich usługowych robotów przemysłowych i osobistych jest produkowanych w Europie.
Dokumenty
- 21 KWIETNIA 2021
- 21 KWIETNIA 2021
- 21 KWIETNIA 2021
- 21 KWIETNIA 2021
- 19 LUTEGO 2020
- Pobierzбългарски(1021.05 KB - PDF)
- Pobierzespañol(624.09 KB - PDF)
- Pobierzčeština(914.12 KB - PDF)
- Pobierzdansk(612.69 KB - PDF)
- PobierzDeutsch(950.78 KB - PDF)
- Pobierzeesti(608.96 KB - PDF)
- Pobierzελληνικά(1 MB - PDF)
- PobierzEnglish(939.36 KB - PDF)
- Pobierzfrançais(967.75 KB - PDF)
- Pobierzhrvatski(894.22 KB - PDF)
- Pobierzitaliano(615.37 KB - PDF)
- Pobierzlatviešu(891.22 KB - PDF)
- Pobierzlietuvių(889.35 KB - PDF)
- Pobierzmagyar(927.56 KB - PDF)
- PobierzMalti(959.94 KB - PDF)
- PobierzNederlands(899.06 KB - PDF)
- Pobierzportuguês(628.77 KB - PDF)
- Pobierzromână(989.92 KB - PDF)
- Pobierzslovenčina(861.2 KB - PDF)
- Pobierzslovenščina(897.96 KB - PDF)
- Pobierzsuomi(785.75 KB - PDF)
- Pobierzsvenska(798.15 KB - PDF)
- 19 LUTEGO 2020
- 19 LUTEGO 2020
- Pobierzбългарски(290.63 KB - HTML)
- Pobierzespañol(243.57 KB - HTML)
- Pobierzčeština(231.99 KB - HTML)
- Pobierzdansk(230.99 KB - HTML)
- PobierzDeutsch(238.18 KB - HTML)
- Pobierzeesti(225.52 KB - HTML)
- Pobierzελληνικά(297.09 KB - HTML)
- PobierzEnglish(228.61 KB - HTML)
- Pobierzfrançais(243.2 KB - HTML)
- Pobierzhrvatski(227.25 KB - HTML)
- Pobierzitaliano(236.36 KB - HTML)
- Pobierzlatviešu(231.14 KB - HTML)
- Pobierzlietuvių(232.62 KB - HTML)
- Pobierzmagyar(239.11 KB - HTML)
- PobierzMalti(235.52 KB - HTML)
- PobierzNederlands(228.24 KB - HTML)
- Pobierzportuguês(239.87 KB - HTML)
- Pobierzromână(242.98 KB - HTML)
- Pobierzslovenčina(232.35 KB - HTML)
- Pobierzslovenščina(227.27 KB - HTML)
- Pobierzsuomi(232.37 KB - HTML)
- Pobierzsvenska(228.72 KB - HTML)