Pereiti prie pagrindinio turinio

Kompetencija ir pasitikėjimas dirbtiniu intelektu

Patikimas dirbtinis intelektas gali būti labai naudingas, pavyzdžiui, užtikrinant geresnę sveikatos priežiūrą, saugesnį ir švaresnį transportą, veiksmingesnę gamybą, pigesnę ir tvaresnę energiją.

Patikimas dirbtinis intelektas (DI)

Dirbtinio intelekto nauda

DI nauda

ES turi galimybių tapti pasaulio lydere saugaus DI srityje. Parengusi tvirtą žmogaus teisėmis ir pagrindinėmis vertybėmis grindžiamą reglamentavimo sistemą, ES gali sukurti žmonėms, įmonėms ir vyriausybėms naudingą dirbtinio intelekto sistemą.

European citizens
Piliečiams

Geresnė sveikatos priežiūra, saugesnis ir švaresnis transportas, geresnės viešosios paslaugos

Person looking at a computer
Įmonėms

Novatoriški energetikos, saugumo, sveikatos priežiūros ir kitų sričių produktai ir paslaugos; didesnis produktyvumas ir našesnė gamyba

The world
Valdžios institucijoms

Pigesnės ir tvaresnės transporto, energetikos, atliekų tvarkymo ir kitos paslaugos

ES ir DI

  • DI aktu, kurį Komisija pasiūlė 2021 m. balandžio mėn. ir dėl kurio Europos Parlamentas ir Taryba susitarė 2023 m. gruodžio mėn., bus sprendžiamas galimos rizikos piliečių sveikatai, saugai ir pagrindinėms teisėms klausimas, kartu remiant novatoriško ir atsakingo DI kūrimą ES. 
  • Kartu su DI aktu, atnaujintu Suderintu DI planu užtikrinama žmonių ir įmonių sauga ir pagrindinės teisės, kartu stiprinant investicijas ir inovacijas visose ES šalyse.
  • Komisija taip pat paskelbė DI inovacijų priemonių rinkinį, skirtą padėti Europos startuoliams ir MVĮ kurti patikimą DI, atitinkantį ES vertybes ir taisykles. 

Pasitikėjimo didinimas taikant pirmąją teisinę dirbtinio intelekto sistemą

ES DI aktas yra pirmoji pasaulyje išsami dirbtiniam intelektui skirta teisinė sistema. Juo bus užtikrinta, kad ES naudojamos DI sistemos būtų saugios, skaidrios, etiškos, nešališkos ir kontroliuojamos žmogaus. Todėl jos skirstomos į kategorijas pagal riziką. 

Nepriimtina rizika

Bus draudžiama bet kas, kas laikoma aiškia grėsme ES piliečiams: nuo vyriausybių vykdomo socialinio reitingavimo iki žaislų, kuriuose naudojama balso pagalba, skatinanti pavojingą vaikų elgseną.

Didelė rizika

  • Ypatingos svarbos infrastruktūros objektų technologijos (pvz., transporto), galinčios sukelti pavojų piliečių gyvybei ir sveikatai
  • Švietimo ar profesinio mokymo technologijos, kurios gali nulemti kieno nors galimybes gauti išsilavinimą ir profesinę karjerą (pvz., vertinimo per egzaminus)
  • Gaminių saugos įrangos technologijos (pvz., DI taikymas robotizuotoje chirurgijoje)
  • Užimtumo, darbuotojų administravimo ir galimybių dirbti savarankiškai suteikimo technologijos (pvz., gyvenimo aprašymų rūšiavimo programinė įranga įdarbinimo procedūroms)
  • Esminių privačiųjų ir viešųjų paslaugų technologijos (pvz., kredito galimybių reitingavimas, atimant iš piliečių galimybę gauti paskolą)
  • Teisėsaugos technologijos, kurios gali pažeisti pagrindines žmogaus teises (pvz., parodymų patikimumo vertinimas)
  • Migracijos, prieglobsčio ir sienų kontrolės valdymo technologijos (pvz., automatinis prašymų išduoti vizą nagrinėjimas)
  • Teisingumo administravimas ir demokratiniai procesai (pvz., DI priemonės teismo sprendimų paieškai)

Labai rizikingos DI sistemos, prieš teikiant jas rinkai ir per visą jų taikymo ciklą, bus kruopščiai vertinamos.

Ribota rizika

Tokios dirbtinio intelekto sistemos, kaip pokalbių robotai, kuriems taikomi minimalūs skaidrumo reikalavimai, skirti padėti turinio naudotojams gauti sprendimui priimti reikalingą informaciją. Tuomet naudotojas gali nuspręsti toliau naudotis taikomąja programa arba daugiau ja nebesinaudoti.

Minimali rizika

Laisvas taikomųjų programų, pvz., dirbtinio intelekto pagrindu sukurtų vaizdo žaidimų arba brukalų filtrų naudojimas. Didžioji dauguma šiuo metu ES naudojamų DI sistemų patenka į šią kategoriją, kuriai naujosios taisyklės netrukdo, nes šios sistemos kelia tik minimalią riziką piliečių teisėms ar saugumui arba iš viso nekelia jokios rizikos.

Taisyklės didelės rizikos DI sistemų tiekėjams

alt=""
1 etapas

Sukuriama didelės rizikos DI sistema.

alt=""
2 etapas

Turi būti įvertinta jos atitiktis, ji turi atitikti DI taikomus reikalavimus. Kai kurių sistemų atveju į procesą įtraukiama notifikuotoji įstaiga.

alt=""
3 etapas

Atskirų DI sistemų registravimas ES duomenų bazėje.

alt=""
4 etapas

Turi būti pasirašyta atitikties deklaracija, o DI sistema turėtų būti paženklinta CE ženklu. Sistemą galima teikti rinkai.

Jeigu per DI sistemos eksploatacijos ciklą įvyktų esminių pokyčių, reikia grįžti į 2 etapą.

Pateikus DI sistemą rinkai, institucijos yra atsakingos už rinkos priežiūrą, diegėjai užtikrina žmogaus vykdomą priežiūrą ir kontrolę, o paslaugų teikėjai yra įdiegę kontrolės po pateikimo rinkai sistemą. Paslaugų teikėjai ir diegėjai taip pat praneš apie rimtus incidentus ir sutrikimus.

Kompetencijos DI srityje didinimas

2018 m. Komisija ir ES valstybės narės žengė pirmą žingsnį, suvienijusios jėgas pagal Suderintą dirbtinio intelekto planą, kuris tapo nacionalinių strategijų ir politikos pokyčių pagrindu.

2021 m. atnaujintu Suderintu dirbtinio intelekto planu pradėta įgyvendinti strategija, jis taip pat atitinka dvejopus Komisijos skaitmeninius ir žaliuosius prioritetus ir Europos atsako į koronaviruso pandemiją veiksmus. 

Siekiant skatinti kompetenciją DI srityje visais etapais: nuo laboratorijos iki rinkos, Suderintame plane pateikta vizija, kaip paspartinti investicijas į DI, imtis veiksmų dėl DI strategijų, kad jos būtų laiku įgyvendintos, ir ES mastu suderinti DI politiką.

Siekdama šių tikslų, Komisija planuoja įsteigti:

  • viešojo ir privačiojo sektorių partnerystę dirbtinio intelekto, duomenų ir robotikos srityje, kad būtų apibrėžta ir įgyvendinama bendra strateginė Europos mokslinių tyrimų inovacijų ir diegimo darbotvarkė ir į ją būtų investuojama,
  • papildomus DI kompetencijos centrų tinklus, kad būtų skatinamas keitimasis žiniomis ir patirtimi, plėtojamas bendradarbiavimas su šiuo pramonės sektoriumi ir skatinama įvairovė bei įtrauktis,
  • bandymų ir eksperimentavimo infrastruktūrą, skirtą eksperimentuoti su pažangiausiomis technologijomis ir jas išbandyti realiomis sąlygomis,
  • skaitmeninių inovacijų centrus – vieno langelio principu veikiančius centrus, sudarančius galimybę susipažinti su techninėmis žiniomis ir eksperimentuoti, kad bendrovės, prieš investuodamos, galėtų atlikti praktinių bandymų,
  • užsakomojo DI platformą – pagrindinį Europos DI išteklių (pvz., techninių žinių, algoritmų, programinės įrangos sistemų, kūrimo priemonių), reikalingų pramonės ir viešojo sektorių reikmėms, rinkinį.

ES finansuojami DI projektai

ES jau finansavo įvairius DI projektus, pasiūliusius sprendimų visose visuomenės srityse: nuo žemės ūkio iki sveikatos priežiūros, gamybos ar transporto.

Pavyzdžiui, DI technologijų taikymas buvo itin naudingas trijose srityse: sveikatos, aplinkos ir kovos su dezinformacija.

Medical scan machine
Neuroreabilitacijos, padedančios intensyviosios terapijos pacientams atsigauti nuo COVID-19

Vykdant CDAC projektą prisidėta prie novatoriškų technologijų, kurios Europoje jau buvo panaudotos reabilituojant per 3000 insultą patyrusių pacientų, kūrimo ir klinikinės validacijos.

Daugiau ES finansuojamų sveikatos srities projektų

A mobile phone taking pictures of a field
Pažangieji jutikliai, padedantys išmaitinti augančią pasaulio populiaciją

Vykdant projektą ANTARES kuriami išmanieji jutikliai ir didžiųjų duomenų technologijos, kurios galėtų padėti ūkininkams pagaminti daugiau maisto visuomenei, ūkių pajamoms ir aplinkai tvariu būdu.

Daugiau ES finansuojamų šios srities projektų

A woman wearing a mask
Faktų tikrinimo ir demaskavimo internetinių priemonių

„WeVerify“ teikia duomenų tikrinimo sistemas, pavyzdžiui, papildinį, kuris gali būti naudingas faktų tikrintojams, žurnalistams, žmogaus teisių aktyvistams ir piliečiams demaskuoti ir patikrinti vaizdo įrašus ir vaizdus internete.

Daugiau ES finansuojamų kovos su dezinformacija projektų

DI ir ES skaičiais

landing2.png
1 mlrd. EUR

Komisija planuoja į DI investuoti 1 mlrd. eurų per metus iš savo Skaitmeninės Europos programos ir programos „Europos horizontas“.

landing3.png
20 mlrd. EUR

Tikslas – ateinantį dešimtmetį ES kasmet pritraukti daugiau kaip 20 mlrd. EUR investicijų į DI. Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonė padės paspartinti investicijas ir neapsiriboti tik šiuo tikslu.

landing1.png
> 25 %

visų pramoninių ir asmens aptarnavimo srities robotų pagaminama Europoje.

Dokumentai

2021 M. BALANDŽIO 21 D.
Communication on Fostering a European approach to Artificial Intelligence

2021 M. BALANDŽIO 21 D.
Proposal for a Regulation laying down harmonised rules on artificial intelligence

2021 M. BALANDŽIO 21 D.
Coordinated Plan on Artificial Intelligence - 2021 Review

2021 M. BALANDŽIO 21 D.
Proposal for a Regulation on machinery products

2020 M. VASARIO 19 D.
Baltoji knyga „Dirbtinis intelektas. Europos požiūris į kompetenciją ir pasitikėjimą“

2020 M. VASARIO 19 D.
Factsheet: Excellence and Trust in Artificial Intelligence

2020 M. VASARIO 19 D.
Ataskaita dėl dirbtinio intelekto, daiktų interneto ir robotikos poveikio saugai ir atsakomybei