Uzticams mākslīgais intelekts var sniegt daudzus ieguvumus, piemēram, labāku veselības aprūpi, drošāku un tīrāku transportu, efektīvāku ražošanu un lētāku un ilgtspējīgāku enerģiju. ES pieeja attiecībā uz mākslīgo intelektu sniegs iedzīvotājiem nepieciešamo pārliecību par šo tehnoloģiju lietderīgumu un vienlaikus mudinās uzņēmumus attīstīt tās.

Mākslīgais intelekts (MI) var palīdzēt rast risinājumus daudzām sabiedrības problēmām. Taču tas iespējams tikai tad, ja tehnoloģija ir izstrādāta un tiek lietota tādā veidā, kas iedzīvotājos vieš uzticību. Tāpēc uz ES vērtībām balstītais ES stratēģiskais satvars sniegs iedzīvotājiem pārliecību par MI risinājumu lietderīgumu un vienlaikus iedrošinās uzņēmumus tos attīstīt un ieviest.
Eiropas Komisija ir ierosinājusi vairākus pasākumus, kuru mērķis ir sekmēt izcilību MI jomā, un noteikumus, kas palīdzēs nodrošināt tehnoloģiju uzticamību.
Regula par ES pieeju mākslīgajam intelektam un Koordinētā mākslīgā intelekta plāna atjauninājums garantēs iedzīvotāju un uzņēmumu drošību un pamattiesību ievērošanu, tajā pašā laikā veicinot investīcijas un inovāciju visās ES valstīs.
Uzticēšanās veicināšana ar pirmo tiesisko regulējumu MI jomā
Komisija ierosina jaunus noteikumus, kas nodrošinās, ka Savienībā izmantotās MI sistēmas ir drošas, pārredzamas, ētiskas, objektīvas un cilvēka kontrolētas. Tāpēc tās ir iedalītas vairākās riska kategorijās.
Tiks aizliegts viss, kas uzskatāms par nepārprotamu apdraudējumu ES iedzīvotājiem (sākot no valdību izmantotām sociālā novērtējuma sistēmām un beidzot ar rotaļlietām, kurās tiek izmantota balss palīdzība, kas mudina bērnus uz bīstamu uzvedību).

- kritiskā infrastruktūra (piem., transports), kas varētu apdraudēt iedzīvotāju dzīvību un veselību,
- izglītība vai profesionālā apmācība, kas var ietekmēt personas piekļuvi izglītībai un profesionālās dzīves gaitu (piem., eksāmenu vērtēšana),
- preču drošības sastāvdaļas (piem., MI izmantošana robotizētā ķirurģijā),
- nodarbinātība, darbinieku vadība un piekļuve pašnodarbinātībai (piem., CV atlases programmatūra darbā pieņemšanas procedūrām),
- būtiski privātā un publiskā sektora pakalpojumi (piem., kredītspējas novērtējums, kas liedz iedzīvotājiem iespēju saņemt aizdevumu),
- tiesībaizsardzība, kas var būt pretrunā iedzīvotāju pamattiesībām (piem., pierādījumu ticamības izvērtēšana),
- migrācija, patvērums un robežkontroles pārvaldība (piem., ceļošanas dokumentu autentiskuma pārbaude),
- tiesvedība un demokrātiskie procesi (piem., tiesību aktu attiecināšana uz konkrētiem faktiem).
Visas šīs sistēmas pirms to laišanas tirgū un visā to aprites ciklā tiks rūpīgi izvērtētas.
Tādām MI sistēmām kā tērzēšanas roboti tiek piemērotas obligātas pārredzamības prasības, lai cilvēki, kas nonāk ar tām saskarē, varētu pieņemt uz informāciju balstītus lēmumus. Lietotājs var nolemt turpināt izmantot lietotni vai atteikties no tās.
MI iespējotu videospēļu, surogātpasta filtru un līdzīgu lietotņu izmantošana netiek ierobežota. Lielākā daļa MI sistēmu ietilpst šajā kategorijā, kuru jaunie noteikumi neietekmē, jo šīs sistēmas iedzīvotāju tiesības un drošību apdraud pavisam minimāli vai neapdraud nemaz.
Jauni noteikumi augsta riska MI sistēmu nodrošinātājiem
Augsta riska MI sistēmas izstrāde.
Jāveic atbilstības novērtēšana un jānodrošina MI piemēroto prasību izpilde. Atsevišķu sistēmu gadījumā tiek iesaistīta pilnvarotā iestāde.
Savrupo MI sistēmu reģistrēšana ES datubāzē.
Jābūt parakstītai atbilstības deklarācijai, un MI sistēmai jābūt marķētai ar CE zīmi. Sistēmu var laist tirgū.
Ja MI sistēmas aprites ciklā notiek būtiskas izmaiņas, atgriezieties 2. posmā.
Kad MI sistēma nonāk tirgū, tirgus uzraudzību uzņemas attiecīgās iestādes, lietotāji nodrošina cilvēka veiktu kontroli un uzraudzību, savukārt sistēmas nodrošinātāji izmanto pēctirgus uzraudzības sistēmu. Sistēmu nodrošinātāji un lietotāji ziņos arī par nopietniem incidentiem un darbības traucējumiem.
Mākslīgā intelekta izcilības veicināšana
Komisija un ES dalībvalstis 2018. gadā spēra pirmo kopīgo soli, pieņemot koordinētu MI plānu, kas palīdzēja likt pamatus valstu stratēģijām un politikas izstrādei.
Koordinētā MI plāna 2021. gada atjauninājums aizsāk stratēģijas īstenošanu un ir pielāgots Komisijas digitālajām un zaļajām prioritātēm, kā arī Eiropas reakcijai uz koronavīrusa pandēmiju.
Šajā plānā, kurš veicina MI izcilību no laboratorijas līdz tirgum, ir izklāstīts redzējums par to, kā paātrināt ieguldījumus MI jomā, kā sekmēt MI stratēģiju savlaicīgu īstenošanu un kā saskaņot MI politikas nostādnes visā Savienībā.
Lai to panāktu, Komisija plāno izveidot
- publiskā un privātā sektora partnerību mākslīgā intelekta, datu un robotikas jomā, lai nodrošinātu kopīgas stratēģiskas pētniecības, inovācijas un ieviešanas programmas izstrādi, īstenošanu un finansēšanu,
- papildu MI izcilības centru tīklus, lai atvieglotu zināšanu un pieredzes apmaiņu, attīstītu sadarbību ar nozari un veicinātu daudzveidību un iekļaušanu,
- testēšanas kompleksus augsto tehnoloģiju izmēģināšanai reālos apstākļos,
- digitālās inovācijas centrus, kas nodrošinātu centralizētu piekļuvi tehniskajai ekspertīzei un eksperimentālām iekārtām, lai uzņēmumi varētu “pārbaudīt pirms ieguldīt”,
- platformu “MI pēc pieprasījuma” – Eiropas mēroga rīkkopu, kurā apkopoti MI resursi (piem., ekspertīze, algoritmi, programmatūras sistēmas, izstrādes rīki), kas nepieciešami nozares un publiskā sektora vajadzībām.
ES finansēti projekti MI jomā
ES jau ir finansējusi dažādus MI projektus, kuri nodrošina risinājumus daudzās sabiedrības dzīves jomās, piemēram, lauksaimniecībā, veselības aprūpē, ražošanā, transportā.
Trīs jomas, kurās MI tehnoloģijas izmantošana ir bijusi īpaši noderīga, ir veselība, vide un cīņa pret dezinformāciju.
Projekts “CDAC” piedalījās tādu inovatīvu tehnoloģiju izstrādē un klīniskā apstiprināšanā, kas jau tiek izmantotas vairāk nekā 3000 insulta pacientu rehabilitācijai visā Eiropā.
Projekts “ANTARES” izstrādā viedo sensoru un lielo datu tehnoloģijas, kuras varētu palīdzēt lauksaimniekiem saražot vairāk pārtikas, izmantojot ilgtspējīgus risinājumus, kas būtu labvēlīgi sabiedrībai, lauksaimniekiem un videi.
“WeVerify” nodrošina verifikācijas sistēmas, piemēram, spraudni, kas var palīdzēt faktu pārbaudītājiem, žurnālistiem, cilvēktiesību aktīvistiem un iedzīvotājiem pārbaudīt tiešsaistē pieejamo attēlu un videomateriālu autentiskumu.
Mākslīgā intelekta sniegtās priekšrocības
ES ir potenciāls kļūt par pasaules līderi droša mākslīgā intelekta jomā. Izveidojot spēcīgu, uz cilvēktiesībām un pamatvērtībām balstītu tiesisko regulējumu, ES var izstrādāt MI sistēmu, no kuras labumu gūs iedzīvotāji, uzņēmumi un valdības.
Labāka veselības aprūpe, drošāks un videi draudzīgāks transports, uzlaboti publiskie pakalpojumi
Inovatīvi produkti un pakalpojumi enerģētikas, drošības un veselības aprūpes jomā, augstāki produktivitātes rādītāji un efektīvāka ražošana
Lētāki un ilgtspējīgāki transporta, energoapgādes un atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumi
Komisija plāno MI attīstīšanā ik gadu ieguldīt 1 miljardu eiro no programmām “Digitālā Eiropa” un “Apvārsnis Eiropa”.
Nākamajā desmitgadē ES paredzēts MI piesaistīt kopējās investīcijas vairāk nekā 20 miljardu eiro apmērā gadā. Atveseļošanas un noturības mehānisms palīdzēs paātrināt investīcijas un sasniegt šo mērķi ar uzviju.
no visiem rūpniecībā un mājsaimniecībās izmantotajiem robotiem tiek ražoti Eiropā.
Dokumenti
- Lejupielādētбългарски(1021.05 KB - PDF)
- Lejupielādētespañol(624.09 KB - PDF)
- Lejupielādētčeština(914.12 KB - PDF)
- Lejupielādētdansk(612.69 KB - PDF)
- LejupielādētDeutsch(950.78 KB - PDF)
- Lejupielādēteesti(608.96 KB - PDF)
- Lejupielādētελληνικά(1 MB - PDF)
- LejupielādētEnglish(939.36 KB - PDF)
- Lejupielādētfrançais(967.75 KB - PDF)
- Lejupielādēthrvatski(894.22 KB - PDF)
- Lejupielādētitaliano(615.37 KB - PDF)
- Lejupielādētlietuvių(889.35 KB - PDF)
- Lejupielādētmagyar(927.56 KB - PDF)
- LejupielādētMalti(959.94 KB - PDF)
- LejupielādētNederlands(899.06 KB - PDF)
- Lejupielādētpolski(946.13 KB - PDF)
- Lejupielādētportuguês(628.77 KB - PDF)
- Lejupielādētromână(989.92 KB - PDF)
- Lejupielādētslovenčina(861.2 KB - PDF)
- Lejupielādētslovenščina(897.96 KB - PDF)
- Lejupielādētsuomi(785.75 KB - PDF)
- Lejupielādētsvenska(798.15 KB - PDF)
- Lejupielādētбългарски(286.97 KB - HTML)
- Lejupielādētespañol(239.92 KB - HTML)
- Lejupielādētčeština(228.33 KB - HTML)
- Lejupielādētdansk(227.33 KB - HTML)
- LejupielādētDeutsch(234.52 KB - HTML)
- Lejupielādēteesti(221.86 KB - HTML)
- Lejupielādētελληνικά(293.43 KB - HTML)
- LejupielādētEnglish(226.04 KB - HTML)
- Lejupielādētfrançais(239.54 KB - HTML)
- Lejupielādēthrvatski(223.59 KB - HTML)
- Lejupielādētitaliano(232.7 KB - HTML)
- Lejupielādētlietuvių(228.96 KB - HTML)
- Lejupielādētmagyar(235.11 KB - HTML)
- LejupielādētMalti(231.87 KB - HTML)
- LejupielādētNederlands(224.58 KB - HTML)
- Lejupielādētpolski(234.61 KB - HTML)
- Lejupielādētportuguês(236.21 KB - HTML)
- Lejupielādētromână(239.32 KB - HTML)
- Lejupielādētslovenčina(228.69 KB - HTML)
- Lejupielādētslovenščina(223.61 KB - HTML)
- Lejupielādētsuomi(228.71 KB - HTML)
- Lejupielādētsvenska(225.06 KB - HTML)