Přejít na hlavní obsah

Excelentní a důvěryhodná umělá inteligence

Důvěryhodná UI může přinést řadu výhod: lepší zdravotní péči, bezpečnější a čistší dopravu, účinnější výrobu a levnější a udržitelnější energii.

Důvěryhodná umělá inteligence (UI)

Přínosy umělé inteligence

Přínosy umělé inteligence

Evropská unie disponuje potenciálem stát se světovým lídrem v oblasti bezpečné umělé inteligence. Vytvořením silného regulačního rámce založeného na lidských právech a základních hodnotách může EU vytvořit systém UI, který bude přínosný pro občany, podniky i vlády.

European citizens
Občané

lepší zdravotní péče, bezpečnější a ekologičtější doprava a lepší veřejné služby

Person looking at a computer
Podniky

inovativní produkty a služby (např. v oblasti energetiky či zdravotní péče), vyšší produktivita a efektivnější výroba

The world
Veřejná správa

levnější a udržitelnější služby – např. v oblasti dopravy, energetiky a nakládání s odpady

Umělá inteligence v EU

  • Akt o umělé inteligenci, který v dubnu 2021 navrhla Evropská komise a v prosinci 2023 jej schválily Evropský parlament a Rada, se zabývá potenciálními riziky pro zdraví, bezpečnost a základní práva občanů a zároveň podporuje vývoj inovativní a odpovědné umělé inteligence v EU. 
  • Akt o UI a aktualizace Koordinovaného plánu v oblasti umělé inteligence zaručují bezpečnost a základní práva občanů i podniků a zároveň ve všech zemích EU umožňují posílit investice a inovace.
  • Evropská komise také představila balíček inovací UI, který má podpořit evropské začínající podniky i malé a střední podniky při vývoji důvěryhodné umělé inteligence, která respektuje hodnoty a předpisy EU. 

Budování důvěry prostřednictvím vůbec prvního právního rámce pro umělou inteligenci

Akt EU o umělé inteligenci je světově prvním komplexním právním rámcem, který tuto technologii upravuje. Měl by zaručit, že systémy UI používané v EU budou bezpečné, transparentní, etické, nestranné a pod lidskou kontrolou. Proto jsou kategorizovány podle rizika: 

Nepřijatelné riziko

Vše, co je považováno za jasnou hrozbu pro občany EU, bude zakázáno: od sociálního hodnocení (social scoring) ze strany státu až po hračky využívající hlasovou nápovědu, která by mohla vést děti k nebezpečnému chování.

Vysoké riziko

  • kritická infrastruktura (např. doprava), kde by mohl být ohrožen život či zdraví občanů
  • prvky vzdělávání nebo odborné přípravy, které mohou předurčovat přístup ke vzdělání či další kariérní dráhu jednotlivců (např. bodování zkoušek)
  • bezpečnostní komponenty produktů (např. aplikace v roboticky asistované chirurgii)
  • zaměstnanost, řízení pracovníků a přístup k samostatné výdělečné činnosti (např. software pro třídění životopisů pro potřeby náborových řízení)
  • základní soukromé a veřejné služby (např. úvěrové bodování, které by občanům zabránilo v získání půjčky)
  • vymáhání práva, které by mohlo zasahovat do základních práv lidí (např. hodnocení spolehlivosti důkazů)
  • migrace, azyl a správa hraničních kontrol (např. automatizované posuzování žádostí o víza)
  • výkon spravedlnosti a demokratických procesů (např. využití umělé inteligence pro vyhledávání soudních rozhodnutí)

Vysoce rizikové systémy UI budou pečlivě posouzeny před uvedením na trh a po celou dobu jejich životního cyklu.

Omezené riziko

Na systémy UI, jako jsou chatboty, se vztahují minimální povinnosti týkající se transparentnosti, a informované rozhodnutí se tak ponechává na těch, kdo s nimi přicházejí do styku. Uživatel se pak může rozhodnout, zda chce v používání aplikace pokračovat nebo ne.

Minimální riziko

Bezplatné používání aplikací, jako jsou videohry s prvky umělé inteligence nebo filtry proti spamu. Převážná většina systémů UI, které se v současné době v EU používají, spadá do této kategorie, na kterou se nová pravidla nevztahují, neboť tyto systémy představují pro práva nebo bezpečnost občanů pouze minimální či žádné riziko.

Pravidla pro poskytovatele vysoce rizikových systémů UI

alt=""
Fáze 1

Vznikne vysoce rizikový systém umělé inteligence.

alt=""
Fáze 2

Bude muset projít posuzováním shody a splnit příslušné požadavky. U některých systémů bude mít slovo oznámený subjekt.

alt=""
Fáze 3

Registrace samostatných systémů umělé inteligence v databázi EU

alt=""
Fáze 4

Bude muset být podepsáno prohlášení o shodě a systém umělé inteligence bude muset být opatřen označením CE. Systém lze uvést na trh.

Pokud dojde v životním cyklu systému umělé inteligence k podstatným změnám, vrátí se ke kroku 2.

Jakmile je systém UI na trh uveden, jsou aktivní orgány odpovědné za dozor nad trhem, provozovatelé zajišťují lidský dohled a monitorování a poskytovatelé mají zaveden systém monitorování po uvedení na trh. Poskytovatelé i provozovatelé musí rovněž hlásit závažné incidenty a chybné fungování.

Podpora excelence v oblasti umělé inteligence

V roce 2018 učinila Evropská komise a členské státy EU první krok tím, že spojily síly v rámci Koordinovaného plánu v oblasti UI, který pomohl položit základy pro vnitrostátní strategie a další vývoj politiky.

Aktualizace Koordinovaného plánu v oblasti UI z roku 2021 přenesla tyto strategie do praxe. Uvádí je též v soulad s neoddělitelnými prioritami Evropské komise – digitální a zelenou transformací, jakož i s reakcí Evropy na koronavirovou pandemii. 

Koordinovaný plán podporuje excelenci umělé inteligence od laboratoře až po uvedení trh a obsahuje vizi, jak urychlit investice do umělé inteligence, jak jednat v souladu s příslušnými strategiemi, aby mohly být včas provedeny, a jak sladit politiku týkající se umělé inteligence v celé EU.

V rámci tohoto úsilí hodlá Evropská komise vytvořit:

  • partnerství veřejného a soukromého sektoru v oblasti umělé inteligence, dat a robotiky – cílem je definovat společnou strategickou agendu pro výzkum, inovace a zavádění jejich výsledků, provádět ji a investovat do ní.
  • další sítě středisek excelence pro umělou inteligenci na podporu výměny odborných i jiných poznatků, k rozvoji spolupráce s průmyslem a na podporu rozmanitosti a začleňování
  • testovací a experimentální zařízení, která umožní testovat nejmodernější technologie v reálném prostředí
  • centra pro digitální inovace, jednotná kontaktní místa, která umožní přístup k technickým poznatkům a testovacím prostředkům, aby společnosti mohly technologie otestovat ještě předtím, než budou investovat
  • platformu umělé inteligence na vyžádání jakožto centrální evropský soubor nástrojů pro rozvoj UI (obnášející např. odborné poznatky, algoritmy, softwarové rámce či vývojářské nástroje) potřebné k využití technologií v průmyslu a ve veřejném sektoru

Projekty realizované za finančního přispění EU

Evropská unie již financovala řadu projektů UI, které přinášejí řešení v nejrůznějších oblastech, od zemědělství po zdravotní péči, výrobu nebo dopravu.

Třemi příklady oblastí, kde je využívání technologií umělé inteligence obzvláště prospěšné, může být zdravotnictví, životní prostředí a boj proti dezinformacím.

Medical scan machine
Neurorehabilitace napomáhající zotavení pacientů s onemocněním COVID-19, kteří se léčili na jednotkách intenzivní péče

Projekt CDAC přispěl k vývoji a klinické validaci inovativních technologií, které již byly v celé Evropě použity při rehabilitaci více než 3 000 pacientů po cévní mozkové příhodě.

Další projekty ve zdravotnictví financované EU

A mobile phone taking pictures of a field
Inteligentní senzory, které pomohou pomoci nasytit rostoucí světovou populaci

V rámci projektu ANTARES vznikají inteligentní senzorové technologie a technologie využívající data velkého objemu, které by mohly zemědělcům pomoci produkovat více potravin takovým způsobem, který bude udržitelný pro společnost, z hlediska příjmů zemědělských podniků i pro životní prostředí.

Další projekty tohoto typu financované EU

A woman wearing a mask
Online nástroje pro ověřování faktů a vyvracení nepravdivých informací

WeVerify nabízí ověřovací systémy, jako je např. plugin, který pomáhá ověřovatelům faktů, novinářům, aktivistům v oblasti lidských práv a veřejnosti odhalovat a ověřovat videa a obrazový materiál na internetu.

Další projekty namířené proti dezinformacím a financované EU

Umělá inteligence v EU v číslech

landing2.png
1 miliarda eur

Evropská komise plánuje investovat do umělé inteligence 1 miliardu eur ročně ze svých programů Digitální Evropa a Horizont Evropa.

landing3.png
20 miliard eur

Cílem je přilákat do EU v příštích deseti letech investice ve výši přes 20 miliard eur ročně. Facilita na podporu oživení a odolnosti pomůže investice urychlit a tento cíl překročit.

landing1.png
> 25 %

Více než 25 % všech průmyslových a osobních robotů se vyrábí v Evropě.

Dokumenty

21. DUBNA 2021
Communication on Fostering a European approach to Artificial Intelligence

21. DUBNA 2021
Proposal for a Regulation laying down harmonised rules on artificial intelligence

21. DUBNA 2021
Coordinated Plan on Artificial Intelligence - 2021 Review

21. DUBNA 2021
Proposal for a Regulation on machinery products

19. ÚNORA 2020
Bílá kniha o umělé inteligenci: evropský přístup k excelenci a důvěře

19. ÚNORA 2020
Factsheet: Excellence and Trust in Artificial Intelligence

19. ÚNORA 2020
Zpráva o dopadech umělé inteligence, internetu věcí a robotiky na bezpečnost a odpovědnost