Przejdź do treści głównej

UE i Organizacja Narodów Zjednoczonych – wspólne cele na rzecz zrównoważonej przyszłości

UE i Organizacja Narodów Zjednoczonych są partnerami w wysiłkach na rzecz kształtowania bezpiecznego i lepszego świata dla wszystkich. W tym celu UE wspiera skuteczny multilateralizm oraz międzynarodowy ład oparty na zasadach, którego centralnym elementem jest ONZ. Cele zrównoważonego rozwoju to poważny sukces negocjacyjny UE. Stanowią one przydatny instrument pozwalający propagować unijne wartości i cele w skali globalnej oraz zapewniać wspólne ramy partnerstw międzynarodowych. Dlatego też w interesie UE leży, by za sprawą swoich działań zewnętrznych odgrywała wiodącą rolę w realizacji Agendy 2030 na całym świecie.

Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030

We wrześniu 2015 r. podczas Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych kraje z całego świata podpisały Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 i zobowiązały się do realizacji jej 17 celów zrównoważonego rozwoju.

Przedstawiciele krajów z całego świata zobowiązali się do wyeliminowania ubóstwa, do ochrony planety i do zapewnienia wszystkim ludziom pokoju i dobrobytu.

Agenda 2030 wraz z porozumieniem klimatycznym z Paryża wytycza plan działania na rzecz budowy lepszego świata oraz globalne ramy współpracy międzynarodowej w zakresie zrównoważonego rozwoju i jego wymiaru gospodarczego, społecznego, środowiskowego i administracyjnego.

Stałe postępy w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju, zaangażowanie krajów partnerskich i społeczeństwa obywatelskiego oraz reprezentacja Unii na forach międzynarodowych wysokiego szczebla, w tym na Forum Politycznym Wysokiego Szczebla ds. Zrównoważonego Rozwoju ONZ, mają zasadnicze znaczenie dla wzmocnienia wiodącej roli UE w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju i łagodzenia skutków pandemii COVID-19 na całym świecie.

Forum Polityczne Wysokiego Szczebla ds. Zrównoważonego Rozwoju

Forum Polityczne Wysokiego Szczebla jest najważniejszą platformą ONZ w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Odgrywa główną rolę w monitorowaniu i przeglądzie Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 i celów zrównoważonego rozwoju na szczeblu globalnym.

2021: cele zrównoważonego rozwoju służą za drogowskaz w odbudowie Europy

W 2021 r. posiedzenie Forum Politycznego Wysokiego Szczebla odbyło się w dniach od 6 do 15 lipca, pod auspicjami Rady Gospodarczej i Społecznej.

W kontekście tego Forum UE zorganizowała 14 lipca 2021 r. wydarzenie towarzyszące, którego głównym tematem było wykorzystanie celów zrównoważonego rozwoju jako drogowskazu w odbudowie Europy i tworzeniu lepszej przyszłości w oparciu o nowy model wzrostu. Podczas tego spotkania podsumowano działania UE na rzecz osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem podejścia przewidującego zaangażowanie całej administracji rządowej, globalnych perspektyw odbudowy oraz potrzeby silnego globalnego partnerstwa. Tematem dyskusji były też przyszłe możliwości i najlepsze sposoby sprostania licznym wzajemnie powiązanym wyzwaniom dotyczącym trwałej odbudowy na wszystkich poziomach.

Komisja Europejska z zaangażowaniem dąży do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju na 2030 r., a za podstawę swoich działań obrała Zielony Ład. Przyłącz się do komisarzy Jutty Urpilainen i Paola Gentiloniego i poznaj sukcesy, wyzwania i doświadczenia związane z okresem pandemii COVID-19, w miarę jak Europa wchodzi w etap odbudowy.

Forum Polityczne Wysokiego Szczebla 2020

W 2020 r. posiedzenie Forum Politycznego Wysokiego Szczebla odbyło się w dniach od 7 do 16 lipca, pod auspicjami Rady Gospodarczej i Społecznej. W ramach Forum między 14 a 16 lipca 2020 r. zorganizowano trzydniowe posiedzenie ministerialne.

Tematem przewodnim tego spotkania było „Przyspieszone działanie i ścieżki transformacji: dekada działań i wyników w dziedzinie zrównoważonego rozwoju”.

Uczestnicy Forum Politycznego Wysokiego Szczebla w 2020 r. dyskutowali na temat aktualnej sytuacji i postępów w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju w kontekście skutków pandemii COVID-19. Zastanawiali się też, w jaki sposób społeczność międzynarodowa może zareagować na pandemię, tak aby w tej dekadzie działań i wyników w dziedzinie zrównoważonego rozwoju ponownie podjąć wysiłki i przyspieszyć postępy w osiąganiu wyznaczonych celów.

Cele zrównoważonego rozwoju – „Moment 2020”

18 września 2020 r. z inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ zorganizowano pierwszy „moment celów zrównoważonego rozwoju” dekady działań.

Do osiągnięcia celów Agendy 2030 zostało niespełna 10 lat, ale świat spóźnia się z ich realizacją, a pandemia COVID-19 pogłębiła istniejące nierówności i w przypadku niektórych celów zamiast czynić postępy, zaczęliśmy się wręcz cofać. Zmiana klimatu, różnice w traktowaniu kobiet i mężczyzn i ubóstwo to najbardziej palące problemy – aby im sprostać, konieczne będą polityczna wola i ambicja.

Forum Polityczne Wysokiego Szczebla 2019

Posiedzenie Forum Politycznego Wysokiego Szczebla ds. Zrównoważonego Rozwoju w 2019 r. odbyło się pod auspicjami Rady Gospodarczej i Społecznej w dniach od 9 do 18 lipca. W ramach Forum, od 16 do 18 lipca 2019 r., zorganizowano trzydniowe posiedzenie ministerialne.

18 lipca 2019 r. w Nowym Jorku w ramach Forum Komisja zorganizowała spotkanie wysokiego szczebla, na którym przedstawiła podejście UE obejmujące: