Направо към основното съдържание

ЕС и ООН – общи цели за устойчиво бъдеще

ЕС и ООН са естествени партньори в усилията за изграждане на по-сигурен и по-добър свят за всички. За тази цел ЕС подкрепя ефективното многостранно сътрудничество и основан на правила международен ред, в чиято основа стои ООН. ЦУР, като важен успех на ЕС при воденето на преговори, са полезно средство за глобално проектиране на ценностите и целите на ЕС и осигуряват обща рамка, която е от полза за международните партньорства. Следователно в интерес на ЕС е също така чрез своята външна дейност Съюзът да играе водеща роля в изпълнението на Програмата на ООН до 2030 г. в световен мащаб.

Програмата до 2030 г. за устойчиво развитие

През септември 2015 г. на Общото събрание на ООН държавите по света подписаха Програмата до 2030 г. за устойчиво развитие и нейните 17 цели за устойчиво развитие (ЦУР).

Световните лидери поеха ангажимент за премахване на бедността, опазване на планетата и гарантиране, че всички хора се радват на мир и просперитет.

Програмата до 2030 г. и Парижкото споразумение относно изменението на климата представляват пътната карта към един по-добър свят и глобалната рамка за международното сътрудничество в областта на устойчивото развитие и неговото икономическо, социално, екологично и управленско измерение.

Значението на постоянния напредък към постигането на ЦУР и ангажирането с партньорските държави и гражданското общество, както и с представителството на Съюза на международни форуми на високо равнище, включително Политическия форум на високо равнище на ООН по въпросите на устойчивото развитие, е от решаващо значение за постигане на напредък по отношение на ангажимента и водещата роля на ЕС в областта на устойчивото развитие, както и за справяне с въздействието на COVID-19 в световен мащаб.

Цели на устойчивото развитие

Политически форум на високо равнище за устойчивото развитие

Политическият форум на високо равнище е основната платформа на ООН за устойчиво развитие. Той играе централна роля в последващите действия и прегледа на целите за устойчиво развитие (ЦУР) на Програмата до 2030 г. за устойчиво развитие на световно равнище.

2021 г.: Целите за устойчиво развитие като ориентир за възстановяването на Европа

Заседанието на Политическия форум на високо равнище през 2021 г. ще се проведе от 6 до 15 юли 2021 г. под егидата на Икономическия и социален съвет.

В контекста на Политическия форум на високо равнище ЕС ще организира съпътстваща проява на 14 юли 2021 г., която ще се съсредоточи върху използването на целите на ООН за устойчиво развитие като ориентир за възстановяването на Европа и изграждането на по-добро бъдеще чрез нов модел на растеж. На проявата ще бъде направен преглед на действията на ЕС за изпълнение на целите за устойчиво развитие, като се подчертае целият му подход на управление, глобалните перспективи за възстановяване и необходимостта от силно глобално партньорство, и ще се разгледат възможностите и най-добрите начини за справяне с многобройните взаимосвързани предизвикателства на устойчивото възстановяване на всички равнища.

Европейската комисия е ангажирана с целите за устойчиво развитие до 2030 г. и поставя Зеления пакт в центъра на усилията си за възстановяване. Присъединете се към комисарите Урпилайнен и Джентилони и разгледайте успешните примери, предизвикателствата и поуките, извлечени по време на пандемията от COVID-19 в процеса на възстановяване на Европа.

Политически форум на високо равнище за устойчивото развитие от 2020 г.

Заседанието на Политическия форум на високо равнище относно устойчивото развитие през 2020 г. се проведе от 7 до 16 юли 2020 г. под егидата на Икономическия и социален съвет. То включваше тридневната среща на министрите на форума от 14 до 16 юли 2020 г.

Темата беше „Ускорени действия и пътища за трансформиране: реализиране на Десетилетието за действия и постигане на резултати за устойчиво развитие".

В рамките на Политическия форум на високо равнище през 2020 г. участниците обсъдиха състоянието на ЦУР в контекста на въздействието на пандемията от COVID-19. Те обсъдиха начините, по които международната общност може да отговори на пандемията по начин, който ни връща към постигането на ЦУР и ускоряване на напредъка през Десетилетието за действия и резултати за устойчиво развитие.

Заседания Moment 2020 за целите за устойчиво развитие

Първото заседание за ЦУР SDG Moment от Десетилетието за действия, свикано от генералния секретар на ООН, се проведе виртуално в петък 18 септември 2020 г.

Остават само 10 години за изпълнение на Програмата до 2030 г., а светът изостава, тъй като пандемията от COVID-19 изостри още повече съществуващите неравенства, като в някои случаи промени постигнатия напредък по определени цели. Изменението на климата, неравенството между половете и бедността са най-неотложните въпроси и ще бъдат необходими политическа воля и амбиция за по-добро възстановяване.

Политически форум на високо равнище за устойчивото развитие от 2019 г.

Заседанието на политическия форум на високо равнище по въпросите на устойчивото развитие през 2019 г., бе свикано под егидата на Икономическия и социален съвет от 9 до 18 юли 2019 г. То включваше тридневната среща на министрите от 16 до 18 юли 2019 г.

На 18 юли 2019 г. Комисията организира проява на високо равнище на Политическия форум на високо равнище в Ню Йорк, на която представи подхода на ЕС, включително