Przejdź do treści głównej

Zrównoważona Europa do 2030 r.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
30 stycznia 2019

Opis

A sustainable Europe by 2030

Zrównoważony rozwój to rozwój pozwalający zaspokajać potrzeby obecnego pokolenia w taki sposób, aby nie uniemożliwić zaspokojenia potrzeb przyszłym pokoleniom. Idea ta jest głęboko zakorzeniona w polityce europejskiej. W ciągu ostatnich 40 lat Europa ustanowiła jedne z najwyższych na świecie norm środowiskowych, wdrożyła ambitną politykę klimatyczną oraz opowiedziała się za porozumieniem paryskim.

Komisja rozpoczyna teraz dyskusję na temat zrównoważonego rozwoju w przyszłości w ramach szerszej debaty zainicjowanej w marcu 2017 r. przez białą księgę w sprawie przyszłości Europy.

UE dysponuje wszystkimi środkami potrzebnymi do poprawy swojej konkurencyjności, inwestycji w zrównoważony wzrost gospodarczy oraz pobudzenia do działania rządów, instytucji i obywateli, co pozwoli jej stać się dla reszty świata wzorem do naśladowania. Kierując się celami zrównoważonego rozwoju ONZ, w dokumencie otwierającym debatę zidentyfikowano kluczowe czynniki umożliwiające zmiany w kierunku zrównoważonego rozwoju. W dokumencie tym przedstawiono trzy scenariusze skutecznych działań na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

  • Nadrzędna strategia UE w zakresie celów zrównoważonego rozwoju kierująca działaniami UE i jej państw członkowskich

Ten scenariusz przewiduje przyjęcie celów zrównoważonego rozwoju na najwyższym szczeblu politycznym UE, co uczyni je podstawą przyszłych działań i strategii politycznych. Instytucje UE i państwa członkowskie, w tym władze regionalne i lokalne, będą ze sobą bliżej współpracować w celu zapewnienia lepszej koordynacji. Opracowany zostanie proces wdrażania służący monitorowaniu postępów, w którym określone zostaną kluczowe etapy realizacji do 2030 r.

  • Kontynuacja włączania przez Komisję celów zrównoważonego rozwoju do wszystkich istotnych polityk UE niezależnie od działań państw członkowskich

Cele zrównoważonego rozwoju nadal będą inspirować procesy decyzyjne w Komisji oraz wyznaczać kierunek rozwoju strategii na rzecz wzrostu gospodarczego UE po 2020 r., nie wykluczy to jednak innych priorytetów politycznych, a państwa członkowskie nie będą zobowiązane do wspólnej realizacji tych celów w całej UE. Takie podejście dałoby państwom członkowskim, w tym władzom regionalnym i lokalnym, większą swobodę decydowania o tym, czy i w jaki sposób uwzględnią w swojej pracy cele zrównoważonego rozwoju.

  • Większy nacisk na działania zewnętrzne przy jednoczesnej koncentracji obecnych ambicji w zakresie zrównoważonego rozwoju na szczeblu UE

UE pod wieloma względami jest liderem w zakresie realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Może korzystać ze swojego doświadczenia, kontynuując pracę na tym polu oraz wspierając dalszy rozwój innych państw. UE może zadecydować o intensywniejszej promocji swoich norm środowiskowych, społecznych i zarządczych za pośrednictwem umów handlowych i negocjacji wielostronnych. Może także jeszcze bardziej zacieśnić współpracę z organizacjami międzynarodowymi o takich samych aspiracjach.

Pliki

30 STYCZNIA 2019
Reflection paper: Towards a Sustainable Europe by 2030
30 STYCZNIA 2019
Załącznik I : Wkład Komisji Pod Przewodnictwem Jeana-Claude’a Junckera W Realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju
30 STYCZNIA 2019
Załącznik II: Postępy UE W Osiąganiu Celów Zrównoważonego Rozwoju
30 STYCZNIA 2019
Załącznik III : Podsumowanie Wkładu Platformy Zainteresowanych Stron Poświęconej Celom Zrównoważonego Rozwoju W Dokument Otwierający Debatę „W Kierunku Zrównoważonej Europy 2030”
30 STYCZNIA 2019
FACTSHEET: Towards a Sustainable Europe by 2030