Glavni sadržaj

Istaknuta tema

Tim Europa

EU je kao odgovor na pandemiju COVID-a 19 ukupno izdvojio 46 milijardi eura iz programa Tim Europa, zajedničke inicijative u kojoj sudjeluju EU, njegove države članice i europske financijske institucije.

Tim se sredstvima pomaže više od 130 partnerskih zemalja da:

  • prevladaju zdravstvenu krizu
  • ojačaju svoje zdravstvene sustave
  • uspostave sanitarne mjere i opskrbu vodom
  • ublaže socioekonomske posljedice pandemije.

Gotovo 10 milijardi eura usmjereno je na jačanje ključnih sektora za prevladavanje krize kao što su zdravstvo, opskrba vodom i sanitarne mjere.

Mehanizam EU-a za civilnu zaštitu

Od početka pandemije Mehanizam EU-a za civilnu zaštitu koordinirao je i sufinancirao isporuku više od 23 milijuna komada osobne zaštitne opreme i medicinske opreme u više od 30 zemalja kako bi im se pomoglo da se nose s krizom. Putem Mehanizma isporučeno je 32 milijuna doza cjepiva u 40 zemalja svijeta.

Globalni sastanak na vrhu o zdravlju

Na sastanku na vrhu Tim Europa predstavio je konkretne mjere, uključujući suradnju s industrijskim partnerima koji proizvode cjepiva u Europi, kako bi se što prije osigurale doze cjepiva za zemlje s niskim i srednjim dohotkom.

Potpora lokalnoj proizvodnji cjepiva

Kako bi se povećali proizvodni kapaciteti u Africi i pristup cjepivima, lijekovima i zdravstvenim tehnologijama, Tim Europa pokrenuo je 21. svibnja 2021. inicijativu u vrijednosti od milijarde eura za potporu cilju Afričke unije da se do 2040. lokalno proizvodi 60 % cjepiva koja se upotrebljavaju na tom kontinentu uz istodobno jačanje lokalnih farmaceutskih sustava.

EU je u partnerstvu sa Španjolskom pokrenuo i partnerstvo s Latinskom Amerikom i Karibima kako bi se poduprla lokalna proizvodnja cjepiva, lijekova i drugih zdravstvenih tehnologija te ojačala otpornost zdravstvenih sustava. 

Donatorski maraton

Inicijativa za brzi pristup opremi za borbu protiv bolesti COVID-19 – ACT-A

Svjetska zdravstvena organizacija, EU i zdravstvene organizacije u svijetu pokrenule su u travnju 2020. inicijativu za brzi pristup sredstvima za borbu protiv bolesti COVID-19 (ACT-A). Njezin je cilj:

  • ubrzati razvoj cjepiva, testova i lijekova za COVID-19
  • osigurati pravedan pristup cjepivima, testovima i lijekovima u cijelom svijetu
  • ojačati zdravstvene sustave.

Inicijativa ACT-A okuplja vlade, znanstvenike, civilno društvo, dobrotvorne organizacije i globalne zdravstvene organizacije. Za potporu njezinu radu dosad je zajamčeno 23,06 milijardi eura.

COVAX

Instrument za globalni pristup cjepivima protiv bolesti COVID-19 (COVAX) globalna je inicijativa čiji je cilj omogućiti pravedan pristup cjepivima protiv bolesti COVID-19 i koju vode Gavi (Savez za cjepiva), Svjetska zdravstvena organizacija i Koalicija za inovacije u području pripravnosti za epidemije (CEPI), uz UNICEF, koji je glavni partner u provedbi. COVAX je dio inicijative ACT-A koji se odnosi na cjepiva.

Za potporu COVAX-u dosad je zajamčeno 12,2 milijarde eura.

Zahvaljujući iznosu od gotovo 5 milijardi eura koje je izdvojio Unijin Tim Europa sve smo bliže cilju da se zemljama s nižim dohotkom na raspolaganje stavi 1,8 milijardi doza.

Gana je 24. veljače 2021. postala prva zemlja koja je primila pošiljku cjepiva protiv bolesti COVID-19 putem instrumenta COVAX. Tada je u Accru stiglo 600 000 doza spasonosnog cjepiva. Predsjednica von der Leyen izjavila je da je riječ o „povijesnom trenutku globalne solidarnosti”.

Zahvaljujući COVAX-u do sredine lipnja 2022. isporučeno je više od 1,5 milijarde doza u 145 zemalja svijeta.

 

Mehanizam EU-a za dijeljenje cjepiva

Osim toga, države članice EU-a isporučile su 70 milijuna doza u bilateralnim donacijama, primjerice susjedima na zapadnom Balkanu.

Trenutačno je cijepljeno 62 % svjetskog stanovništva. Velik dio doza za ta cijepljenja izvezen je iz Europe ili ih je Europa podijelila s drugim zemljama. Namjeravamo učiniti još više po tom pitanju.

Dodatno ćemo se angažirati da pomognemo Africi, u kojoj je procijepljenost manja nego u drugim dijelovima svijeta.

Stoga je predsjednica von der Leyen na drugom sastanku na vrhu o bolesti COVID-19 najavila dodatnih 300 milijuna eura za brže uvođenje i primjenu cjepiva u Africi te dodatnih 100 milijuna eura za poboljšanje pristupa dijagnostici i terapeuticima i njihove primjene te jačanje zdravstvenih sustava u partnerskim zemljama.  

Komisija predviđa i doprinos od 427 milijuna eura (450 milijuna američkih dolara) Globalnom fondu za pripravnost za pandemije kako bi se poduprle mjere za sprečavanje budućih pandemija i bolji odgovor na njih, podložno dogovoru o upravljanju tim fondom.

Nastavit ćemo surađivati s međunarodnim partnerima kao što su Sjedinjene Američke Države kako bismo pojačali nastojanja u pogledu cijepljenja, ojačali globalne lance opskrbe i lokalnu proizvodnju te poboljšali globalnu strukturu zdravstvene sigurnosti.

Tim Europa obvezao se da će ukupno podijeliti 700 milijuna doza do 2022. Cilj nam je osigurati da 70 % svjetskog stanovništva bude što prije cijepljeno.

70 %
svjetskog stanovništva trebalo bi biti što prije cijepljeno
700 milijuna doza
trebao bi Tim Europa donirati do 2022.

Izvoz cjepiva

Tijekom cijele pandemije EU je ostao pravedan i otvoren prema svijetu. Od prosinca 2020. gotovo 2,5 milijardi doza cjepiva izvezeno je u 168 zemalja. 

EU ima važnu ulogu u mjerama koje Svjetska trgovinska organizacija (WTO) poduzima kao odgovor na pandemiju bolesti COVID-19. Zbog izvanrednih okolnosti koje je uzrokovala pandemija ministri su na 12. ministarskoj konferenciji WTO-a postigli dogovor o nizu pojašnjenja i izuzeću od određenih obveza iz Sporazuma o TRIPS-u kako bi se prihvatljivim članicama WTO-a omogućilo da bez pristanka vlasnika patenta poduzećima brže i jednostavnije odobre proizvodnju i izvoz cjepiva protiv bolesti COVID-19.

Dokumenti

 

6. PROSINCA 2021.
Factsheet: Team Europe COVID-19 global solidarity