A globális együttműködés és szolidaritás elengedhetetlen a Covid19-világjárvány elleni hatékony küzdelemben. Enélkül aligha tudjuk biztosítani mindenütt kellő időben a hozzáférést az oltóanyagokhoz, valamint a diagnosztikai és terápiás eszközökhöz.
Senki nem lesz ugyanis biztonságban mindaddig, amíg nincs mindenki biztonságban.
Ezért az EU – világszinten vezető szerepet betöltve – azon munkálkodik, hogy a koronavírus-járvány elleni válaszintézkedések előnyeiből mindenki részesüljön. Közös fellépésünk sikerének tétje az egészségbiztonság és a fenntartható gazdasági fellendülés.
Fókuszban
2022. június 22. Az Európai Bizottság és Spanyolország új partnerséget indított útjára az Európai Unió, valamint Latin-Amerika és a Karib-térség között az oltóanyagok, gyógyszerek és más egészségügyi technológiák gyártása, és az egészségügyi rendszerek rezilienciájának növelése terén. Ez az új együttműködés kiegészíti és még szorosabbra fűzi a két régió közötti társadalmi, gazdasági és tudományos kapcsolatokat.
Európa együtt
Az EU eddig összességében 46 milliárd eurót fordított a koronavírus-világjárvány elleni küzdelemre globális szinten. A segítséget a Bizottság, a tagállamok és az európai pénzügyi intézmények közösen nyújtják az „Európa együtt” (Team Europe) összefogás keretében.
Ezek a források több mint 130 partnerországnak segítenek abban, hogy:
- úrrá legyenek az egészségügyi vészhelyzeten;
- megerősítsék egészségügyi rendszerüket;
- fejlesszék a vízellátási rendszereket és a köztisztasági létesítményeket, illetve újakat hozzanak létre;
- enyhítsék a világjárvány társadalmi-gazdasági következményeit.
Az „Európa együtt” szereplői közel 10 milliárd eurót szánnak a válság megfékezésében kulcsfontosságú ágazatok, például az egészségügy, az ivóvízellátás és a víziközmű-szolgáltatás megerősítésére.
Uniós polgári védelmi mechanizmus
A világjárvány kezdete óta az EU polgári védelmi mechanizmusa koordinálta és társfinanszírozta több mint 23 millió egyéni védőeszköz és orvosi felszerelés eljuttatását több mint 30 országba, segítve ezzel az érintett országok erőfeszítéseit a Covid19 elleni küzdelemben. A polgári védelmi mechanizmuson keresztül az EU 32 millió adag oltóanyagot juttatott 40 országnak.
Globális Egészségügyi Csúcstalálkozó
A Globális Egészségügyi Csúcstalálkozón a G20-ak vezetői elkötelezték magukat egy sor olyan intézkedés mellett, amelyeknek köszönhetően mindenhol hamarabb felül lehet kerekedni a Covid19-válságon, és jobban fel lehet készülni a jövőbeli világjárványokra. A G20-ak hangsúlyozták annak fontosságát, hogy bővüljön és diverzifikálódjon az oltóanyaggyártás, és elismerték a szellemi tulajdon szerepét a méltányosság érvényesítésében. Egyértelműen aláhúzták, hogy egyenlő hozzáférést kell biztosítani az oltóanyagokhoz, és támogatni kell az alacsony és közepes jövedelmű országokat.
Az „Európa együtt” a csúcstalálkozón ismertette, hogyan járul hozzá a közös világszintű erőfeszítésekhez: többek között együttműködik az Európában oltóanyagot gyártó ipari szereplőkkel, hogy mihamarabb javuljon az alacsony és közepes jövedelmű országok oltóanyag-ellátottsága.
A helyi oltóanyag-előállítás támogatása
Az afrikai gyártási kapacitás, valamint az oltóanyagokhoz, gyógyszerekhez és egészségügyi technológiákhoz való hozzáférés fokozása érdekében az „Európa együtt” 2021. május 21-én 1 milliárd euró összegű kezdeményezést indított az Afrikai Unió azon célkitűzésének támogatására, hogy 2040-ig a kontinensen használt oltóanyagok 60%-át helyben gyártsák, és megerősítsék a helyi gyógyszerészeti rendszereket.
Az EU Spanyolországgal együttműködésben partnerséget indított Latin-Amerikával és a Karib-térséggel az oltóanyagok, gyógyszerek és egyéb egészségügyi technológiák helyi gyártásának támogatása, valamint az egészségügyi rendszerek rezilienciájának megerősítése érdekében.
Adománygyűjtő kampány
A Bizottság 2020 májusában a globális humanitárius reagálási terv keretében világszintű, adományozási célú csúcstalálkozót kezdeményezett, hogy forrásokat teremtsen elő szűrővizsgálatok, kezelések és oltóanyagok kutatására és fejlesztésére.
Az egészségügyi rendszerek megerősítése és a globális helyreállítás céljára mozgósított összeg majdnem elérte a 16 milliárd eurót, amelyből 1,4 milliárd eurót a Bizottság ajánlott fel.
ACT akcelerátor: a Covid19 elleni küzdelmet szolgáló eszközökhöz való méltányos globális hozzáférés javítása
Az Egészségügyi Világszervezet, az EU és világszintű egészségügyi szervezetek 2020 áprilisában létrehozták a Covid19 elleni küzdelmet szolgáló eszközökhöz való hozzáférést javító, ACT akcelerátor elnevezésű együttműködési keretet. A kezdeményezés céljai a következők:
- a Covid19-oltóanyagok, -tesztek és -kezelések fejlesztésének felgyorsítása,
- az oltóanyagokhoz való méltányos nemzetközi hozzáférés garantálása,
- az egészségügyi rendszerek megerősítése.
Az ACT akcelerátor a kormányokat, a tudósokat, a civil társadalmat, a jótékonysági szervezeteket és a globális egészségügyi szervezeteket tömöríti. Munkájának támogatására ez idáig 23,06 milliárd euró összegű felajánlás érkezett.
COVAX
A COVAX az ACT akcelerátor oltóanyagokkal foglalkozó pillére, amelyet közösen irányít a GAVI Oltóanyag-szövetség, a járványügyi felkészüléssel kapcsolatos újításokkal foglalkozó koalíció (CEPI) és az Egészségügyi Világszervezet. Az oltóanyagok helyszínre való eljuttatásában kulcsfontosságú partner az UNICEF. A COVAX célja, hogy világszerte mindenütt méltányos hozzáférést biztosítson a Covid19-oltóanyagokhoz.
A COVAX támogatására ez idáig 12,2 milliárd euró felajánlás érkezett.
Az „Európa együtt” által felajánlott több mint 5 milliárd euró fontos szerepet játszik abban, hogy a COVAX – célkitűzésével összhangban – 1,8 milliárd adag oltóanyagot tudjon az alacsonyabb jövedelmű országok rendelkezésére bocsátani.
Ghána 2021. február 24-én elsőként kapott életmentő Covid19-oltóanyagot a COVAX-eszközből: 600 ezer dózis érkezett Accrába. Ursula von der Leyen a „globális szolidaritás valódi és történelmi pillanatának” nevezte az eseményt.
2022. június közepéig a COVAX jóvoltából 1,5 milliárd adag oltóanyag érkezett 145 országba.
Uniós oltóanyag-megosztási mechanizmus
A mechanizmus lehetővé teszi a 27 tagállamnak, hogy az EU által vásárolt vakcinát megosszák harmadik országokkal, többek között a COVAX-on keresztül.
2022. júniusig az uniós tagállamok több mint 477 millió dózis oltóanyagot – azaz a célként kitűzöttnél nagyobb mennyiséget – adományoztak rászoruló országoknak világszerte. Ennek nagy többségét – mintegy 407 millió adagot – a COVAX kezdeményezésen keresztül kapták meg az érintett országok.
Emellett az uniós tagállamok kétoldalú adományozás keretében 70 millió adag oltóanyagot juttattak más országoknak, például az EU nyugat-balkáni szomszédainak.
Jelenleg a világ népességének 62%-a van már beoltva a Covid19 ellen. Az oltóanyagdózisok nagy részét az EU exportálta vagy adományozta. De nem állunk meg itt.
Fokozott segítséget fogunk nyújtani Afrikában, ahol a lakosság átoltottsága alacsonyabb, mint a világ más részein.
Ezért a második Covid19-csúcstalálkozón Ursula von der Leyen elnök bejelentette, hogy a Bizottság további 300 millió eurót fordít az oltóanyagok afrikai bevezetésének és az oltások beadásának felgyorsítására, ezenkívül további 100 millió eurót biztosít a diagnosztikai és terápiás készítményekhez való hozzáférés és azok alkalmazásának javítására, valamint az egészségügyi rendszerek megerősítésére a partnerországokban.
A Bizottság emellett 427 millió euró (450 millió dollár) hozzájárulást irányoz elő a világjárványokra való globális felkészültségi alap számára a jövőbeli világjárványok megelőzésére és az azokra való jobb reagálásra irányuló erőfeszítések támogatása érdekében, az irányításáról szóló megállapodás függvényében.
Továbbra is együtt fogunk működni a nemzetközi partnerekkel, például az Egyesült Államokkal az oltási erőfeszítések fokozása, a globális ellátási láncok és a helyi gyártás megerősítése, valamint a globális egészségbiztonsági architektúra javítása érdekében.
Összességében az „Európa együtt” vállalta, hogy 2022-re 700 millió adag oltóanyagot bocsát rászoruló országok rendelkezésére. Az a célunk, hogy a világ népességének 70%-a minél hamarabb be legyen oltva a Covid19 ellen.
Oltóanyagexport
A világjárvány alatt az EU mindvégig méltányos és nyitott volt a világ más országaival. 2020 decembere óta közel 2,5 milliárd dózis oltóanyagot exportált 168 országba.
Az EU élen jár a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) Covid19-világjárványra adott válaszával kapcsolatos munkában. A Covid19-világjárvány kivételes körülményeire reagálva a miniszterek a WTO 12. miniszteri konferenciáján számos pontosításról és a TRIPS-megállapodás egyes kötelezettségei alóli mentességről állapodtak meg, hogy lehetővé tegyék a jogosult WTO-tagok számára, hogy engedélyezzék a vállalatok számára a Covid19-oltóanyagok gyors és egyszerűsített gyártását és kivitelét a szabadalom jogosultjának beleegyezése nélkül.