Mjere Komisije
Europska komisija predano radi na provođenju politika kojima će se doprinijeti postizanju ugljične neutralnosti do 2050. u okviru europskog zelenog plana. Cilj tih politika je i ojačati unutarnje energetsko tržište te učiniti našu energiju sigurnijom, održivijom i cjenovno pristupačnijom. Iako svaka država članica EU-a odabire vlastitu kombinaciju izvora energije, za energetsko tržište EU-a postoje zajednički propisi, od propisa kojima se osigurava što učinkovitiji i sigurniji lanac opskrbe energijom (uključujući nuklearnu sigurnost) do utvrđivanja ciljeva u pogledu energetske učinkovitosti, obnovljivih izvora energije i prekogranične međusobne povezanosti. Pokazalo se da su propisi o ekološkom dizajnu i označivanju energetske učinkovitosti poticajni i na razini potrošača te da dovode do ulaganja u energetski učinkovitije tehnologije. Energija ima ključnu ulogu u Komisijinu europskom zelenom planu, a Komisija je 2020. objavila niz novih inicijativa i strategija koje će pomoći u dekarbonizaciji energetskog sektora.
Ciljevi
Energetske politike EU-a obuhvaćaju širok raspon tema kojima je cilj ubrzati i olakšati prelazak s fosilnih goriva na tehnologije čiste energije tako da nitko ne bude zapostavljen. Dosad su politike osmišljavane kako bi se postigao trostruki cilj sigurnijeg, održivijeg i cjenovno pristupačnijeg energetskog sustava na razini EU-a. U okviru europskog zelenog plana glavni je cilj Komisije postizanje ugljične neutralnosti do 2050. Na temelju tog općeg dugoročnog cilja Komisija je 2020. objavila strategije:
- za energiju iz obnovljivih izvora na moru
- za val obnove
- za integraciju energetskog sustava
- za vodik
- za metan.
U skladu s političkom obvezom smanjenja emisija za 55 % do 2030., koja je sada uključena u pravo EU-a, Komisija namjerava revidirati zakonodavstvo EU-a kako bi ostvarila tu ambiciju, i to na temelju koncepata utvrđenih 2020. Među njima su zakonodavni prijedlozi za reviziju propisa o obnovljivim izvorima energije, energetskoj učinkovitosti i energetskim svojstvima zgrada te mjere za poticanje dekarbonizacije tržišta plina, među ostalim korištenjem čistog vodika, i mjere za rješavanje pitanja emisija metana.
Konkretni ciljevi
U skladu s povećanim ambicijama u okviru europskog zelenog plana i obvezom da se emisije stakleničkih plinova do 2030. smanje za 55 % u usporedbi s razinom iz 1990. (a ne za 40 %), EU je donio nove ciljeve za 2030.:
- povećati udio energije iz obnovljivih izvora u ukupnoj potrošnji energije u EU-u na 40 % (a ne na 32 %)
- poboljšati energetsku učinkovitost za 36 % (potrošnja konačne energije), odnosno 39 % (potrošnja primarne energije) u odnosu na predviđanja potrošnje bez mjera za energetsku učinkovitost iz 2007. (a ne za 32,5 %), što je 9 % više u usporedbi s predviđanjima iz 2020.