Глобалното сътрудничество и солидарност са от първостепенно значение за ефективната борба с пандемията от COVID-19 и за осигуряването на ранен достъп до ваксини, диагностика и лечение навсякъде.
Никой няма да е в безопасност, докато не бъдат защитени всички.
Ето защо ЕС ръководи многостранния отговор, за да гарантира, че никой няма да бъде изоставен. Здравната сигурност и устойчивото възстановяване в световен мащаб зависят от това.
Акцент
22 юни 2022 г. — Европейската комисия и Испания стартираха ново партньорство между ЕС и Латинска Америка и Карибския регион за местно производство на ваксини, лекарства и други здравни технологии и за укрепване на издръжливостта на здравните системи. Партньорството ще допълни и засили още повече социалните, икономическите и научните връзки между двата региона.
Екип Европа
Общият размер на финансирането за глобалния отговор на ЕС на пандемията от COVID-19 възлиза на 46 милиарда евро, предоставени чрез „Екип Европа“ — съвместно действие, в което участват ЕС, неговите държави членки и европейски финансови институции.
С тези средства се помага на повече от 130 държави партньори:
- да се справят с извънредната ситуация в областта на здравеопазването
- да укрепят здравните си системи
- да предприемат мерки за осигуряване на водоснабдяване и канализация
- да смекчат социално-икономическите последици от пандемията.
Почти 10 милиарда евро са насочени към укрепване на ключови сектори за овладяване на кризата, като здравеопазването, водоснабдяването и канализацията.
Механизъм за гражданска защита на ЕС
От началото на пандемията чрез Механизма за гражданска защита на ЕС са координирани и съфинансирани доставките на над 23 милиона лични предпазни средства и медицински изделия в над 30 държави, за да се подпомогнат техните усилия за справяне с COVID-19. Чрез механизма са доставени и 32 милиона дози ваксини в 40 държави.
Световна среща на високо равнище по въпросите на здравето
На световната среща на високо равнище по въпросите на здравето лидерите на Г-20 поеха ангажимент за поредица от действия за по-бързо справяне с кризата с COVID-19 навсякъде и за по-добра подготовка за бъдещи пандемии. Г-20 изтъкна значението на увеличаването и диверсифицирането на производството и призна ролята на интелектуалната собственост за гарантирането на справедливост. Г-20 ясно подчерта необходимостта да се осигури равен достъп до ваксини и да се подпомогнат държавите с ниски и средни доходи.
„Екип Европа“ представи на срещата на върха свои конкретни действия в тази насока, включително работата си с партньори, които произвеждат ваксини в Европа, за бързо доставяне на дози ваксини за държавите с ниски и средни доходи.
Подкрепа за местното производство на ваксини
За да се повишат производственият капацитет в Африка и достъпът до ваксини, медикаменти и здравни технологии, „Екип Европа“ стартира инициатива за 1 млрд. евро на 21 май 2021 г. в подкрепа на целта на Африканския съюз за местно производство до 2040 г. на 60 % от ваксините, използвани на континента, като същевременно се укрепят местните фармацевтични системи.
ЕС — в партньорство с Испания — даде начало и на партньорство с Латинска Америка и страните от Карибския басейн, чиято цел е да се подкрепи местното производство на ваксини, лекарства и други здравни технологии и да се укрепи издръжливостта на здравните системи.
Маратон за набиране на средства
През май 2020 г. Комисията даде начало на инициативата Глобални действия срещу коронавируса — маратон за набиране на средства за научни изследвания и разработване на тестове, лечения и ваксини.
С цел укрепване на здравните системи и глобално възстановяване донори от цял свят поеха ангажимент да предоставят близо 16 милиарда евро, които включват 1,4 милиарда евро от Комисията.
Ускорител за достъп до инструменти за борба с COVID-19 (ACT-ускорител)
През април 2020 г. Световната здравна организация, ЕС и международни здравни организации стартираха ускорителя за достъп до инструменти за борба с COVID-19. Той има за цел:
- ускоряване на разработването на ваксини, тестове и лечения за COVID-19
- гарантиране на справедлив достъп в световен мащаб
- укрепване на здравните системи.
ACT-ускорителят обединява усилията на правителства, учени, гражданското общество, благотворителни организации и международни здравни организации. Досега са поети ангажименти за 23,06 милиарда евро в подкрепа на неговата работа.
COVAX
Механизмът за глобален достъп до ваксини за COVID-19 (COVAX) е световна инициатива, която има за цел осигуряване на равен достъп до ваксини срещу COVID-19. Той се ръководи от алианса за ваксини Gavi, Световната здравна организация и Коалицията за иновации в областта на епидемичната готовност (CEPI) заедно с УНИЦЕФ, основния партньор по доставките. Това е свързаният с ваксините стълб на ACT-ускорителя.
До момента са поети ангажименти за 12,2 милиарда евро в подкрепа на COVAX.
Над 5 милиарда евро от „Екип Европа“ на ЕС ни доближават до целта на COVAX за предоставяне на 1,8 милиарда дози за икономиките с по-ниски доходи.
На 24 февруари 2021 г. Гана стана първата държава, която получи дози ваксина срещу COVID-19, изпратени чрез механизма COVAX. В Акра пристигнаха 600 000 дози животоспасяваща ваксина. Председателят Фон дер Лайен нарече това „истински и исторически момент на глобална солидарност“.
До средата на юни 2022 г. благодарение на COVAX са доставени над 1,5 милиард дози в 145 държави.
Механизъм на ЕС за споделяне на ваксини
Механизмът на ЕС за споделяне на ваксини дава възможност на 27-те държави членки да предоставят закупени от ЕС дози на държави извън Съюза, включително чрез COVAX.
Към юни 2022 г. държавите от ЕС са дарили над 477 милиона дози на държави по света, като по този начин са преизпълнили целта си за споделяне на ваксини. По-голямата част — около 407 милиона дози — са споделени чрез COVAX.
Освен това държавите от ЕС са предоставили 70 милиона дози чрез двустранни дарения — например на нашите съседи от Западните Балкани.
На този етап 62 % от световното население е ваксинирано. Голяма част от дозите, необходими за ваксинацията, бяха изнесени или споделени от Европа. Ще направим още повече.
Ще увеличим усилията си в подкрепа на Африка, където нивата на ваксинация са по-ниски, отколкото в други части на света.
Затова на втората среща на високо равнище, посветена на COVID-19, председателят Фон дер Лайен обяви допълнителни 300 млн. евро за ускоряване на доставките на ваксини и повишаване на ваксинационното покритие и още 100 млн. евро за подобряване на разпространението на диагностични и терапевтични средства и достъпа до тях, както и за укрепване на здравните системи в страните партньори.
Комисията предвижда и вноска от 427 млн. евро (450 млн. щатски долара) в Глобалния фонд за готовност при пандемии, за да бъдат подкрепени усилията за профилактика и да се реагира по-ефективно на бъдещи пандемии, при условие че бъде постигнато споразумение относно управлението му.
Ще продължим да работим заедно с международни партньори, като Съединените щати, за повишаване на усилията за ваксиниране, укрепване на глобалните вериги на доставки и местното производство и подобряване на световната система за здравна сигурност.
Като цяло „Екип Европа“ е поел ангажимент за споделяне на 700 млн. дози до 2022 г. Целта ни е 70 % от населението на света да бъде ваксинирано възможно най-скоро.
Износ на ваксини
По време на пандемията ЕС продължи да бъде почтен и отворен към света. От декември 2020 г. насам близо 2,5 милиарда дози ваксини са изнесени в над 168 държави.
ЕС играе важна роля в работата по мерките на Световната търговска организация (СТО) в отговор на пандемията от COVID-19. Поради извънредните обстоятелства, свързани с пандемията от COVID-19, по време на 12-ата министерска конференция на СТО министрите се споразумяха за редица пояснения и освобождаване от някои задължения, произтичащи от Споразумението за свързаните с търговията аспекти на правата върху интелектуалната собственост, за да се даде възможност на отговарящите на условията членове на СТО да позволят на дадена компания да произвежда и изнася ваксини срещу COVID-19 по бърз и опростен начин без съгласието на притежателя на патента.