Globāla sadarbība un solidaritāte ir ārkārtīgi svarīga, lai efektīvi cīnītos pret Covid-19 pandēmiju un visur nodrošinātu agrīnu piekļuvi vakcīnām, diagnostikai un ārstēšanai.
Kamēr drošībā nebūs visi, drošībā nebūs neviens.
Tāpēc ES ir uzņēmusies vadošo lomu daudzpusējās rīcības īstenošanā, lai garantētu, ka neviens netiek atstāts novārtā. No tā atkarīga sabiedrības veselības drošība un pasaules ilgtspējīga atveseļošanās.
Aktualitātes
2022. gada 22. jūnijs. Eiropas Komisija un Spānija uzsāka jaunu ES un Latīņamerikas un Karību jūras reģiona partnerību vakcīnu, zāļu un citu veselības aprūpes tehnoloģiju vietējai ražošanai un veselības aprūpes sistēmu noturības stiprināšanai. Šī partnerība papildinās un vēl vairāk stiprinās sociālās, ekonomiskās un zinātnes saiknes starp abiem reģioniem.
Eiropas komanda
ES atbalsts, kas sniegts, globālā mērogā reaģējot uz Covid-19 pandēmiju, jau sasniedzis 46 miljardus eiro. Šie līdzekļi piešķirti, izmantojot tā saukto Eiropas komandas pieeju – vienotu rīcību, kurā piedalās ES, tās dalībvalstis un Eiropas finanšu iestādes.
Šis finansējumus palīdz vairāk nekā 130 partnervalstīm
- reaģēt uz ārkārtas situāciju sabiedrības veselības jomā,
- stiprināt to veselības aprūpes sistēmas,
- veikt ar ūdensapgādi un sanitāriju saistītus pasākumus,
- mazināt pandēmijas sociālekonomiskās sekas.
Gandrīz 10 miljardi eiro paredzēti tam, lai stiprinātu galvenās ar krīzes pārvarēšanu saistītās nozares, tādas kā veselības aprūpe, ūdens un sanitārija.
ES civilās aizsardzības mehānisms
Kopš pandēmijas sākuma ES civilās aizsardzības mehānisms ir koordinējis un līdzfinansējis vairāk nekā 23 miljonu tonnu individuālo aizsardzības līdzekļu un medicīniskā aprīkojuma piegādi vairāk nekā 30 valstīm, lai tām palīdzētu cīnīties pret Covid-19. Ar mehānisma starpniecību 40 valstīm ir piegādāti apmēram 32 miljoni vakcīnu devu.
Globālais veselības samits
Globālajā veselības samitā sapulcinātie G20 valstu līderi apņēmās veikt virkni pasākumu, lai it visur paātrinātu izkļūšanu no Covid-19 krīzes un labāk sagatavotos turpmākām pandēmijām. G20 valstis uzsvēra, cik svarīgi ir palielināt un dažādot ražošanu, un atzina intelektuālā īpašuma nozīmi taisnīguma nodrošināšanā. G20 valstu līderi skaidri norādīja uz nepieciešamību nodrošināt vienlīdzīgu piekļuvi vakcīnām un atbalstīt valstis ar zemiem un vidējiem ienākumiem.
Eiropas komanda samitā sniedza informāciju par savu konkrēto ieguldījumu, tai skaitā par sadarbību ar rūpniecības partneriem, kas Eiropā ražo vakcīnas, lai tās ātri darītu pieejamas valstīm ar zemiem un vidējiem ienākumiem.
Atbalsts vietējai vakcīnu ražošanai
Lai palielinātu ražošanas jaudas Āfrikā un vakcīnas, zāles un medicīnas tehnoloģijas tur padarītu pieejamākas, tā sauktā Eiropas komanda 2021. gada 21. maijā nāca klajā ar vienu miljardu eiro vērtu iniciatīvu, kuras uzdevums ir, nostiprinot vietējās farmācijas sistēmas, atbalstīt Āfrikas Savienības centienus panākt, ka līdz 2040. gadam ir iespējams turpat Āfrikā saražot 60 % šajā kontinentā izmantoto vakcīnu.
ES partnerībā ar Spāniju arī nāca klajā ar partnerību ar Latīņamerikas un Karību jūras reģiona valstīm. Arī šajā gadījumā mērķis ir atbalstīt vakcīnu, zāļu un citu veselības aprūpes tehnoloģiju ražošanu uz vietas un pastiprināt veselības aprūpes sistēmas.
Līdzekļu piešķiršanas maratons
2020. gada maijā Komisija sāka Globālo reaģēšanu uz koronavīrusu – līdzekļu piešķiršanas maratonu, kura mērķis ir mobilizēt līdzekļus pētniecībai un testu, ārstēšanas un vakcīnu izstrādei.
Par mērķi nosakot veselības sistēmu stiprināšanu un globālo atveseļošanu, līdzekļu devēji no visas pasaules ir atvēlējuši gandrīz 16 miljardus eiro, tai skaitā 1,4 miljardus eiro no Komisijas.
Covid-19 apkarošanas rīku pieejamības paātrināšanas iniciatīva “ACT Accelerator”
Pasaules Veselības organizācija, ES un globālās veselības organizācijas 2020. gada aprīlī uzsāka iniciatīvu “ACT Accelerator”. Tās mērķis ir:
- paātrināt Covid-19 vakcīnu, testu un ārstēšanas metožu izstrādi,
- nodrošināt taisnīgu piekļuvi tām visā pasaulē,
- stiprināt veselības aprūpes sistēmas.
Iniciatīva “ACT Accelerator” pulcē valdības, zinātniekus, pilsonisko sabiedrību, labdarības organizācijas un pasaules veselības aizsardzības organizācijas. Tās darba atbalstam līdz šim ir apsolīti 23,06 miljardi eiro.
COVAX
Covid-19 vakcīnu globālās piekļūstamības mehānisms (COVAX) ir globāla iniciatīva, kuras mērķis ir nodrošināt taisnīgu piekļuvi Covid-19 vakcīnām un kuru vada Gavi – Vakcīnu alianse, Pasaules Veselības organizācija un Epidēmijgatavības inovāciju koalīcija (CEPI) kopā ar ļoti svarīgu partneri – ANO Bērnu fondu. Tā ir ACT-Accelerator pīlārs vakcīnu jomā.
Līdz šim mehānismam COVAX ir atvēlēti 12,2 miljardi eiro.
Eiropas komandas atvēlētie vairāk nekā 5 miljardi eiro ir pietuvinājuši mūs COVAX mērķim – nodrošināt valstīm ar zemiem ienākumiem vismaz 1,8 miljardus vakcīnu devu.
2021. gada 24. februārī Gana kļuva par pirmo valsti, kas saņēma ar COVAX mehānismu nosūtītās Covid-19 vakcīnas. Akrā tika saņemtas 600 000 vakcīnas devu. Priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena nosauca to par “patiesi vēsturisku globālās solidaritātes notikumu”.
Ar COVAX starpniecību līdz 2022. gada jūnija vidum 145 valstīm bija piegādāts vairāk nekā pusotrs miljards vakcīnu devu.
ES vakcīnu izdales mehānisms
ES vakcīnu izdales mehānisms dod iespēju 27 dalībvalstīm dalīties ES iegādātajās vakcīnu devās ar ārpussavienības valstīm, arī ar COVAX starpniecību.
ES dalībvalstis līdz 2022. gada jūnijam valstīm visā pasaulē bija izdalījušas vairāk nekā 477 miljonus vakcīnu devu, pārsniedzot sākotnēji izvirzīto mērķi. Lielākā daļa šo devu (aptuveni 407 miljoni) tika izdalītas ar COVAX starpniecību.
Turklāt ES dalībvalstis ir nodrošinājušas vairāk nekā 70 miljonus vakcīnu devu, izmantojot divpusējus ziedojumus, piemēram, mūsu kaimiņvalstīm Rietumbalkānos.
Pašlaik vakcinēti ir 62 % pasaules iedzīvotāju. Lielu daļu no šai vakcinēšanai vajadzīgajām devām eksportēja vai nodrošināja Eiropa. Un mēs turpināsim to darīt.
Mēs pieliksim vairāk pūļu, lai atbalstītu Āfriku, kur vakcinācija ir zemāka nekā citās pasaules daļās.
Tāpēc otrajā Covid-19 samitā priekšsēdētāja fon der Leiena paziņoja, ka tiks piešķirti vēl 300 miljoni eiro, lai paātrinātu vakcināciju Āfrikā, un vēl 100 miljoni eiro, lai partnervalstīs uzlabotu piekļuvi diagnostikai un ārstēšanai un pastiprinātu veselības aprūpes sistēmas.
Komisija arī paredz ieguldīt 427 miljonus eiro (450 miljonus ASV dolāru) Globālajā pandēmijgatavības fondā, lai atbalstītu centienus novērst turpmākas pandēmijas un labāk reaģēt uz tām; šāds ieguldījums tiks veikts, ja tiks panākta vienošanās par fonda pārvaldību.
Turpinām ciešu sadarbību ar starptautiskiem partneriem, piemēram, ASV, lai paātrinātu vakcināciju, nostiprinātu globālās piegādes ķēdes un vietējo ražošanu un uzlabotu globālo veselības drošības arhitektūru.
Eiropas komanda ir apņēmusies līdz 2022. gada vidum izdalīt 700 miljonus vakcīnu devu. Mūsu mērķis ir pēc iespējas ātrāk panākt, ka ir vakcinēti 70 % pasaules iedzīvotāju.
Vakcīnu eksports
Pandēmijas apstākļos ES ir saglabājusi taisnīgu pieeju un palikusi atvērta pasaulei. Kopš 2020. gada decembra uz 168 valstīm eksportēti gandrīz 2,5 miljardi vakcīnu devu.
ES ir bijusi starp līderiem darbā, ko reaģēšanai uz Covid-19 pandēmiju veic Pasaules Tirdzniecības organizācija (PTO). Reaģējot uz ārkārtas apstākļiem, ko izraisījusi Covid-19 pandēmija, PTO 12. ministru konferencē ministri vienojās par vairākiem skaidrojumiem un atbrīvojumu no dažām TRIPS līguma saistībām, lai prasībām atbilstīgie PTO dalībnieki varētu atļaut uzņēmumiem ražot un eksportēt Covid-19 vakcīnas ātrā un vienkāršā veidā bez patenta īpašnieka piekrišanas.