Põhisisu juurde

Ülemaailmne tegevus koroonaviiruse tõkestamiseks

Fookuses

Euroopa tiim

COVID-19 pandeemia tõkestamiseks toimuvaks ülemaailmseks tegevuseks on Euroopa tiim (ühismeede, mis hõlmab ELi ja selle liikmesriike ning Euroopa finantsasutusi) eraldanud kokku 46 miljardit eurot.

See raha aitab rohkem kui 130 partnerriigil

  • reageerida tervishoiualasele hädaolukorrale;
  • tugevdada oma tervishoiusüsteeme;
  • kehtestada veevarustus- ja sanitaarmeetmeid;
  • leevendada koroonaviiruse kriisi sotsiaal-majanduslikke tagajärgi.

Peaaegu 10 miljardit eurot on suunatud kriisiohje seisukohalt oluliste sektorite, nagu tervishoiu, vee- ja kanalisatsioonisektori tugevdamisele.

ELi elanikkonnakaitse mehhanism

Alates pandeemia puhkemisest on ELi elanikkonnakaitse mehhanismi kaudu koordineeritud ja kaasrahastatud enam kui 23 miljoni isikukaitsevahendi ja meditsiiniseadme kohaletoimetamist enam kui 30 riiki, et toetada nende jõupingutusi COVID-19 tõkestamiseks. Mehhanismi kaudu on 40 riiki toimetatud 32 miljonit vaktsiinidoosi.

Ülemaailmne terviseteemaline tippkohtumine

Euroopa tiim tutvustas tippkohtumisel oma konkreetset panust, sh koostööd Euroopas vaktsiine tootvate tööstusvaldkonna partneritega, et teha vaktsiinidoosid väikese ja keskmise sissetulekuga riikidele kiiresti kättesaadavaks.

Kohaliku vaktsiinitootmise toetamine

Selleks et suurendada Aafrika tootmisvõimsust ning juurdepääsu vaktsiinidele, ravimitele ja tervisetehnoloogiale, käivitas Euroopa tiim 21. mail 2021 algatuse mahuga 1 miljard eurot, et toetada Aafrika Liidu eesmärki toota 2040. aastaks kohapeal 60% Aafrikas kasutatavatest vaktsiinidest ning tugevdades samal ajal kohalikke farmaatsiasüsteeme.

Koostöös Hispaaniaga on EL seadnud sisse ka partnerluse Ladina-Ameerika ja Kariibi piirkonnaga, et toetada vaktsiinide, ravimite ja tervisetehnoloogia kohalikku tootmist ning tugevdada tervishoiusüsteemide vastupanuvõimet selles piirkonnas. 

Rahakogumiskampaania

COVID-19 tõrje vahenditele juurdepääsu raamistik „ACT Accelerator“

2020. aasta aprillis lõid Maailma Terviseorganisatsioon (WHO), EL ja ülemaailmsed tervishoiuorganisatsioonid COVID-19 tõrje vahenditele juurdepääsu raamistiku „ACT Accelerator“. Selle eesmärk on

  • kiirendada COVID-19 vaktsiinide, testide ja ravi väljatöötamist
  • tagada neile õiglane ülemaailmne juurdepääs
  • tugevdada tervishoiusüsteeme.

Raamistik „ACT Accelerator“ koondab valitsusi, teadlasi, kodanikuühiskonna esindajaid ning heategevus- ja ülemaailmseid tervishoiuorganisatsioone. Selle töö toetuseks on seni lubatud eraldada 23,06 miljardit eurot.

COVAX

COVID-19 vaktsiini üleilmse kättesaadavuse tagamise mehhanism (COVAX) on algatus, mida juhivad ülemaailmne vaktsineerimise ja immuniseerimise liit (Gavi), Maailma Terviseorganisatsioon ning epideemiateks valmisoleku uuenduste koalitsioon (CEPI) koos olulise partneri UNICEFiga. Algatuse eesmärk on tagada kogu maailmas õiglane juurdepääs COVID-19 vaktsiinidele. Tegemist on raamistiku „ACT Accelerator“ vaktsiiniharuga.

COVAXi toetuseks on seni lubatud eraldada 12,2 miljardit eurot.

Üle 5 miljardi euro ELi Euroopa tiimilt toob meid lähemale COVAXi eesmärgile teha väiksema sissetulekuga riikidele kättesaadavaks 1,8 miljardit vaktsiinidoosi.

24. veebruaril 2021 jõudis COVAXi mehhanismi kaudu tarnitud COVID-19 vaktsiin esimesena Ghanasse, mille pealinna Accrasse toimetati 600 000 doosi elupäästvat vaktsiini. President von der Leyen nimetas seda ajalooliseks tõelise ülemaailmse solidaarsuse hetkeks.

2022. aasta juuni keskpaiga seisuga on COVAXi abil tarnitud 145 riiki kokku üle 1,5 miljardi doosi.

 

ELi vaktsiinide jagamise mehhanism

Lisaks on ELi liikmesriigid toimetanud 70 miljoni doosi kohale kahepoolsete annetustena, näiteks meie naabritele Lääne-Balkanil.

Praeguse seisuga on vaktsineeritud 62% maailma elanikkonnast. Suure osa vaktsineerimiseks vajalikest doosidest on eksportinud või jaganud Euroopa. Ja me teeme edaspidi veel rohkem.

Me suurendame oma jõupingutusi, et toetada Aafrikat, kus vaktsineeritus on madalam kui mujal maailmas.

Seepärast teatas president von der Leyen teisel COVID-19-teemalisel tippkohtumisel täiendava 300 miljoni euro eraldamisest, et kiirendada vaktsiinide kasutuselevõttu Aafrikas, ning veel 100 miljoni euro eraldamisest eesmärgiga parandada diagnostika ja ravimite kättesaadavust ja kasutuselevõttu ning tugevdada tervishoiusüsteeme partnerriikides.  

Lisaks kavatseb komisjon eraldada ülemaailmsele pandeemiaks valmisoleku fondile 427 miljonit eurot (450 miljonit USA dollarit) toetamaks jõupingutusi tulevaste pandeemiate ennetamise ja neile parema reageerimise vallas, tingimusel et jõutakse kokkuleppele fondi juhtimises.

Jätkame koostööd rahvusvaheliste partnerite, näiteks Ameerika Ühendriikidega, et hoogustada vaktsineerimisalaseid jõupingutusi, tugevdada ülemaailmseid tarneahelaid ja kohalikku tootmist ning parandada ülemaailmset terviseohutuse struktuuri.

Kokku on Euroopa tiim lubanud 2022. aastaks jagada 700 miljonit doosi. Meie eesmärk on tagada, et võimalikult kiiresti saaks vaktsineeritud 70% maailma elanikkonnast.

70%
maailma elanikkonnast peaks saama võimalikult kiiresti vaktsineeritud
700 miljonit doosi
on Euroopa tiim eeldatavasti 2022. aastaks annetanud

Vaktsiinide eksport

Kogu pandeemia vältel on EL jäänud ülejäänud maailma suhtes õiglaseks ja avatuks. Alates 2020. aasta detsembrist on 168 riiki eksporditud peaaegu 2,5 miljardit vaktsiinidoosi. 

EL on olnud esirinnas Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) töös, mida on tehtud COVID-19 pandeemiale reageerimiseks. COVID-19 pandeemiaga seotud erandlikke olusid arvestades leppisid ministrid WTO 12. ministrite konverentsil kokku mitmes selgituses ja selles, et loobutakse teatavatest TRIPS-lepingust tulenevatest kohustustest, eesmärgiga võimaldada asjaomastel WTO liikmetel lubada äriühingutel toota ja eksportida COVID-19 vaktsiine kiiresti ja lihtsustatud viisil ning ilma patendiomaniku nõusolekuta.

Dokumendid

 

6. DETSEMBER 2021
Factsheet: Team Europe COVID-19 global solidarity