Prejsť na hlavný obsah

Diskusný dokument o budúcnosti európskej obrany

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
7. júna 2017

Opis

V diskusnom dokumente sa uvádzajú tri možné scenáre budúcnosti európskej obrany:

 

  • Scenár bezpečnostnej a obrannej spolupráce

Krajiny EÚ by naďalej rozhodovali o potrebe bezpečnostnej a obrannej spolupráce na dobrovoľnom a individuálnom základe, zatiaľ čo by EÚ toto vnútroštátne úsilie naďalej dopĺňala. Spolupráca v oblasti obrany by sa mala posilniť, avšak účasť EÚ na najnáročnejších operáciách by zostala obmedzená. Nový Európsky obranný fond by pomohol vytvoriť niektoré nové spoločné spôsobilosti, ale krajiny EÚ by naďalej dohliadali nad väčšinou činností pre rozvoj a obstarávanie obranných spôsobilostí. Spolupráca EÚ a NATO by si zachovala dnešný formát a štruktúru.

 

  • Scenár zdieľanej bezpečnosti a obrany

Podľa tohto ambicióznejšieho scenára by krajiny EÚ zdieľali určité finančné a operačné prostriedky na zvýšenie solidarity v oblasti obrany. Európska únia by rovnako bola aktívnejšia pri ochrane Európy na svojom území i za jej hranicami. Zohrávala by významnejšiu úlohu v oblastiach ako kybernetická ochrana, ochrana hraníc či boj proti terorizmu, a posilnila by obranný a bezpečnostný rozmer vnútorných politík EÚ, ako je energetika, zdravie, clá alebo vesmír. Doplnené by to bolo politickou vôľou konať, ako aj kultúrou rozhodovania, ktorá bude vhodná pre rýchlo sa meniace prostredie. EÚ a NATO by rovnako posilnili vzájomnú spoluprácu a koordináciu v celom rade otázok.

 

  • Scenár spoločnej bezpečnosti a obrany

V prípade najambicióznejšieho scenára sa predpokladá postupné vymedzovanie spoločnej obrannej politiky Únie smerujúce k spoločnej obrane na základe článku 42 Zmluvy o EÚ. Podľa súčasných ustanovení môže skupina rovnako zmýšľajúcich členských štátov posunúť európsku obranu na ďalšiu úroveň. Podľa tohto scenára by krajiny EÚ prijali väčšie záväzky týkajúce sa bezpečnosti každej krajiny, čím by sa ochrana Európy stala spoločnou zodpovednosťou EÚ a NATO. EÚ by bola schopná realizovať náročné bezpečnostné a obranné operácie, ktoré by sa opierali o určitý stupeň integrácie obranných síl členských štátov. Európska únia by podporovala programy spoločnej obrany pomocou Európskeho obranného fondu a zriadila by osobitnú Európsku agentúru pre výskum v oblasti obrany. Tak by mohol vzniknúť aj skutočný európsky obranný trh, ktorý bude schopný chrániť svoje kľúčové strategické činnosti pred nepriateľským prevzatím zvonku.

 

Uvedené scenáre sa vzájomne nevylučujú, ale ilustrujú tri rôzne úrovne ambícií z hľadiska solidarity.

Európsku bezpečnosť je nevyhnutne potrebné posilniť. Rozhodujúcu úlohu pri tom budú zohrávať členské štáty, ktoré s podporou inštitúcií EÚ stanovia stupeň ambícií. Pokiaľ ide o budúcnosť, musia teraz rozhodnúť o ceste, po ktorej sa chcú vydať, a o rýchlosti, akou chcú ísť, aby ochránili občanov Európy.

Súbory

2. JÚNA 2017
Diskusný dokument o budúcnosti európskej obrany