Направо към основното съдържание

Сътрудничество между органите за защита на потребителите и за защита на данните

5 основни принципа за справедлива реклама пред деца

Мрежата за сътрудничество в областта на защитата на потребителите одобри 5 основни принципа за справедлива реклама пред деца, които бяха определени от представители на органите за защита на потребителите и на органите за защита на данните, по време на Европейската година на младежта (2022 г.)

При разработването на своите рекламни и маркетингови техники търговците следва да вземат предвид следните принципи за по-добра защита на децата:

  • При проектирането на рекламни или маркетингови техники, които е вероятно да бъдат забелязани от децата, следва да се вземат предвид техните специфичните уязвимости. 
    - Доставчиците на (онлайн) услуги не трябва да проектират или управляват своя интерфейс по начин, който подвежда децата или им влияе неправомерно да предприемат определено действие.
    - Някои маркетингови техники, например персонализиран маркетинг, биха могли да се окажат неподходящи за използване поради специфичната уязвимост на децата.
  • Особената уязвимост на децата поради тяхната възраст или доверчивост не трябва да се използва.
  • Когато общото маркетингово съдържание е предназначено за деца или е вероятно да бъде видяно от тях, маркетинговата цел следва да бъде посочена по подходящ и ясен за децата начин. 
  • Децата не трябва да бъдат насочвани, подтиквани или насърчавани по друг начин да купуват съдържание в приложение или в игра, а игрите, които се предлагат безплатно, не следва да изискват покупки в приложение или в игра, за да могат да бъдат използвани по задоволителен начин. 
  • Децата не следва да бъдат профилирани за рекламни цели.

Тези 5 основни принципа не засягат приложимото законодателство на ЕС, по-специално в областта на защитата на потребителите и данните, включително, когато е приложимо, националните правила за прилагане или изпълнение на тези правила. Вземането на решения относно законосъобразността на търговските практики, операциите по обработване и т.н. съгласно приложимото законодателство винаги е от изключителната компетентност на компетентните органи и съдилища и следователно тези принципи по никакъв начин не обвързват националните органи, Европейската комисия, Европейския комитет по защита на данните или друг субект, компетентен съгласно приложимата правна рамка.

Контекст

Тъй като цифровите бизнес модели все повече разчитат на използването на лични данни за търговски цели, правоприлагащите органи на ЕС в областта на защитата на потребителите и данните трябва да си сътрудничат ефективно, за да осигурят съгласувани съвети за предприятията и взаимно да подкрепят работата си по правоприлагане съгласно съответната правна рамка. 

За тази цел Европейската комисия, заедно със секретариата на Европейския комитет по защита на данните (ЕКЗД), редовно организира съвместни семинари за обсъждане на случаи от общ интерес за правоприлагащите органи в областта на защитата на потребителите, така и за тези в областта на защитата на данните, и за по-нататъшно засилване на техния обмен и сътрудничество. 

За да задълбочат още повече това сътрудничество, през юли 2020 г. органите за защита на потребителите и тези за защита на данните решиха да създадат „група от доброволци от органите за защита на потребителите и тези за защита на данните“, за да насърчат обмена и да установят най-добри практики, както и опит в правоприлагането на национално равнище и на равнище ЕС.

5-те основни принципа за справедлива реклама пред деца, изложени и обяснени допълнително в следващия документ, са резултат от работата на тази „група доброволци от органите за защита на потребителите и тези за защита на данните“:

14 ЮНИ 2022 Г.
5 key principles of fair advertising to children