Čo je lepšia právna regulácia?
Jednoduchšia, ľahšia a rýchlejšia právna regulácia EÚ je jedným z kľúčových faktorov podporujúcich konkurencieschopnosť Európy. Zjednodušenie aj vykonávanie sú preto dôležitými prioritami Komisie, ktoré sa opierajú o osobitné štruktúry a mechanizmy. Komisia sa snaží zjednodušiť a zmierniť administratívnu záťaž vyplývajúcu z právnych predpisov EÚ a zabezpečiť, aby boli primerané, stabilné, koherentné a technologicky neutrálne.
Program lepšej právnej regulácie v tejto súvislosti pomáha EÚ vypracúvať politiky a právne predpisy založené na dôkazoch, ktoré dosahujú svoje ciele čo najefektívnejšie, no zároveň sú prispôsobené potrebám občanov, podnikov a občianskej spoločnosti EÚ. Usmernenia a súbor nástrojov na lepšiu právnu reguláciu poskytujú konkrétne usmernenie útvarom Komisie zapojeným do prípravy nových iniciatív a návrhov alebo do riadenia a hodnotenia existujúcich právnych predpisov.

Lepšia právna regulácia zabezpečuje:
- aby opatrenia EÚ vychádzali z najlepších dostupných dôkazov a boli navrhnuté tak, aby prinášali želaný vplyv v podobe prínosov pre spoločnosť, hospodárstvo a životné prostredie v EÚ a pomáhali Komisii pri plnení jej strategických priorít,
- aby bolo regulačné prostredie jednoduché, účinné, efektívne, koherentné a správne zavedené, čo zjednoduší a urýchli podnikanie v Európe,
- aby sa v Európe obmedzila byrokracia a podávanie správ v snahe podporiť investície a konkurencieschopnosť,
- aby bolo rozhodovanie otvorené a transparentné pre občanov, podniky aj ostatné zainteresované strany,
- aby mohli občania a zainteresované strany prispievať k procesu tvorby politík a práva prostredníctvom konzultácií so zainteresovanými stranami, online verejných konzultácií, dialógov o vykonávaní, kontrol skutočného stavu a spätnej väzby k výzvam Komisie na predkladanie podkladov a k jej aktom,
- aby iniciatívy EÚ prinášali očakávané výsledky a naďalej zodpovedali svojmu účelu a budúcim výzvam, a to aj vďaka tomu, že budú vychádzať z práce Komisie na strategickom výhľade,
- aby sa dodržiavali zásady subsidiarity a proporcionality,
- aby sa hodnoty a účinné regulačné modely EÚ propagovali na celom svete, a to podporou osvedčených postupov lepšej právnej regulácie pri tvorbe politík na medzinárodnej úrovni, napríklad pri tvorbe celosvetových noriem.
Aké sú kľúčové nástroje lepšej právnej regulácie?
Hodnotenia, kontroly vhodnosti a posúdenia vplyvu
Komisia je zodpovedná za plánovanie, prípravu a navrhovanie nových právnych predpisov a politík EÚ. Jej činnosť sa riadi ročným pracovným programom Komisie. Počas procesu prípravy Komisia dodržiava istý súbor pravidiel a usmernení.
V súlade so zásadou „najprv vyhodnotiť“ sa pred prácou na revízii existujúcej politiky alebo právneho predpisu vykoná hodnotenie, ktoré poskytne dôkazy na vymedzenie problému.
V hodnoteniach a kontrolách vhodnosti, ktoré vykonáva Komisia, sa skúma výkonnosť existujúcich politík, programov a právnych predpisov. Na základe dôkazov sa v hodnoteniach posudzuje, či sú existujúce politiky alebo právne predpisy účinné, relevantné, koherentné a majú pridanú hodnotu EÚ. Tieto hodnotenia sú následne podkladom na prípravu preskúmaní alebo nových iniciatív.
V posúdeniach vplyvu sa skúma, či je potrebné prijať opatrenie na úrovni EÚ, analyzujú sa možné vplyvy dostupných riešení a usmerňuje sa výber Komisie a príprava návrhu. Táto analýza sa vykonáva počas prípravnej fázy ešte pred tým, ako Komisia dokončí návrh nového alebo revidovaného právneho predpisu.
Okrem toho dôležitým nástrojom na tvorbu nadčasových a koherentných politík vo všetkých odvetviach je strategický výhľad. V ňom sa skúmajú rôzne budúce scenáre, ako aj príležitosti a výzvy, ktoré by mohli tieto scenáre priniesť. V konečnom dôsledku strategický výhľad pomáha tvorcom politík formovať budúcnosť na základe dnešných krokov.
Zjednodušenie ako ústredný prvok lepšej právnej regulácie
Vychádzajúc z Programu regulačnej vhodnosti a efektívnosti (REFIT) Komisia zintenzívňuje svoje úsilie o zjednodušenie právnych predpisov EÚ a zníženie zbytočných nákladov na reguláciu, pričom sa stále snaží dosiahnuť plánované ciele. Záťažovým testovaním acquis EÚ prostredníctvom hodnotení a kontrol vhodnosti výsledné návrhy Komisie na zjednodušenie v konečnom dôsledku zjednodušia právne predpisy EÚ a znížia regulačnú záťaž. To pomôže Komisii dosiahnuť zníženie existujúcej administratívnej záťaže aspoň o 25 % a v prípade malých a stredných podnikov (MSP) o 35 %. Prístup založený na zásade rovnováhy záťaže zaisťuje, aby sa brala do úvahy všetka záťaž, ktorú iniciatívy Komisie prinášajú, a aby sa každá administratívna záťaž kompenzovala odstránením inej rovnocennej záťaže v tej istej oblasti politiky.
Kľúčovou prioritou je konkurencieschopnosť: nová kontrola MSP a konkurencieschopnosti pomôže lepšie zachytiť tieto dva rozmery v posúdeniach vplyvu. Komisia predkladá každoročný prehľad svojho úsilia o zjednodušenie a zníženie záťaže v snahe preukázať pokrok pri dosahovaní týchto cieľov.
Kontrola kvality
Výbor pre kontrolu regulácie, nezávislý orgán zložený z úradníkov Komisie a expertov mimo Komisie, preskúmava posúdenia vplyvu a vybrané hodnotenia. Zároveň uverejňuje výročné správy o činnostiach, ktoré vykonal na plnenie svojho poslania.
Subsidiarita a proporcionalita
V súlade so zásadou subsidiarity je cieľom Komisie konať len vtedy, keď je to nevyhnutné a keď to prináša jasné výhody oproti opatreniam prijatým na vnútroštátnej, regionálnej alebo miestnej úrovni. Ku všetkým politicky citlivým a dôležitým iniciatívam, ku ktorým je pripojené posúdenie vplyvu, sa dopĺňa aj tabuľka posudzovania subsidiarity.
Zásada proporcionality sa sústreďuje na finančný a administratívny vplyv navrhovaných právnych predpisov. Cieľom je zabezpečiť, aby regulačné opatrenia neprekračovali rámec toho, čo je nevyhnutné na dosiahnutie legislatívnych a politických cieľov. Každý takýto vplyv musí byť obmedzený na minimum a musí byť primeraný príslušným cieľom politiky. To znamená, že všetky politiky sa realizujú najjednoduchším a najmenej nákladným spôsobom, čím sa zabraňuje zbytočnej byrokracii.

Zapojenie zainteresovaných strán
Ústredným prvkom programu lepšej právnej regulácie sú konzultácie so zainteresovanými stranami. Komisia ponúka občanom a zainteresovaným stranám príležitosť poskytnúť online spätnú väzbu počas celého životného cyklu politiky, aby zhromaždila dôkazy na podporu tvorby politík a zabezpečila transparentnosť.
Vyjadrite svoj názor: portál pre verejné konzultácie a spätnú väzbu
Ako to funguje?
- Zainteresované strany sa môžu podeliť o svoje názory a dôkazy týkajúce sa návrhov nových politík, právnych aktov a existujúcich právnych predpisov EÚ (hodnotenia a kontroly vhodnosti).
- Portál je viacjazyčný, centralizovaný, transparentný a veľmi ľahko použiteľný.
- Príspevky sú podkladom pre rozhodovací proces.
Prístup Komisie k zapojeniu zainteresovaných strán sa považuje za prvotriedny: v rokoch 2018 a 2021 OECD v tomto smere ohodnotila EÚ najlepšie spomedzi svojich členov.
Výzva na predkladanie podkladov a verejná konzultácia
Názory, praktické skúsenosti, dôkazy a údaje od zainteresovaných strán a verejnosti pomáhajú vytvárať kvalitnejšie a spoľahlivejšie politické iniciatívy a hodnotenia:
- spätná väzba k dokumentom predloženým v rámci výzvy na predkladanie podkladov (na účely posúdení vplyvu, hodnotení a kontrol vhodnosti) otvorená na obdobie 4 týždňov,
- verejná konzultácia (v prípade legislatívnych aktov) otvorená na obdobie 12 týždňov.
Obe sú v zásade dostupné vo všetkých úradných jazykoch EÚ. Európania môžu prispieť v ktoromkoľvek z 24 úradných jazykov EÚ a získať neoficiálny elektronický preklad všetkých pripomienok týkajúcich sa spätnej väzby a pozičných dokumentov do svojho jazyka.
Spätná väzba
Občania sa takisto môžu podeliť o svoju spätnú väzbu s Komisiou, a to prostredníctvom pripomienok k návrhom právnych aktov alebo delegovaných a vykonávacích aktov. Komisia následne všetku poskytnutú spätnú väzbu a príspevky preskúma a zosumarizuje. Európania môžu vďaka tomu zistiť, ako ich spätná väzba prispieva k príprave iniciatív. Spätná väzba k návrhom legislatívnych aktov sa poskytuje spoluzákonodarcom (Európskemu parlamentu a Rade).

- 7 000 000 návštev portálu Vyjadrite svoj názor
- 93 legislatívnych návrhov
- 400 000 vyjadrení spätnej väzby
- 81 verejných konzultácií
- 45 500 príspevkov
- 139 výziev na predkladanie podkladov
- 70 000 pripomienok týkajúcich sa spätnej väzby
- 144 návrhov vykonávacích a delegovaných aktov
- 7 500 uverejnených vyjadrení spätnej väzby
Dialógy o vykonávaní a kontroly skutočného stavu
V snahe zosúladiť vykonávanie práva EÚ s realitou v praxi Každý člen Európskej komisie každoročne zorganizuje aspoň dva dialógy o vykonávaní so zainteresovanými stranami. Tieto dialógy poskytnú platformu na otvorenú a transparentnú diskusiu medzi zainteresovanými stranami a Komisia bude vďaka nim spolupracovať so zainteresovanými stranami na identifikácii prekážok riadneho vykonávania.
Prostredníctvom kontrol skutočného stavu Komisia takisto osloví odborníkov z praxe v podnikoch, aby pochopila ich reálne skúsenosti a vplyv práva EÚ na ich činnosť. Tieto výmeny informácií na technickej úrovni pomôžu identifikovať a vyriešiť praktické problémy a prekážky, prípadne určiť pozitívne skúsenosti, ako aj to, ako súvisia s pravidlami EÚ, vykonávaním a vnútroštátnou transpozíciou.
Výsledky kontrol skutočného stavu sa premietnu do záťažových testov existujúcich právnych predpisov (vrátane hodnotení a kontrol vhodnosti) a do koncipovania budúcich návrhov na zjednodušenie.
Partnerstvo a spolupráca
Spolupráca medzi inštitúciami EÚ
Zlepšenie tvorby práva EÚ je spoločným cieľom a zodpovednosťou všetkých inštitúcií a členských štátov EÚ. Najlepším spôsobom, ako zlepšiť tvorbu práva EÚ a dosiahnuť lepšie výsledky, je užšia spolupráca Európskeho parlamentu, Rady Európskej únie a Európskej komisie.
Komisia dokáže určiť vplyv, ako aj náklady a úspory len v súvislosti so svojimi vlastnými legislatívnymi návrhmi. Zmeny vykonané počas rokovaní s Európskym parlamentom a Radou môžu výrazne zmeniť vplyv na ľudí, podniky či správne orgány.
Komisia obnoví politický dialóg s Európskym parlamentom a Radou, aby prediskutovali príslušné nápady a aby mohli všetky strany posúdiť vplyv svojich zmien a splniť si záväzky vyplývajúce z Medziinštitucionálnej dohody o lepšej tvorbe práva.
Vykonávanie zo strany členských štátov
EÚ stojí na spoločne dohodnutých pravidlách. Na zaistenie bezpečného právneho prostredia pre občanov a podniky v celej EÚ musia členské štáty tieto pravidlá vykonávať v plnej miere a včas. Na využitie výhod, na dosiahnutie ktorých boli tieto pravidlá určené, musia členské štáty zabezpečiť, aby sa správne uplatňovali a presadzovali. Nedostatočné uplatňovanie pravidiel prináša ľuďom i podnikom náklady a právnu neistotu.
Medzinárodná spolupráca
Medzinárodná spolupráca v oblasti regulácie je kľúčovou súčasťou regulačnej politiky EÚ. Politika Komisie v oblasti lepšej právnej regulácie sa v priebehu rokov vyvíjala a inšpirovala sa aj medzinárodným vývojom, ako napríklad rôznymi politickými odporúčaniami vypracovanými v rámci OECD.
V usmerneniach a súbore nástrojov Komisie pre lepšiu právnu reguláciu sa uvádza, ako by sa mal pri posudzovaní a vypracúvaní politiky EÚ zohľadňovať medzinárodný kontext a akým spôsobom vedieme konzultácie s medzinárodnými partnermi a so zainteresovanými stranami. Zahŕňa to napríklad požiadavku zohľadňovať pri vypracúvaní našej politiky medzinárodné zmluvy a dohody, komplexne riešiť geopolitické vplyvy, oznamovať legislatívne návrhy Svetovej obchodnej organizácii, zohľadňovať ciele Organizácie Spojených národov v oblasti udržateľného rozvoja, ktoré sú teraz zahrnuté do hodnotení a posúdení vplyvu, atď.