Pereiti prie pagrindinio turinio

REFIT. Kad ES teisė būtų paprastesnė, mažiau kainuotų ją taikyti ir ji būtų tinkama ateities sąlygoms

Europos Komisijos Reglamentavimo kokybės ir rezultatų programa (REFIT) siekiama užtikrinti, kad ES teisės aktų tikslai piliečių ir įmonių labui būtų pasiekiami mažiausiomis sąnaudomis.

Apie REFIT

Programa REFIT yra Komisijos geresnio reglamentavimo darbotvarkės dalis. Pagal šią programą Komisija užtikrina, kad ES teisės aktai duotų numatytos naudos asmenims ir įmonėms, kai įmanoma, būtų paprastinami galiojantys ES teisės aktai ir mažinamas biurokratizmas. Programa siekiama, kad ES teisės aktai būtų paprastesni, tikslingesni ir jų būtų lengviau laikytis.

Programa REFIT ypač naudinga piliečiams, taip pat mažosioms ir vidutinėms įmonėms, kurios sudaro 99 proc. visų ES įmonių, nes dėl sudėtingų taisyklių joms tenkanti našta gali tapti ypač didelė.

Reguliariai stebėdama pagal programą REFIT daromą pažangą, Komisija rengia REFIT rezultatų suvestinę, kurioje pristatoma REFIT iniciatyvų raida visą jų gyvavimo ciklą. Metiniame naštos tyrime kaip kasmet apžvelgiamos ES pastangos užtikrinti supaprastinimą ir mažinti naštą, įskaitant pagrindines REFIT iniciatyvas, Ateičiai tinkamo reglamentavimo platformos veiklą ir nuo 2021 m. taikomą principą „kiek plius, tiek minus“.

Geresnis reglamentavimas: kodėl ir kaip

REFIT rezultatų suvestinė

ES pastangos supaprastinti teisės aktus. 2022 m. metinis naštos tyrimas

Kaip REFIT veikia?

Visais Komisijos pasiūlymais pakeisti galiojančius ES teisės aktus turėtų būti siekiama užtikrinti supaprastinimą ir sumažinti nereikalingas reglamentavimo išlaidas, kartu įgyvendinant pagrindinius politikos tikslus.

Naujasis principas „kiek plius, tiek minus“ papildo programą REFIT, nes juo atsižvelgiama į reikalavimų laikymosi išlaidų poveikį piliečiams ir įmonėms. Prisitaikymo išlaidos bus kiekybiškai įvertintos ir kiek įmanoma kompensuojamos, o administracinės išlaidos bus padengiamos.

Praktiškai tai vykdoma taip:

  • atliekant poveikio vertinimus nagrinėjamos galimos kuo veiksmingesnio politikos tikslų įgyvendinimo alternatyvos ir analizuojamas pasirinkto varianto REFIT potencialas;
  • atliekant visus vertinimus ir tinkamumo patikras nagrinėjamos galimybės supaprastinti galiojančius ES teisės aktus ir išvengti nereikalingų reglamentavimo išlaidų;
  • Reglamentavimo patikros valdyba ypatingą dėmesį skiria principo „kiek plius, tiek minus“ taikymui, vertina išlaidų sąmatų kokybę ir tinkamiausios galimybės proporcingumą, įskaitant tai, ar pakankamai išnagrinėtos galimybės sumažinti naštą; 
  • kai įmanoma, supaprastinimo ir naštos sumažinimo potencialas įvertinamas kiekybiškai;
  • REFIT aspektą Komisija pristato savo pasiūlymų aiškinamuosiuose memorandumuose;
  • į Komisijos darbo programą įtrauktos teisės aktų peržiūros siekiant sutaupyti lėšų piliečiams, įmonėms ir valdžios institucijoms.

ES teisės aktų supaprastinimas ir reglamentavimo naštos mažinimas yra bendra atsakomybė. Šiuos tikslus pasiekti galima tik glaudžiai bendradarbiaujant su kitomis ES institucijomis, valstybėmis narėmis ir suinteresuotaisiais subjektais.

Siekdama sumažinti įmonėms ir administravimo institucijoms tenkančią naštą, 2023 m. kovo mėn. paskelbtoje ilgalaikėje konkurencingumo strategijoje Komisija įsipareigojo racionalizuoti ataskaitų teikimo reikalavimus ir šią naštą sumažinti 25 proc. taip, kad nebūtų pakenkta susijusiems politikos tikslams.

2023 m. rugsėjo 12 d. ši strategija buvo papildyta pagalbos MVĮ dokumentų rinkiniu, kuriame pateikta nuorodų dėl pirmųjų pasiūlymų, kurie turi būti priimti kartu su 2024 m. darbo programa. Pagalbos MVĮ dokumentų rinkinyje taip pat nustatyti aiškūs tarpiniai tikslai, kurie turi būti pasiekti iki 2023 m. pabaigos; tuo remiantis ši veikla bus vykdoma 2024 m. ir vėliau.

Kaip galite dalyvauti?

Kaip neatsiejama geresnio reglamentavimo darbotvarkės dalis, programa REFIT grindžiama piliečių ir suinteresuotųjų subjektų indėliu.

Ateičiai tinkamo reglamentavimo platforma

Ateičiai tinkamo reglamentavimo platforma buvo sukurta siekiant rinkti duomenis iš nacionalinių, regionų ir vietos valdžios institucijų, piliečių bei suinteresuotųjų subjektų ir patarti Komisijai, kaip užtikrinti, kad ES teisės aktai būtų veiksmingesni.

Be savo narių indėlio, Ateičiai tinkamo reglamentavimo platforma taip pat atsižvelgia į piliečių ir suinteresuotųjų subjektų indėlį, pateiktą portale „Išsakykite savo nuomonę: padėkite supaprastinti!“ .

Čia galite pateikti pasiūlymų, kaip supaprastinti ES teisės aktus, sumažinti su jais susijusią naštą ir juos modernizuoti.

Nuomone apie galiojančius teisės aktus ir naują formuojamą ES politiką taip pat galite pasidalyti portale „Išsakykite savo nuomonę“.

Pagrindiniai rezultatai

  • Apskritai REFIT rezultatų suvestinėje stebima programos pažanga nuo 2015 m. Iki šiol rezultatų suvestinėje pateikta:

  • daugiau kaip 270 priimtų teisėkūros iniciatyvų, pagal kurias pasiūlyta supaprastinimo ir naštos mažinimo priemonių;

  • 210 užbaigtų vertinimų ir tinkamumo patikrų.

2022 m. buvo vykdomi 24 vertinimai, o 18 vertinimai jau buvo užbaigti. Be to, buvo priimtos 39 iniciatyvos, apimančios supaprastinimo ir naštos mažinimo priemones.

Informacijos suvestinė. 2022 m. iniciatyvos, kuriomis siekta supaprastinti ES teisės aktus, sumažinti su jais susijusią naštą ir juos modernizuoti

Pagrindiniai faktai

2023 m. – Komisija paskelbė 2022 m. metinį naštos tyrimą, kuriame, be kita ko, pranešta apie pirmuosius visapusiško principo „kiek plius, tiek minus“ taikymo metus ir apie tolesnes Komisijos pastangas racionalizuoti ir supaprastinti įmonėms ir administracijoms taikomus ataskaitų teikimo reikalavimus.

2022 m. – Komisija paskelbė 2021 m. metinį naštos tyrimą, kuriame pirmą kartą pranešama apie 2021 m. įgyvendintą bandomąjį projektą „kiek plius, tiek minus“.

2020 m. – Komisija įsteigė Ateičiai tinkamo reglamentavimo platformą – aukšto lygio ekspertų grupę, sudarytą iš valstybių narių, Regionų komiteto, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto atstovų ir suinteresuotųjų subjektų. Taip pat buvo numatytas bendradarbiavimas su MVĮ atstovų tinklu ir „RegHub“.

2017 m. – Komisija paskelbė pirmąjį metinį naštos tyrimą.

2017 m. – Komisija išplėtė REFIT ir užtikrino, kad vertinant ir peržiūrint teisės aktus visada būtų atsižvelgiama į supaprastinimo ir naštos mažinimo aspektus. Visos ES teisės aktų peržiūros įtrauktos į REFIT ir jomis siekiama sumažinti naštą bei supaprastinti taisykles.

2015 m. – Komisija įsteigė REFIT platformą. Jos įgaliojimų terminas baigėsi 2019 m. spalio 31 d.

2015 m. – Komisija paskelbė tyrimą („ABRplus“), kuriame nagrinėta, kaip ES šalyse taikyta dvylika veiksmų programos priemonių ir kiek užtikrinta žadėta nauda.

2012 m. – iki veiksmų programos pabaigos Komisija pasiekė savo tikslą 25 proc. sumažinti dėl ES teisės aktų susidarančią administracinę naštą įmonėms (per metus sutaupyta apie 30,8 mlrd. eurų).

2007 m. – Komisija pasiūlė ES reglamentavimo administracinės naštos mažinimo veiksmų programą. Konsultacijoms įgyvendinimo klausimais sukurta aukšto lygio grupė. Jos rekomendacijos apima elektroninių sąskaitų faktūrų išrašymo supaprastinimą ir labai mažų įmonių atleidimą nuo ES apskaitos taisyklių laikymosi.

2005 m. − tęstinė paprastinimo programa, kurioje 2005–2009 m. laikotarpiui numatytos 164 priemonės, tapo metinės darbo programos dalimi.

2002 m. – geresnio reglamentavimo programa yra pirmas žingsnis paprastinant ir tobulinant ES teisės aktus. Ja nustatomi privalomi poveikio vertinimai ir konsultacijos su suinteresuotaisiais subjektais rengiant visas naujas Komisijos siūlomas iniciatyvas.

Dokumentai

ES pastangos supaprastinti teisės aktus. Metinis naštos tyrimas

REFIT rezultatų suvestinė

REFIT rezultatų suvestinės santrauka (2017)

REFIT rezultatų suvestinės santrauka (2016)

REFIT rezultatų suvestinė (2016)

Komisijos komunikatas dėl ES reglamentavimo kokybės (2012)

Administracinės naštos mažinimo ES veiksmų programos galutinė ataskaita

Tyrimo „ABRplus“ galutinė ataskaita

Galutinė aukšto lygio grupės ataskaita „Biurokratizmo mažinimas Europoje. Dabartinė padėtis ir perspektyvos“