Pāriet uz galveno saturu

Attiecības ar valstu parlamentiem

Valstu parlamentiem ir svarīga loma ES darbībā, pateicoties subsidiaritātes kontroles mehānismam un politiskajam dialogam ar Komisiju. 

Sadarbība starp Komisiju un valstu parlamentiem

Līgums par Eiropas Savienību būtiski paplašina valstu parlamentu lomu ES lēmumu pieņemšanas procesā.

Divi lieli mehānismi ļauj valstu parlamentiem sadarboties ar Eiropas Komisiju:

  • subsidiaritātes kontroles mehānisms, kas ļauj valstu parlamentiem novērtēt, vai jaunajos tiesību aktu priekšlikumos ievērots subsidiaritātes princips;
  • politiskais dialogs, kas ļauj apmainīties ar informāciju un viedokļiem par politiskiem jautājumiem un leģislatīvām vai neleģislatīvām iniciatīvām.

Valstu parlamentiem pārsūtīti dokumenti

Komisija sistemātiski pārsūta valstu parlamentiem atsevišķus dokumentus: tiesību aktu priekšlikumus, zaļās grāmatas, baltās grāmatas, paziņojumus, gada likumdošanas programmu, kā arī citus stratēģiskus vai plānošanas dokumentus.

Kad tiesību aktu priekšlikumi attiecas uz politisko jomu, kurā darbojas dalītās kompetences pieeja, Komisija dara zināmus priekšlikumus valstu parlamentiem, lai tie varētu pārbaudīt, vai ir jārīkojas ES līmenī (subsidiaritātes princips). Šis ir tā sauktais subsidiaritātes kontroles mehānisms.

Subsidiarity control mechanism

Papildus iepriekš minētajiem dokumentiem Komisija pārsūta valstu parlamentiem citus dokumentus, īpaši atsevišķus Padomei adresētus dokumentus. Dalībvalstu parlamentiem arī tiek paziņots, kad Komisija sāk sabiedriskās apspriešanas.

Politiskais dialogs

Valstu parlamenti var sniegt atzinumu par Komisijas dokumentiem vai jomām, kurās tā ir pilnvarota rīkoties. Komisija cenšas uz tiem atbildēt 3 mēnešu laikā.

Politiskā dialoga ietvaros tā atbild arī uz atbilstīgi subsidiaritātes kontroles mehānismam saņemtiem pamatotiem atzinumiem, kad nav sasniegti sliekšņi “dzeltenās vai oranžās kartītes” procedūras sākšanai.

Gan dalībvalstu parlamentu atzinumus, gan Komisijas atbildes publicē tīmeklī.

Dalībvalstu parlamentu atzinumi un Komisijas atbildes

Politiskais dialogs tiek risināts arī citos kontekstos:

  • politiska un administratīva līmeņa sanāksmēs un vizītēs. Vairums valstu parlamentu regulāri tiekas ar Komisijas locekļiem;
  • Komisijai piedaloties starpparlamentu sanāksmēs un konferencēs;
  • Komisijas amatpersonām pēc attiecīga uzaicinājuma piedaloties sanāksmēs ar valstu parlamentu komisijām un pārstāvjiem. 

Gada ziņojumi par attiecībām ar valstu parlamentiem

Documents

2016. GADA 7. JŪNIJS
Protocol no.1 on the role of national parliaments in the European Union

2016. GADA 7. JŪNIJS
Protocol no. 2 on the application of the principles of subsidiarity and proportionality