Prejsť na hlavný obsah

Pred podaním žiadosti: Financovanie EÚ pre začiatočníkov

Všeobecné informácie o typoch financovania, a o tom, ako nájsť partnerov, môžu byť pre žiadateľov o finančné prostriedky EÚ užitočné.

Typy financovania

Existujú rôzne typy financovania: granty, finančné nástroje (úvery, záruky a kapitál), subvencie, trustové fondy, ceny a verejné obstarávania (verejné zákazky). Pravidlá vykonávania pre všetky typy financovania sa riadia nariadením o rozpočtových pravidlách.

Granty

Granty sú priame finančné príspevky z rozpočtu Európskej únie poskytnuté formou daru tretím stranám (zvyčajne neziskovým organizáciám) zapojeným do činností, ktoré slúžia politikám EÚ. Tieto výdavky väčšinou podliehajú centralizovanému hospodáreniu Európskej komisie, a sú riadené priamo jej vlastnými útvarmi, alebo nepriamo prostredníctvom agentúr EÚ, výkonných agentúr alebo národných agentúr.

Granty predstavujú hlavnú časť výdavkov Európskej únie a patria do dvoch širokých kategórií:

  • granty, z ktorých sa financujú akcie určené na pomoc pri dosahovaní cieľa, ktorý je súčasťou politiky EÚ
  • granty na prevádzku, z ktorých sa financujú prevádzkové výdavky subjektu, ktorý sleduje cieľ všeobecného európskeho záujmu alebo cieľ, ktorý je súčasťou politiky EÚ

Granty vychádzajú z nákladov, ktoré prijímatelia skutočne vynaložili na vykonávanie príslušných činností, pričom výsledky akcie zostávajú vo vlastníctve prijímateľov.

Finančné nástroje

Finančné nástroje sú opatrenia finančnej podpory Únie poskytované z rozpočtu na doplnkovej báze s cieľom dosiahnuť konkrétne ciele politík Únie.

Takéto nástroje môžu mať podobu kapitálových alebo kvázi kapitálových investícií, úverov alebo záruk alebo iných nástrojov na rozdelenie rizika a v prípadoch, ak je to vhodné, sa môžu kombinovať s grantmi. Finančné nástroje môžu dosiahnuť:

  • finančný pákový efekt – znásobenie obmedzených rozpočtových zdrojov tým, že sa prilákajú súkromné a verejné prostriedky na podporu politických cieľov EÚ
  • politický pákový efekt – stimulácia poverených subjektov a finančných sprostredkovateľov k tomu, aby zosúladili svoje záujmy a sledovali politické ciele EÚ
  • inštitucionálny pákový efekt – profitovanie z odborných znalostí aktérov, ktorí sa podieľajú na reťazci implementácie opatrení

Tieto nástroje, ktoré boli implementované v partnerstve s verejnými a súkromnými inštitúciami, navyše riešia zlyhania trhu pri poskytovaní vonkajšieho financovania (napríklad malým a stredným podnikom alebo MSP) a predchádzajú vytláčaniu súkromného financovania.

Trustové fondy

Trustový fond je mechanizmus spoločného financovania, v rámci ktorého niekoľkí darcovia po dohodnutí spoločných cieľov a formátov vykazovania spoločne financujú dané opatrenie. Každý trustový fond EÚ má vlastnú správnu radu, ktorá rozhoduje o použití združených zdrojov. Trustový fond EÚ koná kolektívne v mene EÚ a všetkých prispievateľov podieľajúcich sa na jeho financovaní.

K dispozícii sú informácie o existujúcich trustových fondoch EÚ a prideľovaní finančných prostriedkov.

Ceny

Cena je finančný príspevok udeľovaný ako odmena v súťaži. Inštitúcie EÚ prostredníctvom cien

  • udeľujú uznania za vynikajúcu prácu a dosiahnuté úspechy
  • podnecujú investície – motivačné ocenenia sú určené na podnietenie investícií v určitom smere a využívajú sa najmä v rámci programu Horizont Európa

Subvencie

Subvencie predstavujú veľkú časť finančných prostriedkov poskytovaných z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV), ktoré okrem iného ponúkajú priame hotovostné platby poľnohospodárom, aby mohli zvýšiť svoje príjmy. Subvencie sú zamerané aj na zníženie hospodárskych a sociálnych rozdielov v najchudobnejších regiónoch EÚ. Prostredníctvom Kohézneho fondu EÚ sa poskytujú subvencie na pomoc pri financovaní projektov v oblasti infraštruktúry a na ochranu životného prostredia.

Verejné zákazky

Verejná zákazka je nákup služieb, tovaru alebo prác verejným obstarávateľom (inštitúciou EÚ alebo miestnou správou v členskom štáte) prostredníctvom zmluvy.

Verejná zákazka sa jasne odlišuje od grantu:

  • v prípade zákazky verejný obstarávateľ získa výrobok alebo službu, a to výmenou za protihodnotu
  • v prípade grantu sa poskytuje príspevok buď na projekt, ktorý vykonáva externá organizácia, alebo priamo organizácii, keďže jej činnosti prispievajú k plneniu cieľov politiky EÚ.

Ak máte záujem o verejné zákazky, viac informácií nájdete na stránke verejné súťaže

Nájdite si projektového partnera

Väčšina projektov financovaných EÚ zahŕňa spoluprácu medzi organizáciami z rôznych krajín EÚ alebo pridružených krajín. Na hľadanie vhodných partnerov sú k dispozícii viaceré služby vyhľadávania.

Kto môže byť partnerom?

Partnerom môže byť akákoľvek spoločnosť, organizácia alebo mimovládna organizácia bez ohľadu na jej sídlo, za predpokladu, že bude finančne životaschopná a kvalifikovaná na plnenie úloh uvedených v návrhu projektu.

V rámci návrhu je však potrebné predložiť dôkaz o prevádzkovej a finančnej uskutočniteľnosti projektu.

Vyhľadávanie partnerov

Každý žiadateľ si môže vyhľadať partnera sám. Pri hľadaní organizácií ochotných spolupracovať na projektoch alebo pri uverejnení vašich ponúk na spoluprácu vám však môžu pomôcť rôzne služby vyhľadávania partnerov.

Portál Financovanie a verejné súťaže sa vzťahuje na programy implementované v rámci priameho riadenia. Nástroj na vyhľadávanie partnerov vám pomôže nájsť partnerov pre váš projekt medzi mnohými účastníkmi predchádzajúcich projektov EÚ. Organizáciu si budete môcť vybrať na základe jej profilu alebo predchádzajúcej účasti.

Partnerov môžete nájsť aj keď sa na verejnom obstarávaní zúčastníte ako konzorcium. Viac informácií o oboch spôsoboch nájdete v záložke Ako sa zapojiť

V závislosti od programu financovania vám služby vyhľadávania partnerov môžu poskytnúť aj národné kontaktné miesta, ktoré ponúkajú profily partnerov a aktívne vyhľadávanie partnerstiev.

Informácie a služby majú za cieľ pomôcť pri hľadaní partnerov pôsobiacich v rôznych oblastiach: