Glavni sadržaj

Prije podnošenja zahtjeva: financiranje sredstvima EU-a za početnike

Opće informacije o vrstama financiranja i pronalaženju partnera mogu biti korisne podnositeljima zahtjeva za financiranje sredstvima EU-a.

Vrste sredstava

Postoje različite vrste sredstava: bespovratna sredstva, financijski instrumenti (zajmovi, jamstva i vlasnički kapital), subvencije, skrbnički fondovi, nagrade i javna nabava (ugovori o javnoj nabavi). Financijskom uredbom uređena su pravila za izvršavanje svih vrsta sredstava.

Bespovratna sredstva

Bespovratna sredstva izravni su financijski doprinosi iz proračuna Europske unije koji se donacijom dodjeljuju korisnicima koji su treće strane (uglavnom neprofitnim organizacijama), a sudjeluju u aktivnostima kojima se provode politike EU-a. Ta vrsta financiranja uglavnom podliježe centraliziranom upravljanju Europske komisije, izravno putem vlastitih odjela ili neizravno putem agencija EU-a, izvršnih agencija ili nacionalnih agencija.

Bespovratna sredstva čine velik dio rashoda Europske unije i dijele se na dvije velike kategorije:

  • bespovratna sredstva kojima se financiraju djelovanja namijenjena postizanju cilja koji čini dio politike EU-a
  • bespovratna sredstva za poslovanje kojima se financiraju rashodi poslovanja tijela koje radi na postizanju cilja od općeg europskog interesa ili cilja koji je dio politike EU-a.

Bespovratna sredstva temelje se na stvarno nastalim troškovima pri provedbi predmetnih aktivnosti. Rezultati djelovanja ostaju vlasništvo korisnika.

Financijski instrumenti

Financijski instrumenti su mjere financijske potpore koja se pruža dodatno iz proračuna kako bi se postigli određeni ciljevi politike Europske unije.

Takvi instrumenti mogu biti u obliku ulaganja vlasničkog ili kvazivlasničkog kapitala, zajmova ili jamstava, ili drugih instrumenata za podjelu rizika te se, prema potrebi, mogu kombinirati s bespovratnim sredstvima. Financijskim instrumentima može se postići:

  • učinak financijske poluge – oskudni financijski resursi umnažaju se privlačenjem privatnih i javnih sredstava radi ostvarenja ciljeva politika EU-a
  • političke poluge – subjekti kojima su povjerene zadaće izvršenja proračuna i financijski posrednici potiču se na ostvarivanje ciljeva politika EU-a usklađivanjem interesa
  • institucijske poluge – korist se ostvaruje na temelju stručnog znanja sudionika u provedbenom lancu.

Osim toga, tim instrumentima koji se provode u partnerstvu s javnim i privatnim institucijama rješavaju se tržišni nedostatci u pružanju vanjskog financiranja, primjerice MSP-ovima, i izbjegava istiskivanje privatnog financiranja.

Skrbnički fondovi

Skrbnički fond nastaje udruživanjem financijskih sredstava u okviru kojeg nekoliko donatora zajednički financira djelovanje na temelju dogovorenih ciljeva i formata za izvješćivanje. Svaki skrbnički fond EU-a ima vlastiti upravni odbor, koji odlučuje kako će se upotrijebiti prikupljena sredstva. Skrbnički fond EU-a postupa kolektivno u ime EU-a i svih doprinositelja njegovu financiranju.

Saznajte više o postojećim skrbničkim fondovima EU-a i dodjeli financijskih sredstava.

Nagrade

Nagrada znači financijski doprinos dat kao naknada nakon natjecanja. Institucije EU-a nagradama:

  • odaju priznanje izuzetnom radu i postignućima
  • potiču ulaganja – motivacijske nagrade namijenjene su poticanju ulaganja u određenom smjeru i uglavnom se koriste u okviru programa Obzor Europa.

Subvencije

Subvencije čine velik dio financijskih sredstava iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR), koji među ostalim nudi izravne gotovinske isplate poljoprivrednicima kako bi povećali svoje prihode. Njima se također žele smanjiti gospodarske i socijalne razlike u najsiromašnijim regijama EU-a. Iz kohezijskog fonda EU-a subvencije se dodjeljuju kao financijska pomoć u plaćanju infrastrukturnih projekata i zaštiti okoliša.

Ugovori o javnoj nabavi

Javna nabava je kupovina usluga, robe ili radova od strane javnog naručitelja (institucije EU-a ili lokalne uprave u državi članici) putem ugovora o javnoj nabavi.

U pravilu se ugovor o javnoj nabavi jasno razlikuje od bespovratnih sredstava:

  • u slučaju ugovora o javnoj nabavi javni naručitelj dobiva potrebni proizvod ili uslugu u zamjenu za plaćanje
  • u slučaju bespovratnih sredstava doprinos je namijenjen projektu koji provodi vanjska organizacija ili izravno toj organizaciji jer njezine aktivnosti doprinose ciljevima politike EU-a.

Ako tražite ugovore o javnoj nabavi, pogledajte otvorene natječaje.

Pronađite partnera za projekt

Većina projekata koje financira EU uključuje suradnju među organizacijama iz različitih država EU-a ili pridruženih zemalja. Za pronalaženje prikladnih projektnih partnera dostupan je niz usluga pretraživanja.

Tko može biti partner?

Svako poduzeće, organizacija ili nevladina organizacija mogu biti partneri, neovisno o tome gdje im je sjedište, uz uvjet da su financijski održivi i kvalificirani za obavljanje zadaća utvrđenih u prijedlogu projekta.

Međutim, partneri moraju dokazati poslovnu i financijsku održivost za provedbu projekta u okviru prijedloga.

Traženje partnera

Podnositelji zahtjeva mogu sam pronaći partnere, ali postoje različite usluge traženja partnera koje vam mogu pomoći pronaći organizacije koje žele sudjelovati u projektima ili objaviti vaše ponude za suradnju.

Portal Financiranje i natječaji obuhvaća programe koji se provode u okviru izravnog upravljanja. Alat za traženje projektnog partnera može vam pomoći da pronađete partnere za vaš projekt među brojnim sudionicima prošlih projekata EU-a. Moći ćete odabrati organizaciju na temelju njihova profila ili prethodnog sudjelovanja.

Partnere možete pronaći i u postupku javne nabave kao konzorcij. Više informacija o tome možete pronaći u odjeljku Kako sudjelovati.

Ovisno o konkretnom programu financiranja, i nacionalne kontaktne točke mogu pružati usluge pretraživanja partnera te dati pristup detaljnim profilima partnera i aktivnim zahtjevima za partnerstvo.

Primjeri informacija i usluga koje pomažu u pronalaženju partnera za različita područja: