Ugrás a fő tartalomra

Mielőtt pályázik: alapvető tudnivalók az uniós finanszírozásról

Milyen típusú finanszírozásra lehet pályázni? Hogyan lehet szert tenni projektpartnerekre? Az ezen az oldalon található általános információkat az uniós finanszírozásra pályázóknak ajánljuk.

A finanszírozás fajtái

Többféle finanszírozás létezik: vissza nem térítendő támogatás, pénzügyi eszközök (kölcsön, biztosíték és tőkerészesedés), támogatás, vagyonkezelői alapok, pénzdíjak és közbeszerzések. A finanszírozás összes típusára vonatkozóan a végrehajtási szabályokat a költségvetési rendelet rögzíti.

Vissza nem térítendő támogatás

A vissza nem térítendő támogatások az Európai Unió költségvetéséből nyújtott közvetlen pénzügyi hozzájárulások. Olyan szervezetek (rendszerint társadalmi, nonprofit szervezetek) részesülhetnek vissza nem térítendő támogatásban, amelyek tevékenységei segítik az uniós szakpolitikák végrehajtását. Ezeket a kiadásokat többnyire az Európai Bizottság kezeli, akár közvetlenül a saját szervezeti egységein keresztül, akár közvetve, azaz uniós ügynökségek, végrehajtó ügynökségek vagy nemzeti ügynökségek révén.

A vissza nem térítendő támogatások az Európai Unió kiadásainak jelentős részét teszik ki, és két fő kategóriába sorolhatók:

  • uniós szakpolitikai célkitűzések elérését segítő intézkedéseket finanszírozó támogatások;
  • működési támogatások, amelyek általános európai érdek érvényesítéséért vagy valamely uniós szakpolitika részét képező célkitűzés megvalósításáért tevékenykedő szerv működési kiadásait finanszírozzák.

A vissza nem térítendő támogatás összege a kedvezményezettnél a szóban forgó tevékenységek végrehajtása során ténylegesen felmerülő költségeken alapul, és a tevékenység eredménye a kedvezményezett tulajdonában marad.

Pénzügyi eszközök

Pénzügyi eszközök alatt értendők a költségvetésből kiegészítő jelleggel nyújtott uniós pénzügyi támogatási intézkedések, amelyek egy vagy több konkrét uniós szakpolitikai célkitűzés elérésére irányulnak.

Ezek az eszközök tulajdonviszonyt, illetve részben tulajdonviszonyt megtestesítő befektetések, kölcsönök vagy biztosítékok, vagy más kockázatmegosztási eszközök formáját ölthetik, és adott esetben vissza nem térítendő támogatásokkal kombinálhatók. A pénzügyi eszközök a következőket érhetik el:

  • pénzügyi multiplikátorhatás – a szűkös költségvetési források megtöbbszörözése magán- és közforrások bevonásával az uniós szakpolitikai célkitűzések támogatására;
  • szakpolitikai multiplikátorhatás – a megbízott szervek és pénzügyi közvetítők ösztönzése az uniós szakpolitikai célkitűzések megvalósítására az érdekek összehangolása révén;
  • intézményi multiplikátorhatás – a végrehajtási láncban részt vevők szakértelmének kiaknázása.

Emellett ezek az eszközök – köz- és magánintézményekkel partnerségben – pótolják azt a hiányt, amely a külső piaci finanszírozás (például a kis- és középvállalkozásoknak nyújtott finanszírozás) terén jelentkezik, és ösztönzőleg hatnak a magánfinanszírozásra.

Vagyonkezelői alapok

A vagyonkezelői alap olyan összevont finanszírozási mechanizmus, melynek révén több entitás együtt finanszíroz egy fellépést, amely közösen elfogadott célkitűzések és jelentéstételi eljárásokon alapul. Minden uniós vagyonkezelői alapnak saját irányító testülete van, amely dönt az összevont források felhasználásáról. Az uniós vagyonkezelői alapok együttes alapon, az EU és a finanszírozásban közreműködő összes fél nevében járnak el.

A meglévő uniós vagyonkezelői alapokról és a pénzforrások odaítéléséről ezen az oldalon találhatók részletesebb tudnivalók.

Pénzdíjak

A pénzdíj versenyt követően díjként odaítélt pénzügyi hozzájárulás. Pénzdíjak révén az uniós intézmények:

  • méltányolják a kiemelkedő teljesítményt és eredményeket;
  • ösztönzik a beruházásokat – az ösztönző pénzdíjak, melyek célja a beruházások fellendítése egy adott területen, főként a Horizont Európa program keretében használatosak.

Támogatások

A támogatások az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap által nyújtott finanszírozás jelentős részét teszik ki. Többek között közvetlen készpénzkifizetések formáját öltik, melyek növelik a mezőgazdasági termelők jövedelmét. A támogatások további célja, hogy mérsékeljék a gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségeket az EU legszegényebb régióiban. A Kohéziós Alapból az EU támogatást nyújt az infrastrukturális projektek finanszírozásához és környezetvédelmi intézkedésekhez.

Közbeszerzési szerződések

Közbeszerzés révén az ajánlatkérő szerv (uniós intézmény vagy tagállami közigazgatási szerv) szolgáltatást vagy árut szerez be, illetve építési munkálatokat rendel meg, és ehhez közbeszerzési szerződést ír alá.

Általános szabályként a közbeszerzési szerződés egyértelműen különbözik a vissza nem térítendő támogatástól:

  • közbeszerzés esetén az ajánlatkérő szerv a szükséges szolgáltatást, árut vagy munkát ellentételezés fejében szerzi be;
  • vissza nem térítendő támogatás esetében a támogató szerv anyagilag segíti az EU szakpolitikai céljait előmozdító projekteket, illetve az ilyen tevékenységeket végző szervezeteket.

Ha az EU intézményeinek és szerveinek közbeszerzési hirdetményeire kíváncsi, kérjük, látogasson el erre a honlapra.

Projektpartnerek keresése

A legtöbb uniós finanszírozású projekt uniós tagállamok vagy társult országok szervezeteinek együttműködésével valósul meg. A megfelelő partnerek felkutatásában számos keresőszolgáltatás segédkezik.

Kik lehetnek projektpartnerek?

Székhelytől függetlenül bármilyen vállalkozás, szervezet vagy NGO lehet projektpartner, feltéve, hogy pénzügyileg életképes, és hogy el tudja végezni a projektjavaslatban rögzített feladatokat.

A partnereknek ugyanakkor bizonyítaniuk kell, hogy a projektjavaslatban meghatározott projektfeladatokat operatív szinten és pénzügyi szempontból is teljesíteni tudják.

Partnerkeresés

A pályázók szabadon választhatják meg projektpartnereiket, de partnerkereső szolgáltatást is igénybe vehetnek. E szolgáltatások révén a pályázók együttműködési felhívást is közzétehetnek.

A finanszírozási lehetőségek és ajánlati felhívások portálján a közvetlen irányítással végrehajtott programok keretében kínált lehetőségek vannak közzétéve. A partnerkereső felületen a volt uniós projektek résztvevői találhatók. Számuk nagy, és ezen az oldalon Ön is megtalálhatja ideális projektpartnerét. A szervezetek körében tevékenységi profiluk és korábbi projektekben való részvételük alapján lehet keresni.

A közbeszerzési eljárásokra konzorcium tagjaként pályázó szervezetek számára is további hasznos információk találhatók a részvétellel kapcsolatos gyakorlati tudnivalókat ismertető lapon.

Az érintett finanszírozási programtól függően a nemzeti kapcsolattartó pontok szintén nyújtanak partnerkereső szolgáltatásokat, amelyek részletes profiladatok és aktív partnerségi ajánlatok közzétételével könnyítik meg a partnerkeresést.

Több olyan honlap működik, ahol az uniós finanszírozásra pályázók partnert találhatnak a projektjükhöz. Ajánljuk figyelmébe a következő webhelyeket, melyek egy-egy szakterülethez kapcsolódnak: