Každá výzva na predkladanie návrhov alebo ponúk má svoje vlastné kritériá, požiadavky a kroky. Vo výzve nájdete informácie, ako postupovať pri podávaní žiadosti.
Ak ste na základe kritérií uvedených v konkrétnej výzve usúdili, že ste oprávnení, možno sa budete musieť zaregistrovať do konkrétnej databázy – v pokynoch k výzve bude stanovené, či a ako tak musíte urobiť. Možno budete chcieť nájsť svojmu projektu partnera.
Príprava a predloženie návrhu bude chvíľu trvať, takže začnite v dostatočnom predstihu. Všetky dokumenty a vzory, ktoré budete musieť použiť, budú uvedené v pokynoch pre vašu zvolenú výzvu – dôsledne ich dodržiavajte. V prípade nedodržania môže verejný obstarávateľ váš návrh vylúčiť ako neprípustný.
Na získanie finančných prostriedkov EÚ je potrebné dodržiavať určité pravidlá a postupy. Je to nevyhnutné, pretože musíme zabezpečiť, aby sa každé euro vynaložilo transparentne a správne v prospech občanov EÚ. EÚ však takisto neustále pracuje na zjednodušení a modernizácii svojich rozpočtových pravidiel a na zabezpečení toho, aby mali ľudia prístup k prostriedkom EÚ na financovanie svojich nápadov.
Aby bola vaša žiadosť zohľadnená, musí byť úplná, stručná a predložená včas prostredníctvom systému elektronického predkladania.
Programy financované z prostriedkov EÚ sa vykonávajú jedným z troch spôsobov: priame riadenie, zdieľané riadenie alebo nepriame riadenie. Postup podávania žiadostí sa líši v závislosti od spôsobu a programu, o ktorý sa uchádzate. Prečítajte si viac informácií o spôsoboch riadenia.
Priame riadenie
Postup podávania žiadostí sa musí uskutočniť cez portál financovania a ponúk Európskej komisie. Bežným postupom pri žiadostiach o granty a pri ponukách je vyhľadanie výzvy, ktorej podmienky spĺňate, nájdenie projektového partnera, vytvorenie účtu na portáli, registrácia vašej organizácie a predloženie návrhu.
Podrobné informácie nájdete na portáli financovania a ponúk.
Zdieľané riadenie
Správne orgány členských štátov sú zodpovedné za výberové konania a postupy zadávania i za monitorovanie a riadenie vrátane platieb.
Členské štáty musia dodržiavať všeobecné nariadenie, spoločný právny rámec pre osem fondov zdieľaného riadenia:
- Európsky fond regionálneho rozvoja,
- Kohézny fond,
- Európsky sociálny fond plus,
- Európsky námorný a rybársky fond a ako nové prvky v porovnaní s rokmi 2014 – 2020:
- Fond na spravodlivú transformáciu,
- Fond pre azyl, migráciu a integráciu,
- Nástroj na riadenie hraníc a víza a
- Fond pre vnútornú bezpečnosť.
Viac informácií nájdete na stránke regionálnych a vnútroštátnych financujúcich orgánov pre rozpočet EÚ na roky 2014 – 2020. Pripravuje sa webová stránka s kontaktnými miestami za každý členský štát vrátane financovania z programov rozpočtu EÚ na roky 2021 – 2027.
Nepriame riadenie
Ak žiadate o prostriedky spravované implementačným partnerom v rámci nepriameho riadenia, budete musieť dodržať postup podávania žiadostí stanovený týmto implementačným partnerom, ktorý bude konať ako verejný obstarávateľ. Na webovom sídle implementačného partnera si budete musieť pozrieť konkrétne požiadavky na postup podávania žiadostí.
Ďalej sú uvedené príklady webových sídiel implementačných partnerov, ktorí udeľujú finančné prostriedky EÚ v rámci nepriameho riadenia.
Medzinárodné organizácie
- Organizácia Spojených národov (OSN)
- Svetová banka
- Medzinárodný menový fond (MMF)
- Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR)
- Rada Európy
- Africká rozvojová banka
- Ázijská rozvojová banka
- Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD)
- Medzinárodný výbor Červeného kríža
Špecializované subjekty Únie
- Európska investičná banka (EIB)
- Európsky investičný fond (EIF)
Decentralizované agentúry
Decentralizované agentúry prispievajú k vykonávaniu politík EÚ plnením technických a vedeckých úloh. Sústredením technických a odborných skúseností inštitúcií EÚ a vnútroštátnych orgánov agentúry podporujú spoluprácu medzi EÚ a národnými vládami. Napríklad:
- Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC),
- Agentúra Európskej únie pre justičnú spoluprácu v trestných veciach (Eurojust),
- Európska environmentálna agentúra (EEA),
- Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA),
- Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex),
- Agentúra Európskej únie pre základné práva (FRA),
- Európska agentúra pre lieky (EMA),
- Európsky inštitút pre rodovú rovnosť (EIGE),
- Jednotná rada pre riešenie krízových situácií (SRB),
- Európsky podporný úrad pre azyl (EASO).
Spoločné podniky (verejno-súkromné partnerstvá)
- Iniciatíva Bio-based Industries
- Čisté nebo 2
- Elektronické komponenty a systémy pre vedúce postavenie Európy
- Spoločný podnik pre palivové články a vodík
- Spoločný podnik Fusion for Energy
- Iniciatíva za inovačnú medicínu
- SESAR
- Shift2Rail
- Spoločný podnik pre európsku vysokovýkonnú výpočtovú techniku (EuroHPC)
Vnútroštátne orgány
Členské štáty menujú určité orgány na vykonávanie konkrétnych programov alebo možností financovania z prostriedkov EÚ, napríklad
- národné agentúry programu Erasmus+,
- organizácie pôsobiace v oblasti rozvoja a spolupráce, s ktorými Komisia podpísala rámcovú dohodu, ako sú Agence Française de Développement (AFD), Agenzia Italiana per la Cooperazione allo Sviluppo (AICS), Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH alebo Švédska agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (Sida),
- národné podporné banky zapojené do vykonávania fondu InvestEU.
Ako sa stať implementujúcim partnerom
Subjekty alebo osoby, ktoré chcú fungovať na základe nepriameho riadenia, musia patriť do osobitných kategórií vymedzených v nariadení o rozpočtových pravidlách, ktorým sa riadi použitie rozpočtu Únie. Predtým, ako im to bude umožnené, musia vykonať aj ex ante posúdenie svojich systémov, pravidiel a postupov, aby sa zabezpečilo, že fond EÚ, ktorý im bude pridelený, bude riadený bezpečne.