Prejsť na hlavný obsah

Vzťahy s európskym ombudsmanom

Európsky ombudsman môže prijímať a skúmať sťažnosti týkajúce sa prípadov nesprávneho úradného postupu zo strany inštitúcií EÚ alebo iných orgánov EÚ. Ombudsman je úplne nezávislý a podporuje dobrú správu vecí verejných. Ak je to potrebné, vykoná ombudsman(-ka) vyšetrenia. Komisia je s ombudsmanom v dennom kontakte a v záujme občanov prikladá konštruktívnym vzťahom s týmto úradom mimoriadne veľký význam.

Európsky ombudsman a Komisia

Približne dve tretiny vyšetrovaní európskej ombudsmanky (59,7 %, t. j. 274 vyšetrovaní v roku 2019) sa týkajú Európskej komisie ako inštitúcie s najväčšou priamou komunikáciou s občanmi.

Commission and other institutions

Obrázok 1. Dotknuté inštitúcie

Komisia každý rok súhlasí s približne tromi štvrtinami (t. j. 75 % v roku 2019) návrhov európskeho ombudsmana (návrhy na riešenie, návrhy na zlepšenie a odporúčania).

Agreement Ombudsman

Obrázok 2. Súhlas s odporúčaniami ombudsmanky

V roku 2019 sa z celkového počtu 118 návrhov na riešenie, návrhov na zlepšenie a odporúčaní 71 týkalo Komisie. Na 53 návrhov reagovala Komisia uspokojivo.

  • Návrhy na riešenie: Z celkového počtu 10 návrhov sa 5 týkalo Komisie. Tá reagovala uspokojivým spôsobom na 2 návrhy.
  • Návrhy na zlepšenie: Z celkového počtu 83 návrhov sa 53 týkalo Komisie. Tá reagovala uspokojivým spôsobom na 48 návrhov.
  • Odporúčania: Z celkového počtu 25 návrhov sa 13 týkalo Komisie. Uspokojivým spôsobom Komisia reagovala na 3 návrhy.

95 % prípadov sa skončilo konštatovaním, že nedošlo k nesprávnemu úradnému postupu, a to buď z dôvodu, že nesprávny úradný postup nebol zistený, alebo preto, že sa podarilo dospieť k uspokojivému výsledku.

complaints

Obrázok 3. Zistenie nesprávneho úradného postupu

Snaha o dobrú správu vecí verejných

Komisia sa usiluje zabezpečiť dobrú správu vecí verejných. Ombudsman po starostlivom vyšetrení vo veľkej väčšine prípadov uzavrie sťažnosti s konštatovaním, že zo strany Komisie nedošlo k nesprávnemu úradnému postupu.

Vo väčšine prípadov, keď ombudsman vydá odporúčanie alebo návrhy na riešenie, prípadne návrhy na zlepšenie, Komisia tieto návrhy zohľadní.

V niektorých prípadoch však Komisia tieto návrhy akceptovať nemôže, a to z dôvodov verejného záujmu alebo preto, že s nimi nesúhlasí. V takýchto prípadoch Komisia svoje dôvody vysvetlí.

Najnovšie správy:

Ombudsmanka vo svojej poslednej výročnej správe s názvom Putting it Right (Napravíme to) uverejnenej v decembri 2020 spomenula niektoré najdôležitejšie prípady týkajúce sa Komisie s pozitívnym výsledkom.

  • Vyšetrovanie spôsobu, akým Komisia riešila obvinenia z porušovania ľudských práv v domove pre zdravotne postihnutých v Maďarsku, ktorý bol spolufinancovaný z prostriedkov EÚ.
  • Vyšetrovanie týkajúce sa vymenovania bývalého generálneho tajomníka.
  • Vyšetrovanie týkajúce sa rozhodnutia Komisie vymáhať finančné prostriedky od spoločnosti, ktorá sa zúčastnila na projekte financovanom EÚ v Namíbii.
  • Vyšetrovanie z vlastného podnetu týkajúce sa spôsobu, akým Komisia rieši prípady tzv. javu otáčavých dverí u svojich zamestnancov.
  • Strategická iniciatíva týkajúca sa transparentnosti rokovaní o brexite medzi Komisiou a Spojeným kráľovstvom

Cena európskeho ombudsmana za dobrú správu vecí verejných

Cieľom tohto ocenenia je vyzdvihnúť iniciatívy, projekty a inú činnosť inštitúcií, agentúr, úradov a ďalších orgánov EÚ, ktoré majú viditeľný a priamy pozitívny vplyv na životy ľudí v Európe aj mimo nej.

V rokoch 2017 a 2019 sa celkovým víťazom stala Európska komisia za projekty v oblasti zdravia (spolupráca v rámci EÚ na pomoc pacientom so zriedkavými chorobami) a v oblasti životného prostredia (znižovanie znečistenia plastmi a zvyšovanie informovanosti o plastoch na jedno použitie). Európska komisia získala aj niekoľko ocenení v rôznych podkategóriách (štyri v roku 2017 a tri v roku 2019).

Viac informácií:

Právne odkazy

Zmluva o fungovaní Európskej únie:

Charta základných práv Európskej únie:

  • V článku 41 Charty základných práv Európskej únie sa „právo na dobrú správu vecí verejných“ vymedzuje takto: Každý má právo, aby inštitúcie, orgány, úrady a agentúry Únie vybavovali jeho záležitosti nestranne, spravodlivo a v primeranej lehote.
  • V článku 43 Charty základných práv Európskej únie sa stanovuje, že „každý občan Únie, ako aj každá fyzická osoba, ktorá má bydlisko, alebo každá právnická osoba, ktorá má sídlo v členskom štáte, má právo oznámiť európskemu ombudsmanovi prípady nesprávneho úradného postupu inštitúcií, orgánov, úradov a agentúr Únie, s výnimkou Súdneho dvora Európskej únie v rámci výkonu jeho súdnych právomocí.

Nariadenie (ES) č. 1049/2001 o prístupe verejnosti k dokumentom Európskeho parlamentu, Rady a Komisie.

Správy európskej ombudsmanky:

Zaobchádzanie s osobnými údajmi

Súvisiace odkazy