Glavni sadržaj

Odnosi s Europskim ombudsmanom

Europski ombudsman može primati i ispitivati pritužbe koje se odnose na moguće slučajeve nepravilnosti u djelovanju institucija EU-a ili drugih tijela EU-a. Ombudsman je potpuno neovisan i bori se za dobro upravljanje. Ako je potrebno, Ombudsman provodi istragu. Komisija je u svakodnevnom kontaktu s Ombudsmanom i pridaje veliku važnost konstruktivnom odnosu s Ombudsmanom u interesu građana.

Europski ombudsman i Komisija

Oko dvije trećine istraga Europskog ombudsmana (59,7 %, tj. 274 istragâ, u 2019.) odnosi se na Europsku komisiju jer njezino djelovanje najizravnije utječe na život građana.

Commission and other institutions

Slika 1.: Institucije o kojima se radi

Svake godine Komisija prihvati oko tri četvrtine (tj. 75 % u 2019.) prijedlogâ Europskog ombudsmana (prijedlozi rješenja, prijedlozi za poboljšanje i preporuke).

Agreement Ombudsman

Slika 2. Prihvaćanje Ombudsmanovih preporuka

U 2019. od ukupno 118 prijedloga za rješenja, prijedloga za poboljšanja i preporuka njih 71 odnosilo se na Komisiju, a Komisija je na zadovoljavajući način odgovorila na njih 53.

  • „Prijedlozi za rješenja”: od ukupno 10, njih 5 odnosilo se na Komisiju i Komisija je na zadovoljavajući način odgovorila na 2
  • „Prijedlozi za poboljšanje”: od ukupno 83, njih 53 odnosilo se na Komisiju i Komisija je na zadovoljavajući način odgovorila na njih 48
  • „Preporuke”: od ukupno 25, njih 13 odnosilo se na Komisiju i Komisija je na zadovoljavajući način odgovorila na 3.

U 95 % slučajeva istraga završava zaključkom da nema nepravilnosti u djelovanju, bilo zato što je nije ni bilo ili zato što je postignuto zadovoljavajuće rješenje.

complaints

Slika 3. Nalazi nepravilnosti u djelovanju

Cilj je dobro upravljanje

Komisija nastoji osigurati dobro upravljanje. Ombudsman provodi pomne istrage, a u velikoj većini slučajeva istrage su zatvorene zaključkom da nije bilo nepravilnosti u Komisijinu djelovanju.

Ako Ombudsman izda preporuku, prijedlog za rješenje ili prijedlog za poboljšanje, Komisija ih u većini slučajeva prihvaća.

Međutim, u nekim slučajevima Komisija ne može postupiti u skladu s preporukama, iz razloga povezanih s javnim interesom ili zato što se s njima ne slaže. U takvim slučajevima Komisija to i obrazloži.

Najnovije vijesti:

U svojem najnovijem godišnjem izvješću „Kako ispraviti problem?”, objavljenom u prosincu 2020., Ombudsman je naveo neke „primjerne slučajeve” koji se odnose na Komisiju, a imali su pozitivan ishod.

  • istraga o tome kako je Komisija postupila u vezi s tvrdnjama o kršenju ljudskih prava u domu za skrb za osobe s invaliditetom u Mađarskoj koji sufinancira EU
  • istraga o imenovanju bivšeg glavnog tajnika
  • istraga o odluci Komisije o ishođenju povrata sredstava od poduzeća koje je sudjelovalo u projektu u Namibiji financiranom sredstvima EU-a
  • istraga na vlastitu inicijativu o tome kako Komisija postupa u vezi sa situacijama tzv. „rotirajućih vrata” kad je riječ o njezinu osoblju
  • strateška inicijativa u pogledu transparentnosti pregovora između Komisije i Ujedinjene Kraljevine o BREXIT-u.

Ombudsmanova Nagrada za dobru upravu

Cilj je nagrade odati priznanje inicijativama, projektima i drugim oblicima rada raznih odjela institucija, agencija, ureda i drugih tijela EU-a s vidljivim i izravnim pozitivnim učinkom na život ljudi u Europi i izvan nje.

Europska komisija bila je ukupni pobjednik 2017. projektom u području zdravstva (suradnja na razini EU-a kako bi se pomoglo pacijentima oboljelima od rijetkih bolesti) i 2019. projektom u području zaštite okoliša (smanjenje zagađenja plastičnim otpadom i senzibiliziranje javnosti u pogledu plastike za jednokratnu upotrebu). Europska komisija dobila je i nekoliko nagrada u raznim potkategorijama (četiri u 2017. i tri u 2019.).

Više informacija:

Pravna osnova

Ugovor o funkcioniranju Europske unije:

Povelja Europske unije o temeljnim pravima:

  • Člankom 41. Povelje Europske unije o temeljnim pravima utvrđeno je „pravo na dobru upravu”: „Svatko ima pravo da institucije, tijela, uredi i agencije Unije njegove predmete obrađuju nepristrano, pravično i u razumnom roku.“
  • Člankom 43. Povelje Europske unije o temeljnim pravima utvrđeno je sljedeće: „Svaki građanin Unije i svaka fizička ili pravna osoba s boravištem ili sjedištem u nekoj državi članici ima pravo obratiti se Europskom ombudsmanu u vezi s nepravilnostima u djelovanju institucija, tijela, ureda ili agencija Unije, s iznimkom Suda Europske unije u izvršavanju njegovih pravosudnih ovlasti.”

Uredba (EZ) br. 1049/2001 o javnom pristupu dokumentima Europskog parlamenta, Vijeća i Komisije

Izvješća Europskog ombudsmana:

Postupanje s osobnim podacima

Druge poveznice