Ugrás a fő tartalomra

Kapcsolattartás az európai ombudsmannal

Az európai ombudsman az uniós intézmények vagy más uniós szervek vélt hivatali visszásságaival kapcsolatos panaszok fogadására és kivizsgálására jogosult. Az ombudsman teljesen függetlenül működik, és segít érvényre juttatni a jó közigazgatás elvét. Szükség esetén vizsgálatokat folytat le. A Bizottság napi kapcsolatban áll az ombudsmannal, és a polgárok érdekében nagy jelentőséget tulajdonít annak, hogy az ombudsmannal fenntartott kapcsolata konstruktív legyen.

Az európai ombudsman és a Bizottság

Az európai ombudsman vizsgálatainak mintegy kétharmada (2019-ben 59,7%-a, azaz 274 vizsgálat) az Európai Bizottságot érinti, mivel elsősorban a Bizottság áll közvetlen kapcsolatban a polgárokkal.

Commission and other institutions

1. ábra: Érintett intézmények

Éves átlagban a Bizottság az európai ombudsman javaslatainak (megoldást kínáló vagy javítási célú javaslatainak, illetve ajánlásainak) mintegy háromnegyedével egyetért (2019-ben pl. ez az arány 75% volt).

Agreement Ombudsman

2. ábra: Egyetértés az ombudsman ajánlásaival

2019-ben összesen 118, megoldást kínáló vagy javítási célú javaslatból, illetve ajánlásból 71 a Bizottságot érintette. A Bizottság 53 esetben kielégítően reagált rájuk.

  • A 10 „megoldást kínáló javaslat” közül öt a Bizottságot érintette, amelyből kettőre kielégítően reagált.
  • A 83 „fejlesztésre irányuló javaslat” közül 53 a Bizottságot érintette, amelyből 48-ra kielégítően reagált.
  • A 25 „ajánlás” közül 13 a Bizottságot érintette, amelyből háromra kielégítően reagált.

Az ügyek 95%-a azzal a megállapítással zárul, hogy nem történt hivatali visszásság, vagy azért, mert tényleg nem történt, vagy azért, mert sikerült kielégítően rendezni az ügyet.

complaints

3. ábra: A megállapított hivatali visszásságok aránya

Célunk a jó közigazgatás

A Bizottság arra törekszik, hogy az uniós közigazgatás, azaz az uniós intézmények működése maradéktalanul megfeleljen a vele szemben támasztott követelményeknek. Az ombudsman a Bizottságot érintő ügyekben, gondos vizsgálatot követően így általában azt állapítja meg, hogy nem történt hivatali visszásság.

Amennyiben az ombudsman mégis ajánlásokkal, megoldási javaslatokkal vagy tanácsokkal él, a Bizottság többnyire elfogadja azokat.

Bizonyos esetekben azonban a Bizottság a közérdekkel kapcsolatos okokból nem tudja követni az ajánlásokat, vagy pedig nem áll szándékában elfogadni őket, mert nem ért egyet velük. Ha ez a helyzet, az indokokat kellően ismerteti.

Legfrissebb hírek:

A legutóbbi éves „Putting it Right” c. jelentésben (2020. december) az ombudsman megemlít tíz kiemelt ügyet, amely a Bizottságot érinti és amely kedvező eredménnyel zárult. Ezek:

  • Vizsgálat arról, hogyan kezelte a Bizottság azokat az állításokat, miszerint egy EU-finanszírozással működő, fogyatékosoknak fenntartott magyarországi otthon lakóinak emberi jogai sérültek
  • Vizsgálat a Bizottság főtitkárának kinevezéséről
  • Vizsgálat a Bizottság azon döntéséről, hogy visszaveszi a támogatást egy olyan vállalattól, amely EU-finanszírozású projekten dolgozik Namíbiában
  • Hivatalból indított vizsgálat arról, hogyan kezeli a Bizottság a saját munkatársai esetében a „forgóajtó-jelenséget”
  • Stratégiai kezdeményezés az Egyesült Királyság és a Bizottság közötti brexittárgyalások átláthatóságáról

Az európai ombudsman díja a jó közigazgatásért

Ezzel a díjjal az ombudsman az uniós intézmények, ügynökségek és egyéb szervek azon kezdeményezéseit, projektjeit és egyéb tevékenységeit kívánja elismerni, amelyek látható és közvetlen pozitív hatást gyakorolnak az emberek életére Európában és azon túl.

2017-ben és 2019-ben az Európai Bizottság nyerte el a díjat az egészségügy (uniós együttműködés a ritka betegségekben szenvedő betegek megsegítésére) és a környezetvédelem (a műanyagszennyezés csökkentése és az egyszer használatos műanyagokkal kapcsolatos tudatosítás, ismeretterjesztés) területén indított projektjeivel. Az Európai Bizottság emellett több díjat is elnyert különböző alkategóriákban (2017-ben négyet, 2019-ben pedig hármat).

További információk:

Jogi háttér

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés:

Az Európai Unió Alapjogi Chartája:

  • Az Európai Unió Alapjogi Chartájának 41. cikke biztosítja a megfelelő ügyintézéshez való jogot: „Mindenkinek joga van ahhoz, hogy ügyeit az Unió intézményei, szervei és hivatalai részrehajlás nélkül, tisztességes módon és észszerű határidőn belül intézzék.”
  • Az Európai Unió Alapjogi Chartájának 43. cikke értelmében „bármely uniós polgár, valamint valamely tagállamban lakóhellyel, illetve létesítő okirat szerint székhellyel rendelkező bármely természetes vagy jogi személy jogosult az európai ombudsmanhoz fordulni az Unió intézményeinek, szerveinek vagy hivatalainak – kivéve az igazságszolgáltatási hatás­körében eljáró Európai Unió Bíróságát – tevékenysége során felmerülő hivatali visszásságok esetén.”

Az Európai Parlament és a Tanács 1049/2001/EK rendelete az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság dokumentumaihoz való nyilvános hozzáférésről.

Az európai ombudsman jelentései

A személyes adatok kezelése

Kapcsolódó linkek