Przejdź do treści głównej

Stosunki z Europejskim Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich jest całkowicie niezależny i promuje dobrą administrację. W razie konieczności prowadzi dochodzenia. Komisja pozostaje w codziennym kontakcie z Rzecznikiem i przywiązuje ogromną wagę do konstruktywnych stosunków w interesie obywateli.

Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich i Komisja

Około dwóch trzecich dochodzeń prowadzonych przez Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich (59,7 proc., tj. 274 dochodzenia w 2019 r.) dotyczy Komisji Europejskiej, instytucji mającej najwięcej bezpośrednich kontaktów z obywatelami.

Komisja i inne instytucje

Rysunek 1. Instytucje objęte dochodzeniami

Co roku Komisja uznaje za słuszne około trzech czwartych (75 proc. w 2019 r.) propozycji Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich (propozycje rozwiązań i usprawnień oraz zalecenia).

Słuszne zalecenia Rzecznika

Rysunek 2. Zalecenia Rzecznika uznane za słuszne

W 2019 r. wpłynęło w sumie 118 propozycji rozwiązań i usprawnień oraz zaleceń. 71 dotyczyło Komisji, z czego 53 zostały przez nią zadowalająco rozpatrzone.

  • Propozycje rozwiązań: z 10 propozycji rozwiązań 5 dotyczyło Komisji i 2 zostały przez nią zadowalająco rozpatrzone.
  • Propozycje usprawnień: z 83 propozycji usprawnień 53 dotyczyły Komisji i 48 zostało przez nią zadowalająco rozpatrzonych.
  • Zalecenia: z 25 zaleceń 13 dotyczyło Komisji i 3 zostały przez nią zadowalająco rozpatrzone.

W 95 proc. przypadków Rzecznik nie stwierdza niewłaściwego administrowania albo ze względu na faktyczny brak niewłaściwego administrowania, albo ze względu na to, że dochodzenie zakończyło się zadowalającym wynikiem.

complaints

Rysunek 3. Przypadki niewłaściwego administrowania

Na drodze do dobrej administracji

Komisja robi wszystko, aby zapewnić dobrą administrację. Po starannie przeprowadzonych dochodzeniach Rzecznik Praw Obywatelskich w ogromnej większości przypadków zamyka je, nie stwierdzając niewłaściwego administrowania ze strony Komisji.

Komisja zasadniczo uwzględnia zalecenia lub propozycje rozwiązań i usprawnień przedstawione przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

W niektórych przypadkach nie może jednak zastosować się do jego propozycji z przyczyn związanych z interesem publicznym, lub ponieważ się z nimi nie zgadza. W takich przypadkach Komisja wyjaśnia powody swojej decyzji.

Aktualności:

W swoim ostatnim rocznym sprawozdaniu „Putting it Right”, opublikowanym w grudniu 2020 r., Rzecznik Praw Obywatelskich wymienił kilka spraw dotyczących Komisji, które zakończyły się pozytywnym wynikiem:

  • dochodzenie w sprawie rozwiązania przez Komisję kwestii zarzutów łamania praw człowieka we współfinansowanym przez UE domu dla osób z niepełnosprawnościami na Węgrzech
  • dochodzenie w sprawie mianowania byłego sekretarza generalnego
  • dochodzenie w sprawie decyzji Komisji o odzyskaniu środków od przedsiębiorstwa, które uczestniczyło w projekcie finansowanym przez UE w Namibii
  • dochodzenie z własnej inicjatywy w sprawie podejścia Komisji do efektu „drzwi obrotowych” w kontekście jej pracowników
  • strategiczna inicjatywa dotycząca przejrzystości negocjacji brexitowych między Komisją a Wielką Brytanią.

Nagroda Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich za dobrą administrację

Nagroda ma na celu uznanie inicjatyw, projektów i innych działań prowadzonych przez różne instytucje, agencje, urzędy i organy UE, wywierających widoczny i bezpośredni pozytywny wpływ na życie ludzi w Europie i poza nią.

W latach 2017 i 2019 Komisja Europejska zdobyła nagrody za projekty w dziedzinie zdrowia (współpraca UE na rzecz pomocy pacjentom cierpiącym na rzadkie choroby) i ochrony środowiska (zmniejszenie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi i podnoszenie świadomości na temat plastikowych produktów jednorazowego użytku). Komisja Europejska zdobyła również kilka nagród w różnych podkategoriach (cztery w 2017 r. i trzy w 2019 r.).

Więcej informacji:

Podstawa prawna

Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej:

Karta praw podstawowych Unii Europejskiej:

  • W art. 41 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej zdefiniowano „prawo do dobrej administracji”: „Każdy ma prawo do bezstronnego i sprawiedliwego rozpatrzenia swojej sprawy w rozsądnym terminie przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii”.
  • Art. 43 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej stanowi: „Każdy obywatel Unii i każda osoba fizyczna lub prawna mająca miejsce zamieszkania lub statutową siedzibę w Państwie Członkowskim ma prawo zwracać się do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich w przypadkach niewłaściwego administrowania w działaniach instytucji, organów i jednostek organizacyjnych Unii, z wyłączeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wykonującego swoje funkcje sądowe”.

Rozporządzenie (WE) 1049/2001 w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji

Sprawozdania Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich:

Przetwarzanie danych osobowych

Powiązane strony