Prejsť na hlavný obsah

Služobné normy a zásady

Komisia sa pri svojej činnosti riadi niekoľkými zásadami: transparentnosť, jazykové pokrytie, digitálna transformácia, životné prostredie, rovnaké príležitosti a etické správanie.

Komisia sa pri svojej činnosti riadi viacerými zásadami, ku ktorým patrí: transparentnosť, etické správanie, rovnaké príležitosti, viacjazyčnosť, ako aj digitálna transformácia a minimalizácia vplyvu na životné prostredie. 

Transparentnosť

Cieľom Komisie je posilniť dôveru a zodpovednosť a na ten účel sa zasadzuje za to, aby občania, zainteresované strany a všetci príslušní aktéri mali prístup k presným a komplexným údajom. Uverejňuje informácie o konzultáciách, registroch zástupcov záujmových skupín, komitologických výboroch a poradných expertných skupinách, ako aj o prijímateľoch finančných prostriedkov EÚ. 

V duchu transparentnosti môžu osoby s pobytom v EÚ získať prístup k dokumentom priamo online, prostredníctvom registrov a databáz alebo na základe individuálnych žiadostí. 

Etika a dobrá správa 

Komisári aj zamestnanci Komisie majú povinnosť slúžiť verejnému záujmu. Ich správanie sa riadi rámcom zásad a pravidiel týkajúcich sa etiky a bezúhonnosti. 

Vo vzťahoch s verejnosťou sa Komisia zaväzuje dodržiavať zásady dobrej správy. Usiluje sa o to, aby sa právo občanov na dobrú správu vecí verejných skutočne uplatňovalo v praxi a aby sa zabránilo akémukoľvek nesprávnemu úradnému postupu.

Komisári a etika

Zamestnanci a etika

Dobrá správa 

Postup podávania sťažností

Moderné pracovisko

Stratégia Komisie v oblasti ľudských zdrojov predstavuje víziu modernej a flexibilnej organizácie, ktorá dosahuje vynikajúce výsledky v prospech všetkých Európanov. Ponúka napĺňajúce kariéry, ktoré priťahujú špičkové talenty zo všetkých krajín EÚ. 

Komisia vytvorila vďaka svojej digitálnej stratégii rámec pre nepretržitú digitálnu transformáciu. Táto stratégia podporuje víziu digitálnej Komisie, ktorá zapája a prepája ľudí, údaje, procesy a technológie. 

Komisia je odhodlaná stať sa lídrom v oblasti prechodu na klimaticky neutrálnu spoločnosť a na tento účel vypracovala ambiciózny a realistický plán na dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2030. V rámci Európskeho klimatického paktu sa zaviazala postupne znížiť svoje emisie skleníkových plynov aspoň o 60 % v porovnaní s rokom 2005. 

Ľudia na prvom mieste – modernizácia Európskej komisie  

Digitalizácia Komisie  

Ekologizácia Komisie  

Viacjazyčnosť v Komisii

Jazyky, ktorými sa hovorí v krajinách EÚ, sú neodmysliteľnou súčasťou európskeho kultúrneho dedičstva. EÚ preto vo svojich programoch a pri práci svojich inštitúcií podporuje viacjazyčnosť. 

Používanie jazykov v Komisii