Pereiti prie pagrindinio turinio

Ryšiai su Europos ombudsmenu.

Europos ombudsmenas gali priimti ir nagrinėti skundus dėl ES institucijų ar kitų ES įstaigų įtariamo netinkamo administravimo atvejų. Ombudsmenas yra visiškai nepriklausomas, jis skatina gerą administravimą. Prireikus jis atlieka tyrimus. Komisija kasdien palaiko ryšį su ombudsmenu ir, siekdama naudos piliečiams, konstruktyviam ryšiui su ombudsmenu teikia didelę svarbą.

Europos ombudsmenas ir Europos Komisija

Maždaug du trečdaliai Europos ombudsmeno tyrimų (59,7 proc., t. y. 274 tyrimai 2019 m.) yra susiję su Europos Komisija – institucija, kuri palaiko daugiausia tiesioginių ryšių su piliečiais.

Commission and other institutions

1 paveikslas. Susijusios institucijos

Kiekvienais metais Komisija priima maždaug tris ketvirtadalius (t. y. 75 proc. 2019 m.) Europos ombudsmeno pasiūlymų (pasiūlymų dėl sprendimų ir tobulinimo bei rekomendacijų).

Agreement Ombudsman

2 paveikslas. Pritarimas ombudsmeno rekomendacijoms

2019 m. iš 118 pasiūlymų dėl sprendimų ir tobulinimo bei rekomendacijų 71 buvo susijęs su Komisija, o Komisija patenkinamai sureagavo į 53 iš jų.

  • Pasiūlymai dėl sprendimų – iš 10 pasiūlymų dėl sprendimų 5 buvo susiję su Komisija, o Komisija patenkinamai sureagavo į 2 iš jų.
  • Pasiūlymai dėl tobulinimo – iš 83 pasiūlymų dėl sprendimų 53 buvo susiję su Komisija, o Komisija patenkinamai sureagavo į 48 iš jų.
  • Rekomendacijos – iš 25 pasiūlymų dėl sprendimų 13 buvo susiję su Komisija, o Komisija patenkinamai sureagavo į 3 iš jų.

95 proc. bylų atveju netinkamo administravimo nenustatoma, nes netinkamo administravimo nebūta arba buvo pasiekta patenkinamų rezultatų.

complaints

3 paveikslas. Nustatyti netinkamo administravimo atvejai

Gero administravimo siekis

Komisija siekia užtikrinti gerą administravimą. Ombudsmenas, atlikęs deramus tyrimus, daugeliu atvejų juos baigia nenustatęs netinkamo Komisijos administravimo.

Ombudsmenui pateikus rekomendacijas arba pasiūlymus dėl sprendimų ar tobulinimo, Komisija daugeliu atvejų šiuos pasiūlymus priima.

Vis dėlto kartais Komisija į pasiūlymus atsižvelgti negali dėl priežasčių, susijusių su viešuoju interesu, arba dėl to, kad su pasiūlymais nesutinka. Šiais atvejais Komisija paaiškina priežastis.

Naujausios žinios

Naujausioje 2020 m. gruodžio mėn. paskelbtoje ataskaitoje „Putting it Right?“, Ombudsmenas nurodė keletą pavyzdinių su Komisija susijusių ir palankiai išspręstų atvejų. Tai

  • tyrimas dėl to, kaip Komisija sprendė problemas, susijusias su kaltinimais dėl žmogaus teisių pažeidimų neįgaliųjų asmenų globos namuose Vengrijoje, kurie iš dalies finansuojami ES lėšomis;
  • tyrimas dėl ankstesniojo generalinio sekretoriaus tyrimo;
  • tyrimas dėl Komisijos sprendimo susigrąžinti lėšas iš įmonės, dalyvavusios ES finansuotame projekte Namibijoje;
  • tyrimas savo iniciatyva dėl to, kaip Komisija tvarkosi su „sukamųjų durų“ reiškiniu savo darbuotojų tarpe;
  • strateginė iniciatyva dėl Komisijos ir Jungtinės Karalystės derybų dėl „Brexit’o“ skaidrumo.

Europos ombudsmeno apdovanojimas už gerą administravimą

Apdovanojimu siekiama pripažinti įvairių ES institucijų, agentūrų, tarnybų ir kitų įstaigų iniciatyvas, projektus ir kitokio pobūdžio darbą, kurie daro akivaizdų ir tiesioginį teigiamą poveikį gyventojams Europoje ir už jos ribų.

2017 m. ir 2019 m. Komisija su savo sveikatos srities (ES bendradarbiavimas siekiant padėti retomis ligomis sergantiems pacientams) ir aplinkos srities (taršos plastikais mažinimas ir informuotumo didinimas apie vienkartinius plastiko gaminius) projektais buvo pagrindinė nugalėtoja. Europos Komisija taip pat laimėjo keletą skirtingų pakategorių apdovanojimų (keturis 2017 m. ir tris 2019 m.).

Daugiau informacijos:

Nuorodos į teisinius dokumentus

Sutartis dėl Europos Sąjungos veikimo –

Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartija:

  • Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos 41 straipsnyje apibrėžta teisė į gerą administravimą: „Kiekvienas asmuo turi teisę į tai, kad Sąjungos institucijos, įstaigos, organai ir agentūros jo reikalus tvarkytų nešališkai, teisingai ir per kiek įmanomai trumpesnį laiką.“
  • Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos 43 straipsnyje nurodyta, kad „kiekvienas Sąjungos pilietis ir kiekvienas fizinis asmuo, kuris gyvena bet kurioje valstybėje narėje, ar juridinis asmuo, kurio registruota buveinė yra valstybėje narėje, turi teisę kreiptis į Europos ombudsmeną su skundu dėl netinkamų Sąjungos institucijų, įstaigų ar organų administravimo veiksmų, išskyrus Europos Sąjungos Teisingumo Teismo vykdomas teismo funkcijas“.

Reglamentas (EB) 1049/2001 dėl galimybės visuomenei susipažinti su Europos Parlamento, Tarybos ir Komisijos dokumentais

Europos ombudsmeno rekomendacijos:

Asmens duomenys tvarkymas

Susijusios nuorodos