Eiropas Ombuds un Komisija
Aptuveni divas trešdaļas pārbaužu, ko veic Eiropas Ombuds, (59,7 %, t. i., 274 pārbaudes 2019. gadā) attiecas uz Eiropas Komisiju, jo tā ir iestāde, kurai ir vistiešākā mijiedarbība ar pilsoņiem.
1. attēls. Attiecīgās iestādes |
Katru gadu Komisija piekrīt aptuveni trim ceturtdaļām (75 % 2019. gadā) Eiropas Ombuda priekšlikumu (risinājumu un uzlabojumu priekšlikumiem, kā arī ieteikumiem).
2. attēls. Piekrišana Ombuda ieteikumiem |
2019. gadā pavisam 118 priekšlikumi risinājumiem, ieteikumi veikt uzlabojumus un ieteikumi (no tiem 71 attiecās uz Komisiju, un Komisija apmierinoši atbildēja uz 53).
- Priekšlikumi risinājumiem: to kopumā bija 10. Pieci attiecās uz Komisiju, un Komisija apmierinoši atbildēja uz diviem.
- Ieteikumi veikt uzlabojumus: to bija pavisam 83. No tiem 53 attiecās uz Komisiju, un tā apmierinoši atbildēja uz 48.
- Ieteikumi: to bija pavisam 25. No tiem 13 attiecās uz Komisiju, un tā apmierinoši atbildēja uz 3.
95 % gadījumu Ombuds secina, administratīvu kļūmju nav vai nu tāpēc, ka tādu nav bijis, vai arī tāpēc, ka ir panākts apmierinošs rezultāts.
3. attēls. Administratīvu kļūmju konstatējumi |
Centieni panākt labu pārvaldību
Komisija tiecas nodrošināt labu pārvaldību. Pēc rūpīgām pārbaudēm vairumu no lietām Ombuds noslēdz, nekonstatējot administratīvas kļūmes no Komisijas puses.
Komisija pieņem lielāko daļu no Ombuda formulētajiem ieteikumiem vai risinājumu priekšlikumiem, vai ieteikumiem veikt uzlabojumus.
Tomēr dažos gadījumos Komisija nevar ievērot šos priekšlikumus ar sabiedrības interesēm saistītu iemeslu dēļ vai tādēļ, ka priekšlikumiem nepiekrīt. Tādos gadījumos Komisija paskaidro sava lēmuma iemeslus.
Jaunumi:
pēdējā ikgadējā ziņojumā par situācijas labošanu, kas publicēts 2020. gada decembrī, Ombuds minēja dažus spožus ar Komisiju saistītus piemērus, kuru iznākums bija pozitīvs.
- Lūgums izmeklēt to, kā Komisija izskatīja apsūdzības par cilvēktiesību pārkāpumiem kādā ES līdzfinansētā invalīdiem paredzētā mājoklī Ungārijā.
- Lūgums izmeklēt kāda agrākā ģenerālsekretāra iecelšanu.
- Lūgums izmeklēt Komisijas lēmumu atgūt līdzekļus no kāda uzņēmuma, kas piedalījās ES finansētā projektā Namībijā.
- Pēc Ombuda paša iniciatīvas veikta izmeklēšana par to, kā Komisija pārvalda tā saukto “virpuļdurvju efektu” savu darbinieku vidū.
- Stratēģiska iniciatīva attiecībā uz Apvienotās Karalistes izstāšanās sarunu starp Komisiju un Apvienoto Karalisti pārredzamību
Balva par labu pārvaldību
Ar šo balvu tiek izteikta atzinība iniciatīvām, projektiem un cita veida darbam, ko īsteno dažādi ES iestāžu dienesti, aģentūras, biroji un citas struktūras un kam ir tieša pozitīva ietekme uz cilvēku dzīvi Eiropā un citur pasaulē.
2017. un 2019. gadā Eiropas Komisija kopvērtējumā bija uzvarētāja un saņēma galveno balvu par projektiem veselības jomā (ES mēroga sadarbība, kuras mērķis ir palīdzēt pacientiem ar retām slimībām) un vides jomā (piesārņojuma ar plastmasas atkritumiem mazināšana un izpratnes veidošana par vienreiz lietojamo plastmasu). Tā arī saņēma vairākas balvas dažādās apakškategorijās (četras 2017. gadā un trīs 2019. gadā).
Lasiet vairāk te:
- Ombuda nākamā Labas pārvaldības balva tiks piešķirta 2021. gada jūnijā
- Balva par labu pārvaldību 2019
- Balva par labu pārvaldību 2017
Atsauces uz tiesību aktiem
Līgums par Eiropas Savienības darbību:
- Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 20. panta 2. punkts, 24. un 228. pants, kā arī Eiropas Ombuda statūti un īstenošanas noteikumi, kas paredz tiesisko pamatregulējumu.
Eiropas Savienības Pamattiesību harta:
- Eiropas Savienības Pamattiesību hartas 41. pantā ir definētas “tiesības uz labu pārvaldību”: “Ikvienai personai ir tiesības uz objektīvu, godīgu un pieņemamā termiņā veiktu jautājumu izskatīšanu Savienības iestādēs un struktūrās.”
- Eiropas Savienības Pamattiesību hartas 43. pantā ir noteikts, ka “ikvienam Savienības pilsonim un jebkurai fiziskai personai, kas dzīvo kādā dalībvalstī, vai juridiskai personai, kuras juridiskā adrese ir kādā dalībvalstī, ir tiesības vērsties pie Eiropas ombuda ar sūdzībām par Savienības iestāžu vai struktūru pieļautām administratīvām kļūmēm, izņemot kļūmes, ko, pildot tiesu iestādes pienākumus, pieļāvusi Eiropas Savienības Tiesa”.
Regula (EK) Nr. 1049/2001 par publisku piekļuvi Eiropas Parlamenta, Padomes un Komisijas dokumentiem
Eiropas Ombuda ziņojumi
- 2019. gada ziņojums
- 2018. gada ziņojums
- “Situācijas labošana?”- kā ES iestādes atbildēja Ombudam 2019. gadā
- “Situācijas labošana?”- kā ES iestādes atbildēja Ombudam 2018. gadā
Persondatu apstrāde
- Regula (ES) 2018/1725 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi Savienības iestādēs, struktūrās, birojos un aģentūrās
- Paziņojums par persondatu apstrādi sūdzību un Ombuda pārbaužu ietvaros
- Eiropas Ombuda paziņojums, kurā paskaidrots, kā tas apstrādā persondatus