Инструментариум в областта на върховенството на закона
Отстояването на нашите основни ценности е споделена отговорност на всички институции на ЕС и всички държави членки. Както е признато от Съдът на ЕС, Европейската комисия носи отговорност за гарантиране на зачитането на върховенството на закона и спазването на правото, ценностите и принципите на ЕС. За целта Комисията разполага с редица инструменти — т.нар. инструментариум в областта на върховенството на закона. Тъй като предизвикателствата пред върховенството на закона са от различно естество, такива са и нашите инструменти. Всеки инструмент е адаптиран към конкретната ситуация и има за цел да популяризира, да предотвратява или да отговаря на проблеми, свързани с върховенството на закона.
Доклад относно върховенството на закона
От 2020 г. насам Европейската комисия публикува ежегодно своя доклад относно върховенството на закона. Този доклад е в центъра на годишен цикъл, т.нар. механизъм за върховенството на закона, който позволява да се направи преглед на положението във всяка държава от ЕС по отношение на върховенството на закона. В него се разглеждат както положителните, така и отрицателните промени. Като част от тази оценка, която е резултат от стотици срещи с компетентните органи и заинтересованите страни всяка година, Европейската комисия отправя и специфични за всяка държава членка препоръки.
Този подход доведе до резултати, като 65 % от препоръките от 2022 г. са били изцяло или частично изпълнени през 2023 г. Това показва, че докладът относно върховенството на закона се е превърнал в основен двигател за промяна, като поддържа високи стандарти в областта на върховенството на закона в ЕС. От 2024 г. в доклада са включени и четири държави, обхванати от процеса на разширяване.
Запознайте се с хората, които стоят зад доклада относно върховенството на закона, в нашата поредицата от видеоматериали и научете повече за начина, по който се изготвя докладът, дискусиите, които предизвиква, и резултатите от него. Споделете видеоматериалите в социалните мрежи, като използвате хаштага #RuleOfLaw.
Доклад относно върховенството на закона
Изготвяне на доклада относно върховенството на закона
Непрекъснат диалог за укрепване на значението на доклада относно върховенството на закона
5 години на укрепване на значението на доклада относно върховенството на закона
Други инструменти в инструментариума
Инструменти за популяризиране на върховенството на закона и предотвратяване на проблеми:
- Информационно табло на ЕС в областта на правосъдието: годишен доклад, предоставящ сравними данни за независимостта, качеството и ефикасността на националните правосъдни системи.
- Европейски семестър: годишен процес, в резултат на който се отправят специфични за всяка държава препоръки по макроикономически и структурни въпроси, включително относно правосъдните системи и борбата с корупцията, които имат за цел да стимулират икономическия растеж.
- Подкрепа на ЕС за структурните реформи: ЕС предоставя техническа и финансова подкрепа на държавите членки за извършване на структурни реформи, например чрез Инструмента за техническа подкрепа и в контекста на Механизма за възстановяване и устойчивост. Много държави членки са включили в своите планове за възстановяване и устойчивост реформи и инвестиции за подобряване на своите правосъдни системи, рамки за борба с корупцията или на качеството на законодателния процес.
- Подкрепа за гражданското общество, мрежи и проекти: инструменти на ЕС за финансиране, комуникационни кампании и дейности за популяризиране, включително подкрепа за съдебните мрежи и за свободата и плурализма на медиите.
Инструменти в отговор на предизвикателствата, свързани с върховенството на закона:
- Производства за установяване на нарушение: производствата за установяване на нарушение гарантират правилното прилагане и спазване на правото на ЕС на национално равнище. Комисията може да започне производства за установяване на нарушение, за да гарантира съдебна защита от независими и безпристрастни съдилища, създадени със закон, както се изисква в член 19, параграф 1 от Договора за Европейския съюз (ДЕС) наред с член 47 от Хартата на основните права.
- Член 7 от ДЕС: член 7 от Договора за Европейския съюз е инструмент за справяне с (риска от) сериозни нарушения на върховенството на закона посредством диалог и евентуални санкции, приети от Съвета.
- Уредба за върховенството на закона: инструмент за ранно предупреждение, приет от Комисията през март 2014 г., който дава възможност за структуриран диалог с държава членка за справяне със системни заплахи за върховенството на закона с цел да се предотврати задълбочаване на проблемите.
- Общ режим на обвързаност с условия за защита на бюджета: механизмът на обвързаност с условия може да се прилага при нарушения на принципите на върховенството на закона, които накърняват или има сериозна опасност да накърнят достатъчно пряко доброто финансово управление на бюджета на ЕС или защитата на финансовите интереси на Съюза.
- Хоризонтално благоприятстващо условие във връзка с Хартата на основните права: това е друг инструмент за защита на фондовете на ЕС в контекста на политиката на сближаване. Хоризонталното благоприятстващо условие във връзка с Хартата на основните права изисква всички държави членки да въведат ефективни механизми, за да гарантират, че програмите, подкрепяни от регламента за общоприложимите разпоредби, и тяхното изпълнение са в съответствие с Хартата. Това е предварително условие, за да бъдат възстановени съответните разходи.
- Механизъм за сътрудничество и проверка (МСП): МСП беше механизъм за редовен мониторинг и доклади за напредъка, постигнат в Румъния и България във връзка с определените към момента на присъединяването цели, свързани със съдебната реформа и корупцията, а за България — и с борбата с организираната престъпност. Той беше преустановен през 2023 г.