Какво представлява европейският семестър?
Европейският семестър е ежегоден процес на координиране на икономическите и социалните политики в ЕС. По време на семестъра държавите от ЕС привеждат своите бюджетни и икономически политики в съответствие с целите и правилата, договорени на равнището на ЕС.
Чрез постигане на по-добра икономическа и социална координация европейският семестър има за цел осигуряване на устойчив икономически растеж, нови работни места, макроикономическа стабилност и стабилни публични финанси в целия ЕС.
Графикът на семестъра следва повтарящ се цикъл, който започва през есента с представянето на икономическите и социалните приоритети от страна на Европейската комисия. Той приключва през октомври следващата година, когато държавите от ЕС представят своите проекти на бюджетни планове. След това цикълът започва отново.
Рамката на европейския семестър
Европейският семестър беше създаден през 2010 г., за да се укрепи социално-икономическото управление на ЕС и да се подобри координацията между националните икономически и фискални политики. Финансовата криза от 2008 г. показа необходимостта от подобни мерки. В отговор държавите от ЕС започнаха широка реформа на политиките на ЕС, която включваше:
- нови инструменти за държавите членки, изправени пред финансови затруднения, включително Европейския механизъм за стабилност
- засилване на фискалния надзор на националните бюджети чрез реформирания Пакт за стабилност и растеж
- нови инструменти за предотвратяване и коригиране на рисково макроикономическо развитие чрез процедурата при макроикономически дисбаланси
- подобряване на координацията на политиките в областта на заетостта, социалната сфера и растежа
- въвеждане на европейския семестър, годишен цикъл на планиране, чрез който се синхронизират графиците на различните процедури за координация.
В рамките на европейския семестър националните икономически, социални и бюджетни политики се анализират и оценяват заедно, докато преди това тези политики бяха разглеждани поотделно. Семестърът протича като едногодишен цикъл. През първата част на цикъла държавите от ЕС обсъждат своите икономически и бюджетни планове и постигат съгласие относно ключови приоритети. През втората част, известна като „национален семестър“, от държавите членки се очаква да приведат в съответствие националните си политики, по-специално националните бюджети за следващата година. Европейската комисия играе важна роля в европейския семестър, като оценява проектобюджетите, представени от държавите членки, и предоставя насоки на държавите.
Първият цикъл на европейския семестър започна през януари 2011 г., когато Комисията публикува годишния обзор на растежа и съвместния доклад за заетостта. По-новите цикли на семестъра започват през ноември, като „националният семестър“ продължава от юни до октомври.
В сравнение с предишните рамки за координация европейският семестър дава възможност за:
- по-редовен мониторинг
- по-координирани действия срещу общите предизвикателства
- по-бърз отговор в случай на проблеми
- по-добра прозрачност сред държавите членки
- по-голямо участие на Европейския парламент и националните законодателни органи, социалните партньори и други заинтересовани страни на всички равнища.
График на Европейския семестър
Семестърът се провежда по ясен график. В допълнение към официалните етапи, описани по-долу, през цялата година Европейската комисия води редовен диалог с държавите членки и заинтересованите страни.
- ноемвриЕсенен пакет на европейския семестър
Цикълът на европейския семестър започва през ноември, когато Европейската комисия представя есенния пакет на семестъра. Чрез него се определят общите социални и икономически приоритети за ЕС, а на държавите членки се предоставят насоки относно политиките за предстоящия период.
Есенният пакет обикновено включва:
- годишния обзор на устойчивия растеж, в който се определят общите приоритети за политиките на Европейския съюз в областта на икономиката, заетостта и социалната сфера за следващите 12—18 месеца въз основа на оценка, извършена от Европейската комисия;
- становищата относно проектите на бюджетни планове на държавите от еврозоната, в които Комисията прави оценка на съответствието на проектобюджетите на държавите членки за следващата година с икономическите и фискалните правила на ЕС. Становищата се придружават от общо съобщение;
- предложение за препоръка на Съвета относно икономическата политика на еврозоната, съдържаща специфични съвети за държавите от еврозоната по въпросите, които засягат функционирането на еврозоната като цяло;
- доклад за механизма за предупреждение, който има за цел откриване, предотвратяване и коригиране на макроикономически дисбаланси, които възпрепятстват доброто функциониране на икономиките на държавите членки, Икономическия и паричен съюз или Съюза като цяло;
- доклади за наблюдение след приключване на програми, в които се оценява капацитетът на възползвалите се от програми за финансова помощ държави членки да погасяват задълженията си;
- предложение за съвместен доклад за заетостта, в който се анализират основните тенденции в областта на заетостта и социалната сфера в ЕС, както и мерките на политиката, предприети от националните правителства в това отношение.
- януари — мартСъветът приема заключения и насоки
Документите от есенния пакет се изпращат на Европейския парламент и на Съвета на Европейския съюз.
Между януари и февруари Съветът обсъжда и приема заключения относно годишния обзор на устойчивия растеж и доклада за механизма за предупреждение. Освен това той одобрява, евентуално с изменения, проекта на препоръка на Съвета за еврозоната. След това препоръката се представя на Европейския съвет.
През март Съветът приема съвместния доклад за заетостта със заключения. Европейският съвет одобрява проекта на препоръка на Съвета относно икономическата политика на еврозоната. На тази основа лидерите на ЕС предоставят общи насоки относно средносрочните фискално-структурни планове, които трябва да бъдат представени през април. Освен това Комисията предлага насоки за фискалната политика, които да послужат при изготвянето на тези национални планове.
Европейският парламент също обсъжда годишния обзор на устойчивия растеж и може да публикува доклад по собствена инициатива.
- априлДържавите членки представят за оценка своите планове за политиките
До края на април държавите членки представят за оценка от Комисията своите средносрочни фискално-структурни планове или свързаните с тях годишни доклади за напредъка. В тези документи се определя многогодишен план за нетните разходи, насочен към намаляване на държавния дълг или поддържането му на разумни равнища. В структурните планове също така се описват подробно реформите и публичните инвестиции, които държавите възнамеряват да извършат, за да подобрят устойчивостта и растежа и да се справят с основните предизвикателства, установени в контекста на европейския семестър.
От 2024 г. средносрочните фискално-структурни планове заменят предишните национални програми за реформи и програмите за стабилност/конвергенция като част от прегледа на икономическото управление. Плановете обхващат период от поне четири години в зависимост от продължителността на мандата на националния законодателен орган.
При разработването на плановете за политиките или докладите за напредъка се очаква държавите членки да вземат предвид насоките, посочени в специфичните за всяка държава препоръки (вижте юни — юли), препоръката на Съвета относно икономическата политика на еврозоната и допълнителните насоки на Комисията относно фискалната политика (вижте януари — март).
- майПролетен пакет на европейския семестър
Комисията представя пролетния пакет на европейския семестър, чрез който се предоставят икономически и фискални насоки на държавите членки след оценката на средносрочните фискално-структурни планове или свързаните с тях доклади за напредъка.
Пролетният пакет обикновено включва:
- съобщение, обобщаващо основните елементи на пакета;
- доклади за всички държави членки, в които се разглежда съответното икономическо и социално положение;
- специфични за всяка държава препоръки, в които се предоставят насоки за това как да се реагира адекватно на новите и съществуващите предизвикателства и да се постигнат ключовите цели на политиката;
- доклади за наблюдение след приключване на програми, в които се оценява капацитетът на възползвалите се от програми за финансова помощ държави членки да погасяват задълженията си;
- предложение за насоки за заетостта, в което се представят общите приоритети за националните политики по заетостта.
- юни — юлиСъветът обсъжда и приема специфичните за всяка държава препоръки
През юни Съветът обсъжда предложените специфични за всяка държава препоръки и постига съгласие по окончателните текстове. По време на тези обсъждания държавите членки могат да представят коментари относно своите средносрочни фискално—структурни планове. След като Европейският съвет даде своето одобрение, Съветът официално приема препоръките през юли.
- август — октомвриИзпълнение на специфичните за всяка държава препоръки
Държавите членки се приканват да изпълнят специфичните за тях препоръки и да ги включат в плановете си за реформи и публични инвестиции и в бюджетните си планове за следващата година. Държавите от еврозоната представят на Комисията своите проектобюджети до средата на октомври, преди следващия есенен пакет. Комисията извършва оценка на плановете спрямо изискванията на Пакта за стабилност и растеж, договорения план за нетните разходи и специфичните за всяка държава препоръки.
В края на годината държавите членки финализират националните си бюджети, като вземат предвид представените в рамките на новия есенен пакет становища на Комисията относно проектите на бюджетни планове.
С това европейският семестър приключва и започва нов цикъл.