10 września 2025 r. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosiła orędzie o stanie Unii. Było to pierwsze tego typu przemówienie wygłoszone podczas aktualnej kadencji Komisji (2024–2029). Przewodnicząca wyznaczyła w nim ambitny plan działania na nadchodzące miesiące. Przedstawiła wizję, która obejmuje m.in. wzmocnienie konkurencyjności i odporności Europy, zacieśnienie współpracy w ramach partnerstw i wzmocnienie demokratycznych fundamentów UE.
To jest zdecydowanie czas niepodległości Europy. Uważam, że jest to misja naszej Unii. Zadbać o naszą własną obronę i bezpieczeństwo. Przejąć kontrolę nad technologiami i źródłami energii, które napędzają nasze gospodarki. Decydować, w jakim społeczeństwie i jakiej demokracji chcemy żyć. Otwierać się na świat i nawiązywać partnerstwa ze starymi i nowymi sojusznikami. Ostatecznie chodzi o to, aby móc decydować o naszym własnym losie. I wiemy, że jesteśmy w stanie to zrobić. Ponieważ wspólnie pokazaliśmy, do czego jesteśmy zdolni, gdy mamy takie same ambicje, jesteśmy zjednoczeni i gdy liczy się każda chwila.
Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej