Prejsť na hlavný obsah

Nadčasové bezpečnostné prostredie

Visual banner security

V našom každodennom živote sa spoliehame na kľúčovú online a offline infraštruktúru, ktorá nám umožňuje cestovať, pracovať alebo využívať základné verejné služby. Útoky na takúto infraštruktúru môžu spôsobiť vážne problémy.

Keďže čoraz väčšia časť nášho hospodárstva a našej spoločnosti sa presúva do online sféry, kybernetická bezpečnosť nadobúda strategický význam. Narušenie jednej kritickej infraštruktúry môže mať okamžitý dominový efekt na fungovanie ďalších. Domácnosti, banky, finančné služby a podniky sa môžu stať terčom škodlivých kybernetických útokov.

Intenzívnejšie využívanie technológií počas pandémie ochorenia COVID-19 so sebou prinieslo prudký nárast zlomyseľných útokov, ktorých cieľom bolo profitovať z prechodu na online prácu z domu. V dôsledku toho došlo v čase najväčšieho tlaku k narušeniu základných zdravotníckych služieb. EÚ musí zabezpečiť, aby z hľadiska svojich spôsobilostí v oblasti kybernetickej bezpečnosti držala krok s realitou.

Nedávne teroristické útoky svedčia o tom, že verejné priestranstvá (napr. dopravné uzly a miesta bohoslužieb) sú vzhľadom na svoju otvorenosť a prístupnosť obzvlášť zraniteľné. Vyžaduje si to silnejšiu fyzickú ochranu týchto miest a adekvátne systémy odhaľovania takýchto útokov bez toho, aby sa oslabili slobody občanov.

Cieľom spoločnej kybernetickej jednotky, ktorú navrhla Komisia, je spájať zdroje a odborné znalosti, ktoré majú EÚ a jej členské štáty k dispozícii, na účely účinného predchádzania hromadným kybernetickým incidentom a krízam, odrádzania od nich a reakcie na ne. Komunity kybernetickej bezpečnosti, vrátane civilnej oblasti, presadzovania práva, diplomacie a kybernetickej obrany, ako aj partneri zo súkromného sektora konajú príliš často samostatne. Vďaka spoločnej kybernetickej jednotke budú mať k dispozícii virtuálnu a fyzickú platformu pre spoluprácu: príslušné inštitúcie, orgány a agentúry EÚ spolu s členskými štátmi postupne vybudujú európsku platformu pre solidaritu, bezpečnú a rýchlu operatívnu a technickú spoluprácu a pomoc v boji proti rozsiahlym kybernetickým útokom.

Komisia navrhuje vybudovať spoločnú kybernetickú jednotku prostredníctvom postupného a transparentného procesu v štyroch krokoch v rámci spoluzodpovednosti s členskými štátmi a rôznymi subjektmi pôsobiacimi v tejto oblasti. Cieľom je zabezpečiť, aby spoločná kybernetická jednotka prešla do operačnej fázy do 30. júna 2022 a aby sa úplne zriadila o rok neskôr, a to do 30. júna 2023.

Agentúra ENISA pomáha uskutočňovať konkrétne kroky na vykonávanie nových politík v oblasti kybernetickej bezpečnosti. V Bruseli sa zriadi miestna kancelária, ktorá bude určená na podporu spolupráce s ostatnými inštitúciami, agentúrami a orgánmi EÚ.

Dokumenty

 

16. DECEMBRA 2020
Factsheet on Cybersecurity: EU External Action