Prejsť na hlavný obsah

Financie a zelená dohoda

Investície do zelenej budúcnosti

V záujme dosiahnutia cieľov stanovených v Európskej zelenej dohode sa Komisia zaviazala, že v nasledujúcom desaťročí zmobilizuje udržateľné investície v objeme aspoň 1 bilióna eur.

Na podporu zelených investícií bolo vyčlenených 30 % viacročného rozpočtu EÚ (2021 – 2028). Podporiť ich má aj NextGenerationEU, jedinečný nástroj EÚ na zotavenie sa z pandémie COVID-19.

Krajiny EÚ musia vyčleniť aspoň 37 % finančných prostriedkov, ktoré dostanú v rámci mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti vo výške 672,5 miliardy eur, na investície a reformy, ktoré podporujú ciele v oblasti klímy. Všetky takto financované investície a reformy nesmú výrazne poškodzovať environmentálne ciele EÚ. V rámci NextGenerationEU chce Komisia 30 % finančných prostriedkov získať prostredníctvom zelených dlhopisov, ktoré vydá v mene EÚ.

Politika súdržnosti EÚ

Politika súdržnosti EÚ pomáha krajinám, regiónom, miestnym samosprávam a mestám EÚ realizovať veľké investície, ktoré prispievajú k naplneniu cieľov Európskej zelenej dohody. Na tieto priority musia vyčleniť aspoň 30 % finančných prostriedkov, ktoré dostanú z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Okrem toho bude 37 % finančných prostriedkov z Kohézneho fondu určených konkrétne na dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050.

V rámci zelenej dohody Komisia zaviedla investičný plán Európskej zelenej dohody (EGDIP), známy aj ako investičný plán pre udržateľnú Európu (SEIP). Patrí sem aj Mechanizmus spravodlivej transformácie, ktorý sa zameriava na zabezpečenie spravodlivej transformácie na zelené hospodárstvo. V období 2021 – 2027 zmobilizuje významné investície na podporu občanov tých regiónov, ktoré boli transformáciou postihnuté najviac.

Mobilizácia verejných a súkromných investícií

K tomuto úsiliu prispeje Program InvestEU, ktorý poskytne EÚ kľúčové dlhodobé financovanie využitím značných súkromných a verejných finančných prostriedkov. V nariadení o Programe InvestEU sa stanovuje, že Fond InvestEU ako celok bude zameraný minimálne na 30 % investícií prispievajúcich k plneniu cieľov v oblasti klímy. Osobitná schéma na spravodlivú transformáciu vytvorí v súčinnosti s Fondom na spravodlivú transformáciu a úverovým nástrojom pre verejný sektor ďalšie investície v prospech regiónov zapojených do spravodlivej transformácie.

Opatrenia v oblasti udržateľného financovania vrátane nariadenia o taxonómii na klasifikáciu zelených investícií tiež prispejú k vykonávaniu Európskej zelenej dohody, a to zvýšením investícií súkromného sektora do zelených a udržateľných projektov.

Európska komisia prijala súbor návrhov na zníženie čistých emisií skleníkových plynov do roku 2030 aspoň o 55 % v porovnaní s úrovňami z roku 1990, a to prispôsobením politík EÚ v oblasti klímy, energetiky, dopravy a zdaňovania. Viac informácií o plnení Európskej zelenej dohody.

Dokumenty

13. JANUÁRA 2020
Oznámenie Komisie o investičnom pláne pre udržateľnú Európu
14. JANUÁRA 2020
Mechanizmus spravodlivej transformácie: zabezpečiť, aby sa na nikoho nezabudlo
14. JANUÁRA 2020
Investície do klimaticky neutrálneho a obehového hospodárstva
14. JANUÁRA 2020
EU-funded projects to green the economy
14. APRÍLA 2021
NextGenerationEU - Green bonds
21. APRÍLA 2021
Factsheet: EU sustainable finance: April package