Pāriet uz galveno saturu

Finanses un Eiropas zaļais kurss

Investīcijas zaļā nākotnē

Lai sasniegtu Eiropas zaļā kursa mērķus, Komisija ir apņēmusies nākamo desmit gadu laikā mobilizēt ilgtspējīgas investīcijas vismaz 1 triljona eiro apmērā.

Zaļajiem instrumentiem ir atvēlēti 30 % no ES daudzgadu budžeta 2021.–2028. gadam un no ES Atveseļošanas instrumenta “NextGenerationEU”, kas izveidots, lai palīdzētu Eiropai atgūties no Covid-19 pandēmijas.

ES dalībvalstīm, kas saņēmušas finansējumu no 672,5 miljardus eiro vērtā Atveseļošanas un noturības mehānisma, vismaz 37 % no tā jāvelta investīcijām un reformām, kas atbalsta klimata mērķus. Investīcijas un reformas, ko paredzēts šādi finansēt, nedrīkst radīt būtisku kaitējumu ES vides mērķiem. Komisija ES vārdā 30 % no “NextGenerationEU” finansējuma plāno piesaistīt, emitējot zaļās obligācijas.

ES kohēzijas politika

ES kohēzijas politika palīdz ES dalībvalstīm, reģioniem, vietējām pašvaldībām un pilsētām īstenot apjomīgas investīcijas, kas sekmē Eiropas zaļā kursa mērķu sasniegšanu. Atbalsta saņēmējiem šīm prioritātēm jāatvēl vismaz 30 % no līdzekļiem, kas tiem piešķirti no Eiropas Reģionālās attīstības fonda. 37 % no Kohēzijas fonda līdzekļiem tiks izlietoti tam, lai līdz 2050. gadam sasniegtu klimatneitralitāti.

Komisija Zaļā kursa ietvaros ir izstrādājusi Eiropas zaļā kursa investīciju plānu (EGDIP), kuru dēvē arī par Ilgtspējīgas Eiropas investīciju plānu (SEIP). Šajā plānā ir ietverts Taisnīgas pārkārtošanās mehānisms, kura mērķis ir nodrošināt godīgu un taisnīgu pāreju uz zaļo ekonomiku. Ar tā palīdzību laikposmā no 2021. līdz 2027. gadam tiks mobilizētas būtiskas investīcijas to reģionu iedzīvotāju atbalstam, kurus pārkārtošanās skārusi visvairāk.

Publisko un privāto investīciju mobilizēšana

Šo mērķi īstenot palīdzēs programma “InvestEU”, kas Eiropas Savienībai nodrošinās būtisku ilgtermiņa finansējumu, piesaistot ievērojamus privātus un publiskus līdzekļus. “InvestEU” regulā noteikts, ka “InvestEU” fonds kopumā nodrošinās vismaz 30 % no investīcijām, kas paredzētas klimata mērķu sasniegšanai. Līdztekus Taisnīgas pārkārtošanās fondam un publiskā sektora aizdevumu mehānismam ir izveidota īpaša taisnīgas pārkārtošanās shēma, kas radīs papildu investīcijas taisnīgas pārkārtošanās teritorijām.

Eiropas zaļā kursa mērķu īstenošanu veicinās arī ilgtspējīgi finanšu pasākumi – tai skaitā Taksonomijas regula zaļo investīciju klasificēšanai –, kas palielinās privātā sektora investīcijas zaļos un ilgtspējīgos projektos.

Eiropas Komisija pieņēma priekšlikumu paketi, kuras mērķis ir panākt, lai ES klimata, enerģētikas, transporta un nodokļu politika būtu gatava līdz 2030. gadam samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas par vismaz 55 % salīdzinājumā ar 1990. gada līmeni. Plašāka informācija par Eiropas zaļā kursa īstenošanu

Dokumenti

2020. GADA 13. JANVĀRIS
Komisijas paziņojums par Ilgtspējīgas Eiropas investīciju plānu
2020. GADA 14. JANVĀRIS
Taisnīgas pārkārtošanās mehānisms: lai ne par vienu netiktu aizmirsts
2020. GADA 14. JANVĀRIS
Investīcijas klimatneitrālā aprites ekonomikā
2020. GADA 14. JANVĀRIS
EU-funded projects to green the economy
2021. GADA 14. APRĪLIS
NextGenerationEU - Green bonds
2021. GADA 21. APRĪLIS
Factsheet: EU sustainable finance: April package