Направо към основното съдържание

Селското стопанство и Зеленият пакт

Здравословна продоволствена система за хората и планетата

Връзката между здрави хора, здрави общества и здрава планета отрежда централно място на устойчивите продоволствени системи в Европейския зелен пакт – стратегията на ЕС за устойчив и приобщаващ растеж. Стратегията има за цел да се стимулира икономиката, да се подобри здравето и качеството на живот на хората и да се опазва природата.

Европейската селскостопанска и продоволствена система, подкрепяна от общата селскостопанска политика, вече е световен стандарт по отношение на безопасността, сигурността на доставките, хранителното съдържание и качеството. Сега тя трябва да се превърне и в световен стандарт за устойчивост. Преминаването към устойчива продоволствена система, като същевременно се гарантират достъпността и наличността на храните, може да донесе екологични, здравни и социални ползи, както и да осигури по-справедливи икономически ползи.

Затова през юли 2023 г. Комисията прие пакет от мерки за устойчиво използване на ключови природни ресурси, който ще допринесе и за укрепване на устойчивостта на европейските продоволствени системи и европейското земеделие. В пакета са включени нов закон за почвите, който ще допринесе за наличието на почви в добро състояние в ЕС до 2050 г., регламент за растенията, произведени с помощта на геномни техники, както и мерки за намаляване на хранителните и текстилните отпадъци. Приемането на пакета допълва предишните предложения в рамките на стълба „природни ресурси“ на Европейския зелен пакт.

Целите на ЕС са

  • да гарантира продоволствената сигурност в условията на геополитическа несигурност, изменение на климата и загуба на биологично разнообразие
  • намаляване на отпечатъка на продоволствената система на ЕС върху околната среда и климата
  • укрепване на устойчивостта на продоволствената система на ЕС
  • оглавяване на световния преход към конкурентоспособна устойчивост от фермата до трапезата.

На фокус