Ugrás a fő tartalomra

A mezőgazdaság és a zöld megállapodás

Fenntartható élelmiszerrendszer az emberek és a Föld egészségéért

Az emberek, a társadalmak és bolygónk egészsége kölcsönösen függ egymástól, ezért az európai zöld megállapodás – az EU fenntartható és inkluzív növekedési stratégiája – központi kérdésként kezeli a fenntartható élelmiszerrendszerek kialakítását. A zöld megállapodás arra irányul, hogy fellendítse a gazdaságot, javítsa az emberek egészségét és életminőségét, valamint óvja a természetet.

A közös agrárpolitika (KAP) által támogatott európai mezőgazdasági és élelmiszerrendszer már most is etalonnak számít világviszonylatban az élelmiszer- és az ellátásbiztonság, a táplálkozás és a minőség tekintetében. Itt az idő, hogy a fenntarthatóság szempontjából is globális viszonyítási ponttá váljon. A fenntartható élelmiszerrendszerre való átállás – amellett, hogy biztosítja az élelmiszerek megfizethetőségét és elérhetőségét – környezeti, egészségügyi és társadalmi szempontból is előnyös, és azt is elősegíti, hogy a gazdasági haszonból méltányosabban részesüljenek az emberek.

Ez az oka, hogy a Bizottság 2023 júliusában intézkedéscsomagot fogadott el abból a célból, hogy a kulcsfontosságú természeti erőforrások fenntartható használatát biztosítsa. Az intézkedéseknek köszönhetően az uniós élelmiszerrendszerek és a mezőgazdaság ellenálló képessége is javulni fog. Az intézkedéscsomag részét képezi az az új talajvédelmi jogszabály, mely elő fogja segíteni, hogy 2050-re EU-szerte egészségesek legyenek a talajok, egy rendelet a génkezelési technikákkal továbbfejlesztett növények témájában, valamint több olyan intézkedés, amely az élelmiszer- és textilhulladék mennyiségének csökkentését célozza. Az intézkedéscsomaggal a Bizottság az európai zöld megállapodás „természeti erőforrások” pilléréhez kapcsolódó korábbi javaslatait egészíti ki.

Az EU arra törekszik, hogy:

  • a bizonytalan geopolitikai helyzet, az éghajlatváltozás és a biodiverzitás-csökkenés ellenére biztosítsa az élelmezés biztonságát;
  • csökkentse az uniós élelmiszerrendszer környezeti és éghajlati lábnyomát;
  • javítsa az uniós élelmiszerrendszer ellenálló képességét;
  • élen járjon abban a folyamatban, melynek célja, hogy a termelőtől a fogyasztóig a teljes globális élelmiszerrendszer átálljon a versenyképes fenntarthatóságra.

Fókuszban