Põhisisu juurde

Põllumajandus ja roheline kokkulepe

Tervislik toidusüsteem inimestele ja planeedile

Seos tervete inimeste, terve ühiskonna ja terve planeedi vahel asetab kestlikud toidusüsteemid kesksele kohale Euroopa rohelises kokkuleppes, mis on ELi kestliku ja kaasava majanduskasvu strateegia. Selle eesmärk on elavdada majandust, parandada inimeste tervist ja elukvaliteeti ning hoolitseda looduse eest.

Euroopa põllumajandus- ja toidusüsteem, mida toetab ühine põllumajanduspoliitika, on juba praegu ohutuse, varustuskindluse, toitumise ja kvaliteedi poolest ülemaailmne standard. Sellest peaks nüüd saama ka üleilmne kestlikkuse standard. Üleminek kestlikule toidusüsteemile, tagades samas toidu tasukohasuse ja kättesaadavuse, võib tuua kasu keskkonnale, tervisele ja ühiskonnale ning pakkuda ka õiglasemat majanduslikku kasu.

Seepärast võttis komisjon 2023. aasta juulis vastu peamiste loodusvarade säästvat kasutamist käsitleva meetmepaketi, millega tugevdatakse ka ELi toidusüsteemide ja põllumajanduse vastupanuvõimet. Pakett sisaldab uut mullaseadust, mis aitab ELis saavutada 2050. aastaks mulla hea seisundi; määrust genoomitehnoloogiate abil saadud taimede kohta ja meetmeid toidu- ja tekstiilijäätmete vähendamiseks. Paketi vastuvõtmine täiendab varasemaid ettepanekuid, mis on roheleppe alusel loodusvarade kaitsmiseks tehtud.

ELi eesmärgid on järgmised:

  • tagada toiduga kindlustatus geopoliitilise ebakindluse kontekstis, arvestades kliimamuutuseid ja elurikkuse vähenemist;
  • vähendada toidusüsteemi keskkonna- ja kliimajalajälge;
  • tugevdada ELi toidusüsteemi vastupanuvõimet;
  • juhtida ülemaailmset üleminekut konkurentsivõimelisele kestlikule strateegiale „Talust taldrikule“.

Fookuses