Prejsť na hlavný obsah

Poľnohospodárstvo a zelená dohoda

Zdravý potravinový systém pre ľudí a planétu

Medzi zdravými ľuďmi, zdravými spoločnosťami a zdravou planétou existuje vzájomný vzťah – potravinové systémy. Preto má Európska zelená dohoda, stratégia EÚ pre inkluzívny a udržateľný rast a udržateľnosť, pre potravinové systémy mimoriadny význam. Cieľom dohody je podporiť hospodárstvo, ale aj zlepšiť zdravie ľudí, kvalitu života a starostlivosť o prírodu,

Európsky poľnohospodársky a potravinový systém, ktorý sa opiera o spoločnú poľnohospodársku politiku, je celosvetovým štandardom z hľadiska bezpečnosti, bezpečnosti dodávok, výživy a kvality. Nastal čas, aby sa stal aj celosvetovým štandardom udržateľnosti. Prechod na udržateľný potravinový systém, ktorý zabezpečí dostatok potravín a ich cenovú dostupnosť, zaistí nielen environmentálne, zdravotné a sociálne prínosy, ale aj spravodlivejšie hospodárske zisky.

Komisia preto v júli 2023 prijala balík opatrení na udržateľné využívanie kľúčových prírodných zdrojov, ktorý zároveň posilní odolnosť európskych potravín a poľnohospodárstva. Súčasťou balíka je nový zákon o pôde, ktorý pomôže do roku 2050 zabezpečiť zdravé pôdy v EÚ, nariadenie o rastlinách vyprodukovaných genomickými technikami a opatrenia na zníženie množstva potravinového a textilného odpadu. Dopĺňa predchádzajúce návrhy v rámci piliera „prírodné zdroje“ Európskej zelenej dohody.

Cieľom EÚ je:

  • zaručiť potravinovú bezpečnosť vzhľadom na geopolitickú neistotu, zmenu klímy a stratu biodiverzity;
  • zmierniť environmentálnu a klimatickú stopu potravinového systému EÚ;
  • posilniť odolnosť potravinového systému EÚ;
  • postaviť sa na čelo celosvetového prechodu na konkurencieschopný udržateľný systém v celom spektre stratégie Z farmy na stôl.

V centre pozornosti