Preskoči na glavno vsebino

Akt o digitalnih storitvah

Zagotavljanje varnega in odgovornega spletnega okolja

Kratek pregled akta o digitalnih storitvah

Akt o digitalnih storitvah ureja delovanje spletnih posrednikov in platform, kot so spletne tržnice, družbena omrežja, platforme za izmenjavo vsebin, trgovine z aplikacijami ter spletne platforme za potovanja in nastanitve. Glavni namen akta je preprečiti nezakonite in škodljive dejavnosti na spletu ter širjenje dezinformacij. Zagotavlja varnost uporabnikov, varuje temeljne pravice ter oblikuje pravično in odprto okolje spletnih platform.

Kateri so ključni cilji akta o digitalnih storitvah?

Akt o digitalnih storitvah varuje potrošnike in njihove temeljne pravice na spletu z določitvijo jasnih in sorazmernih pravil. Spodbuja inovacije, rast in konkurenčnost ter omogoča širitev manjših platform, MSP in zagonskih podjetij. Vloge uporabnikov, platform in javnih organov so ponovno uravnotežene v skladu z evropskimi vrednotami, s čimer so državljani in državljanke postavljeni na prvo mesto.

alt=""
Za državljane
  • boljše varstvo temeljnih pravic
  • več nadzora in izbire
  • boljša zaščita otrok na spletu
  • manjša izpostavljenost nezakonitim vsebinam
alt=""
Za ponudnike digitalnih storitev
  • pravna varnost
  • enoten sklop pravil po vsej EU
  • lažje ustanavljanje in širitev podjetij v Evropi
alt=""
Za poslovne uporabnike digitalnih storitev
  • dostop do vseevropskih trgov prek platform
  • enaki konkurenčni pogoji zoper ponudnike nezakonitih vsebin
alt=""
Za družbo nasploh
  • večji demokratični nadzor in pregled nad sistemskimi platformami
  • zmanjševanje sistemskih tveganj, kot so manipulacije ali dezinformacije

Kateri ponudniki so zajeti?

Akt o digitalnih storitvah vključuje pravila za spletne posredniške storitve, ki jih milijoni Evropejcev in Evropejk vsakodnevno uporabljajo. Obveznosti različnih spletnih akterjev se razlikujejo glede na njihovo vlogo, velikost in vpliv v spletnem ekosistemu.

Vsi spletni posredniki, ki ponujajo svoje storitve na enotnem trgu, ne glede na to, ali imajo sedež v EU ali zunaj nje, bodo morali upoštevati nova pravila. Za mikro in mala podjetja bodo veljale obveznosti, sorazmerne z njihovo sposobnostjo in velikostjo, pri čemer bodo morala zagotoviti, da ostanejo odgovorna. Tudi če bi mikro in mala podjetja znatno rasla, bi imela v prehodnem 12-mesečnem obdobju koristi od ciljno usmerjenega izvzetja iz sklopa obveznosti.

Začetek veljavnosti akta o digitalnih storitvah

Od 17. februarja 2024 se pravila akta o digitalnih storitvah uporabljajo za vse platforme. Od konca avgusta 2023 se ta pravila že uporabljajo za določene platforme z več kot 45 milijoni uporabnikov v EU (10 % prebivalstva EU), za t. i. zelo velike spletne platforme ali zelo velike spletne iskalnike.

Komisija bo izvrševanje akta o digitalnih storitvah izvajala skupaj z nacionalnimi organi, ki bodo nadzorovali izpolnjevanje obveznosti platform s sedežem na njihovem ozemlju. Komisija je zlasti odgovorna za spremljanje in izvrševanje dodatnih obveznosti, ki se uporabljajo za zelo velike spletne platforme in zelo velike spletne iskalnike, denimo z ukrepi za zmanjšanje sistemskih tveganj.

Akt o digitalnih storitvah – okvir izvrševanja

Akt o digitalnih storitvah – okvir sodelovanja

Kaj nova pravila prinašajo uporabnikom, podjetjem in platformam

People in an office

Več o novih pravilih za podjetja

Dokumenti