Nerecyklované plastové obaly jako vlastní zdroj - Evropská komise
Přejít na hlavní obsah

Nerecyklované plastové obaly jako vlastní zdroj

Od 1. ledna 2021 byl jako nový zdroj příjmů do rozpočtu EU na období 2021–2027 zaveden příspěvek, který se odvozuje od množství vyprodukovaného plastového obalového odpadu, který není recyklován.

Od 1. ledna 2021 byl zaveden nový vlastní zdroj rozpočtu EU, který spočívá v příspěvku jednotlivých členských zemí odvozeného od množství plastových obalových odpadů, které nejsou recyklovány. Tento nový vlastní zdroj je úzce navázán na politické priority EU a má členské státy motivovat k tomu, aby snižovaly množství obalových odpadů. Navíc se tak má stimulovat přechod Evropy k oběhovému hospodářství, a to realizací Evropské strategie pro plasty. Zároveň tak mají členské státy možnost si v souladu se zásadou subsidiarity určit pro ně nejvhodnější opatření, jimiž hodlají množství znečištění způsobené plastovým obalovým odpadem omezovat.

Na hmotnost plastových obalových odpadů, které nejsou recyklovány, se uplatňuje jednotná sazba ve výši 0,80 eur za kilogram. Současně se zavedl mechanismus, kterým se má předejít nadměrným příspěvkům méně bohatých členských zemí.

Jak systém funguje v praxi?

Výše příspěvku se vypočítává na základě údajů, které členské státy shromažďují a poskytují v rámci oznamovací povinnosti, jež vyplývá z právních předpisů o odpadech. Členské státy mají totiž povinnost poskytovat údaje o tvorbě a recyklaci plastových obalových odpadů podle směrnice o obalech a obalových odpadech (směrnice 94/62/EHS) a jejího prováděcího rozhodnutí (rozhodnutí (EU) 2019/665). Uvedená směrnice má být v únoru 2025 nahrazena nařízením o obalech a obalových odpadech. Dané údaje jsou veřejně dostupné na internetových stránkách úřadu Eurostat.

Vzhledem k tomu, že se Eurostatu konkrétní údaje oznamují vždy v červenci roku N+2, vypočítá Evropská komise poprvé výši příspěvků na základě prognóz, na nichž se musí shodnout s členskými zeměmi. Takto se běžně postupuje i u jiných zdrojů příjmů do rozpočtu EU.

Jakmile budou k dispozici konečné údaje, Evropská komise své výpočty příspěvků členských států náležitě upraví.

Od roku 2021 (tj. po vstupu rozhodnutí o vlastních zdrojích v platnost) platí členské státy příspěvek jednou měsíčně na základě prognóz. Tyto příspěvky jsou upraveny o dva roky později, kdy jsou k dispozici konečné údaje.