Направо към основното съдържание

Система за ранно откриване и отстраняване (EDES)

Подробно обяснение на целта, структурата и правното основание на EDES, с връзка към списъка на икономическите оператори, които са отстранени от договори, финансирани от бюджета на ЕС, или са санкционирани за тежко професионално нарушение, престъпни дейности или съществени пропуски при спазването на задълженията си

EDES е система, създадена от Комисията с цел укрепване на защитата на финансовите интереси на Съюза и гарантиране на добро финансово управление.

От 1 януари 2016 г. тя заменя системата за ранно предупреждение и централната база данни за отстраняванията.

Правилата за EDES се съдържат във Финансовия регламент.

EDES включва редица подобрения в сравнение с предишните инструменти благодарение на създаването на експертна комисия и на база данни.

Времеви обхват

Правилата се прилагат от 2016 г. за всички договори, споразумения за отпускане на безвъзмездни средства, награди, финансови инструменти и получаващи възнаграждение експерти, както и за изпълнението на бюджета при условията на непряко управление.

Цел

Целта на EDES е защитата на финансовите интереси на Съюза срещу ненадеждни лица и субекти, които кандидатстват за средства от ЕС или поемат правни задължения към Комисията, други институции, органи, служби или агенции на Съюза. По-конкретно, EDES се използва за:

  • ранно откриване на лица или субекти, които представляват риск за финансовите интереси на Съюза;
  • отстраняване на лица или субекти от участие в процедури за възлагане, уредени с Финансовия регламент, или от подбор за усвояване на средства на Съюза, когато те се намират в положение, налагащо отстраняването им (член 136, параграф 1 от Финансовия регламент)
  • налагане на финансови санкции на лица или субекти (член 138 от Финансовия регламент);
  • в най-тежките случаи — публикуване на уебсайта на Комисията на информация, свързана с отстраняването и, когато е приложимо, с финансовите санкции, за да се засили възпиращият ефект (член 140 от Финансовия регламент).

Информацията, използвана във връзка с ранно откриване, с отстраняване или с финансови санкции, може да има следния произход:

  • окончателни съдебни решения или окончателни административни актове;
  • факти и констатации от Службата на Комисията за борба с измамите (OLAF), Европейската прокуратура, Сметната палата, одити или всякакви други проверки или дейности по контрол, извършени под отговорността на компетентния разпоредител с бюджетни кредити;
  • неокончателни съдебни решения или неокончателни административни актове;
  • решения на Европейската централна банка (ЕЦБ), Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), Европейския инвестиционен фонд или международни организации;
  • случаи на измами и/или нередности, докладвани от националните органи, управляващи бюджета при условията на споделено управление;
  • случаи на измами и/или нередности, докладвани от субекти, управляващи бюджета при условията на непряко управление.

Основанията за отстраняване са посочени в член 136, параграф 1 от Финансовия регламент. Те се отнасят до:

  • случаи на несъстоятелност и неплатежоспособност;
  • неплащане на данъци или социални осигуровки;
  • тежко професионално нарушение;
  • случаи на измама, корупция, участие в престъпна организация и др.;
  • сериозно нарушение на договор;
  • нередности;
  • субекти, създадени с цел заобикаляне на данъчни, социални или други правни задължения (създаване на фиктивни дружества).

Експертна комисия

Създадена е експертна комисия, която да оценява централизирано налагащите отстраняване положения, посочени в член 136, параграф 1 от Финансовия регламент, и да приема подходящи препоръки относно отстраняване и финансови санкции в случаите, отнесени до нея от разпоредители с бюджетни кредити на институции на Съюза, органи на Съюза, европейски служби или органи, на които е възложено изпълнението на действия в областта на ОВППС (член 143, параграф 1 от Финансовия регламент). Компетентният разпоредител с бюджетни кредити отнася даден случай до експертната комисия за централизирана оценка, когато няма окончателно съдебно решение или окончателен административен акт относно отстраняването и неговата продължителност или финансовата санкция, както и тяхното публикуване.

Когато компетентният разпоредител с бюджетни кредити реши да се отклони от препоръката на експертната комисия, той трябва да обоснове решението си пред експертната комисия.

Експертната комисия също така трябва да гарантира правото на защита на съответното лице или субект.

След това компетентният разпоредител с бюджетни кредити, въз основа на препоръката на експертната комисия, взема решение за отстраняване и/или налагане на финансова санкция и евентуално за публикуване на съответната информация на уебсайта на Европейската комисия.

В рамките на системата се запазва възможността за оценка на евентуалните коригиращи мерки, предприемани от лицето или субекта с цел доказване на неговата надеждност. В този случай лицето или субектът не трябва да се отстранява (с изключение на най-сериозните случаи на престъпна дейност, т.е. измами, корупция и т.н.).

Експертната комисия се състои от:

  • независим председател на високо равнище;
  • двама представители на Комисията в качеството ѝ на собственик на системата;
  • един представител на отправилия искането разпоредител с бюджетни кредити в рамките на Комисията или на други институции и органи.

База данни

Горепосочената информация, свързана с ранно откриване, с отстраняване и/или с финансови санкции, се записва в база данни (базата данни на EDES) въз основа на информацията, предоставена от Комисията, нейните изпълнителни агенции, други институции, органи на ЕС или европейски служби.

Базата данни е създадена и се управлява от Комисията (член 142, параграф 1 от Финансовия регламент).

Списък на лицата или субектите, които са изключени от достъп до финансиране от ЕС или на които са наложени финансови санкции.

Защита на данните

EDES отговаря на изискванията на Регламент (ЕС) 2018/1725 на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2018 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни от институциите, органите, службите и агенциите на Съюза и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Регламент (ЕО) № 45/2001 и Решение № 1247/2002/ЕО.

По-долу ще намерите декларацията за поверителност във връзка с базата данни на EDES.

Документи

 

27 ЮНИ 2023 Г.
Privacy statement for the EDES Database