Przejdź do treści głównej

Sankcje UE wobec Rosji w związku z inwazją na Ukrainę

#StandWithUkraine

W odpowiedzi na niczym niesprowokowaną i nieuzasadnioną napaść zbrojną Władimira Putina na Ukrainę UE wprowadziła bezprecedensowe sankcje mające na celu:

  • ograniczenie zdolności Kremla do finansowania wojny
  • obciążenie rosyjskich elit politycznych realnymi kosztami gospodarczymi i politycznymi
  • uszczuplenie bazy gospodarczej Rosji.

Nasze sankcje znacząco osłabiają bazę gospodarczą Rosji, ograniczając wszelkie perspektywy jej modernizacji. Będziemy nadal wywierać presję na Rosję i tych, którzy wspierają ją w walce. Będziemy w dalszym ciągu ścigać popleczników Putina. Uderzymy również w tych, którzy pomagają Rosji w obchodzeniu sankcji lub uzupełnianiu arsenału wojennego.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej

Skutki sankcji

Przemyślane środki ograniczające są stosowane we współpracy z naszymi sojusznikami. Wymierzone są w rosyjską elitę polityczną i obarczają Rosję, odpowiedzialną za wojnę napastniczą, bezpośrednimi kosztami. Równocześnie szkodzą one przemysłowym i gospodarczym zdolnościom Rosji do prowadzenia wojny, wytwarzania większej ilości broni i uzupełniania istniejących systemów uzbrojenia. Sankcje pozbawiają armię rosyjską i jej dostawców produktów i wyposażenia, które są niezbędne do prowadzenia wojny na suwerennym terytorium Ukrainy. 

Żadne z sankcji przyjętych przez UE wobec Rosji nie uniemożliwiają zaopatrzenia ogółu społeczeństwa w artykuły rolno-spożywcze, sprzęt medyczny lub leki. Również sprzęt rolniczy nie podlega zakazowi eksportu. 

Żadne z sankcji nie obejmują handlu produktami rolnymi ani spożywczymi, w tym zbożem i nawozami, między państwami trzecimi a Rosją. 

alt=""
Pakiety sankcji