Направо към основното съдържание
Colourful pills
Реформа на фармацевтичното законодателство на ЕС

Достъпни и иновативни лекарства на приемливи цени

Какво ще се промени във фармацевтичния сектор?

  1. Единен пазар
    създаване на единен пазар за лекарства
  2. Нормативна уредба
    намаляване на административната тежест, за да могат лекарствата да достигат по-бързо до пациентите
  3. Лекарства за всички
    осигуряване на по-добър достъп до лекарства на достъпни цени
  4. Доставки на лекарства
    справяне с недостига на лекарства и гарантиране на сигурността на доставките
  5. Иновации
    насърчаване на иновациите и конкурентоспособността
  6. Екологосъобразност
    производство на лекарства, които са по-устойчиви от екологична гледна точка
  7. Спасяване на човешки живот
    мерки във връзка с антимикробната резистентност
  8. Прозрачност
    по-добро информиране за публичното финансиране, използвано за разработването на лекарства

Поставяне на пациентите в центъра

Каква е ползата за гражданите от ориентиран към пациентите подход? 

  • По-добър достъп до ефективни лекарства на приемливи цени 
  • Намален недостиг и повишена наличност на лекарства 
  • По-ранно навлизане на биоподобни лекарства на пазара с цел намаляване на цените на лекарствата
  • Повече лекарства за деца и редки заболявания 
  • Засилено участие на пациентите в одобряването на лекарства
  • По-лесен достъп до информация за продуктите 
  • По-устойчиви от екологична гледна точка лекарства 

Намаляване на риска от критичен недостиг през зимата и след това

През октомври 2023 г. предприехме допълнителни стъпки за предотвратяване и намаляване на критичния недостиг на лекарства в ЕС. Неотдавнашният критичен недостиг на лекарства, включително на някои антибиотици миналата зима показва, че са необходими непрекъснати координирани действия за справяне с предизвикателствата, свързани със снабдяването, както и за да направим европейските вериги за доставки на лекарства по-устойчиви в дългосрочен план.

С цел по-добра подготовка за зимата на 2023—2024 г. Органът за готовност и реакция при извънредни здравни ситуации и Европейската агенция по лекарствата вече определиха основни антибиотици, за които предвиждат риска от критичен недостиг преди тази и следващата зима.

Действията за справяне с недостига на лекарства в ЕС са структурирани около три стълба:

  • незабавни и краткосрочни действия за ограничаване на критичния недостиг
  • структурни мерки в подкрепа на дългосрочната сигурност на снабдяването
  • международни партньорства за снабдяване

На 24 октомври 2023 г. Комисията стартира Европейски механизъм за солидарност на доброволен принцип в областта на лекарствата. Това позволява на дадена държава членка да подаде сигнал за нуждите си от дадено лекарство към други държави членки, които могат да реагират, като посочат лекарствата, които са на разположение за преразпределяне. 

Сред другите дейности са:

  • съставяне на списък на ЕС на критично важните лекарства (до края на 2023 г.), за да се анализира къде са необходими допълнителни мерки във веригата на доставки на избраните лекарства 
  • създаване на специално съвместно действие през 2024 г., за да се даде възможност на държавите членки да използват изключения от правилата, така че лекарствата да могат да достигат до пациентите
  • организиране на обмен на най-добри практики в областта на ценообразуването и възстановяването на разходите между държавите членки
  • издаване на насоки на ЕС — до началото на 2024 г. — относно получаването на лекарства с цел укрепване на сигурността на снабдяването
  • стартиране на съвместното закупуване от ЕС на антибиотици и лекарства срещу респираторни вируси за зимата на 2024—2025 г.

Подкрепа на дългосрочната сигурност на снабдяването

За да се насърчи производството на по-разнообразни критично важни лекарства, Комисията набира участници за създаването на Алианс за критично важните лекарства в началото на 2024 г. Този алианс ще позволи на националните органи, промишлеността, представителите на гражданското общество, Комисията и агенциите на ЕС да координират действията на равнище ЕС срещу недостига на лекарства и да вземат мерки във връзка с уязвимостите във веригата на доставки. Той ще се съсредоточи върху лекарствата с най-висок риск от недостиг и най-голямо въздействие върху здравните системи и пациентите. Това би могло да проправи пътя за евентуален Законодателен акт за критично важните лекарства в бъдеще. Първите препоръки на Алианса относно начините за подобряване на снабдяването с критично важни лекарства се очакват до есента на 2024 г.  

През първата половина на 2024 г. Комисията и държавите членки ще разработят и общ стратегически подход към натрупването на запаси от лекарства, за да се предотврати недостиг.

Извън ЕС ще създадем мрежа от международни партньори за укрепване на устойчивостта на веригата на доставки. Също така ще сключим стратегически партньорства с държави извън ЕС за производството на критично важни лекарства, които отразяват както местното търсене, така и потребностите на равнището на ЕС и на световно равнище.

Стимулиране на иновациите за конкурентоспособна фармацевтична промишленост

За да се създаде тази система, Комисията предлага директива, която съдържа всички изисквания за разрешаване, мониторинг, етикетиране и регулаторна защита, пускане на пазара и други процедури за всички лекарства, разрешени на равнище ЕС и на национално равнище, и която хармонизира правилата за разрешаване в ЕС.

Как ще бъде постигнат конкурентоспособен фармацевтичен сектор? 

  • Насърчаване на иновациите от световна величина 
  • Намаляване на бюрокрацията и ускоряване на разрешаването на иновативни лекарства 
  • Стимулиране на научноизследователската и развойната дейност 
  • Борба с антимикробната резистентност 

Борба с антимикробната резистентност

Антимикробните средства са лекарства, които се използват за профилактика и лечение на инфекции при хората, животните и растенията. Антимикробната резистентност (АМР) възниква, когато микробите престанат да реагират на лекарствата, създадени да ги убиват. Тя се дължи на прекомерна или неправилна употреба на антимикробни средства, например антибиотици.

Тиха пандемия

В предложението се препоръчва:

1. Разрешение за търговия и надзор на употребата на антимикробни средства

  • Разрешение за търговия на антимикробни средства с цел включване на мерки за разумна употреба
  • Допълнителен надзор и мониторинг на употребата на антимикробни средства, по-добра профилактика и контрол на инфекциите, по-голяма осведоменост на обществеността, образование и обучение на специалистите.

2. Разумна употреба на антимикробни средства

Само половината от гражданите на ЕС са наясно, че антибиотиците са неефективни срещу вируси. Прекомерната и неправилната употреба на антимикробни средства, като например антибиотици, водят до увеличаване на АМР.

Комисията настоява за по-разумна употреба на антимикробни средства, като си поставя за цел намаляването на употребата на антибиотици:

  • намаляване с 20 % на употребата на антибиотици в ЕС до 2030 г.
  • препоръка държавите членки да определят цели на национално равнище

3. Осигуряване на антибиотици

Разумната употреба на антибиотици е от съществено значение за справяне с АМР, но това засяга и обема на продажбите и възвръщаемостта на инвестициите за разработчиците на лекарства.

Поради това трябва да насърчаваме разработването на иновативни антимикробни средства и да гарантираме достъпа до тях и тяхната наличност.

Комисията предлага следното:

  • прехвърлим ваучер за изключителни права върху данните, с който на разработчиците на нови антимикробни средства се предоставя допълнителна година на пазарна защита, което прави по-привлекателно разработването на иновативни антимикробни средства без пряко финансово участие на държавите членки.
  • механизми за възлагане на обществени поръчки за предоставяне на достъп до антимикробни средства, включително намиращи се в процес на разработване.

4. Борба с АМР в световен мащаб

Борбата с АМР не може да се води само от един сектор, една държава или един континент. Това означава:

  • запазване на централното място на АМР в Стратегията на ЕС в областта на световното здравеопазване
  • стремеж към по-силно сътрудничество в световен мащаб, например чрез включване на мерки във връзка с АМР в евентуално международно споразумение на СЗО за предотвратяване, готовност и реакция при пандемии.