Europejski plan walki z rakiem
Europejski plan walki z rakiem jest wyrazem politycznego zobowiązania do zwalczania chorób nowotworowych oraz kolejnym etapem tworzenia silnej Europejskiej Unii Zdrowotnej, która zapewni UE większe bezpieczeństwo, gotowość i odporność.
W 2020 r. w Unii Europejskiej u 2,7 mln osób wykryto raka, a kolejne 1,3 mln osób, w tym ponad 2 tys. młodych ludzi, zmarło na raka. Jeżeli nie podejmiemy zdecydowanych działań, liczba zachorowań na raka wzrośnie o 24 proc. do 2035 r., co oznacza, że stanie się on główną przyczyną zgonów w UE.
Europejski plan walki z rakiem otrzyma finansowanie w wysokości 4 mld euro, w tym 1,25 mld euro z przyszłego Programu UE dla zdrowia.
31 stycznia 2024 r. – Komisja Europejska wspiera państwa UE w zapobieganiu nowotworom, m.in. przez szczepienia. W ramach europejskiego planu walki z rakiem Komisja wydała nowe zalecenie, w którym rekomenduje, aby zwiększyć stan zaszczepienia dwoma kluczowymi szczepionkami: przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnym za raka szyjki macicy, oraz wirusowi zapalenia wątroby typu B (HBV). Wyznaczono cel, aby do 2030 r. osiągnąć wskaźnik wyszczepienia dziewcząt przeciwko HPV na poziomie 90 proc. oraz znaczne zwiększyć stan zaszczepienia chłopców. Ponadto zaleca się poprawić dostęp do szczepień przeciwko HBV i ponieść poziom zaszczepienia przeciwko temu wirusowi, aby zapobiegać rakowi wątroby.
Państwa UE mogą wspólnie dążyć do realizacji następujących celów:
- pokolenie wolne od tytoniu: zadbanie o to, by do 2040 r. tytoniu używało mniej niż 5 proc. ludności
- ograniczenie szkodliwego spożywania alkoholu zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju ONZ (względne ograniczenie szkodliwego spożywania alkoholu o co najmniej 10 proc. do 2025 r.) oraz ograniczenie ekspozycji młodych ludzi na reklamy alkoholu
- ograniczenie zanieczyszczenia środowiska poprzez dostosowanie unijnych norm jakości powietrza do wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia oraz ograniczenie narażenia na substancje rakotwórcze i promieniowanie
- podnoszenie poziomu wiedzy i kompetencji zdrowotnych w celu promowania zdrowszego stylu życia.
Poprawa wczesnego wykrywania nowotworów
Wczesne wykrywanie za pomocą badań przesiewowych może pomóc w zwalczaniu chorób nowotworowych. Między państwami członkowskimi utrzymują się jednak nierówności w dostępie do tych badań.
Liczba poddanych badaniom osób zagrożonych chorobą różni się w poszczególnych państwach członkowskich. Odsetek tych osób waha się:
W styczniu 2024 r. Komisja Europejska przedstawiła zalecenie w celu wsparcia państw członkowskich w ich wysiłkach na rzecz zapobiegania nowotworom poprzez szczepienia. Zalecenie jest częścią europejskiego planu walki z rakiem i ważnym elementem Europejskiej Unii Zdrowotnej. W zaleceniu rekomenduje się przede wszystkim zwiększenie stanu zaszczepienia dwoma kluczowymi szczepionkami, które mogą zapobiegać zakażeniom wywołanym wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) i wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV), mogącym prowadzić do raka. Zaleca się także lepsze monitorowanie wskaźników wyszczepienia.
W planie walki z rakiem wyznaczono następujące cele na 2030 r.
Zgodnie z nowym podejściem do wykrywania raka zaproponowanym we wrześniu 2022 r. Komisja będzie wspierać państwa członkowskie, aby do 2025 r. 90 proc. osób UE kwalifikujących się do badań przesiewowych w kierunku raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego, miało możliwość skorzystania z takich badań. W zaleceniu rekomenduje się również rozszerzenie zorganizowanych badań przesiewowych populacji w kierunku raka, aby objąć nimi nowotwory płuc, prostaty i – w pewnych okolicznościach – żołądka.
Każdy człowiek, niezależnie od miejsca zamieszkania, powinien mieć takie samo prawo do wysokiej jakości opieki, diagnostyki i leczenia, taki sam dostęp do leków i takie same nadzieje na przeżycie.
Jednak różnice we wskaźniku przeżyć po leczeniu raka piersi między poszczególnymi krajami wynoszą 20 proc., a wskaźnik 5-letnich przeżyć w przypadku raka jelita grubego waha się od 49 proc. do 68 proc.
Unijny plan walki z rakiem przewiduje unijną platformę mającą na celu poprawę dostępu do leków przeciwnowotworowych. Planuje się również zapewnienie pracownikom zajmującym się nowotworami wsparcia w formie programu szkoleń międzyspecjalistycznych.
Poprawa jakości życia pacjentów chorych na raka i osób żyjących z rakiem lub wyleczonych
Szacuje się, że dzięki postępom we wczesnym wykrywaniu, skutecznym metodom leczenia i leczeniu podtrzymującemu w Europie jest ponad 12 mln osób żyjących z rakiem lub które wyleczonych, w tym około 300 tys. dzieci.
Według szacunków dzięki postępom we wczesnym wykrywaniu, skutecznym terapiom i leczeniu podtrzymującemu
w tym około 300 tys. osób, które przeżyły go w dzieciństwie
Chociaż jest to powód do optymizmu, konieczne jest również zapewnienie odpowiedniej dalszej opieki, dostępu do ochrony socjalnej i równego dostępu do usług finansowych, w tym ubezpieczeń.
Inicjatywy przewodnie
- Centrum wiedzy na temat raka
- Diagnostyka i leczenie nowotworów dla wszystkich
- Europejska inicjatywa dotycząca obrazowania raka
- Europejska inicjatywa na rzecz propagowania wiedzy o chorobach nowotworowych
- Wyeliminowanie nowotworów spowodowanych wirusem brodawczaka ludzkiego
- Inicjatywa na rzecz poprawy jakości życia pacjentów onkologicznych
- Unijny program badań przesiewowych w kierunku raka
- Rejestr dotyczący nierówności w przeciwdziałaniu nowotworom
- Unijna sieć krajowych kompleksowych ośrodków onkologicznych
- Inicjatywa na rzecz pomocy dzieciom chorym na nowotwór
- Nowe sieci wiedzy fachowej (na temat trudnych chorób nowotworowych)
Dokumenty
- Pobierzбългарски(456.2 KB - HTML)
- Pobierzespañol(362.09 KB - HTML)
- Pobierzčeština(352.29 KB - HTML)
- Pobierzdansk(349.71 KB - HTML)
- PobierzDeutsch(364.62 KB - HTML)
- Pobierzeesti(343.55 KB - HTML)
- Pobierzελληνικά(463.84 KB - HTML)
- PobierzEnglish(339.46 KB - HTML)
- Pobierzfrançais(372.65 KB - HTML)
- Pobierzhrvatski(344.11 KB - HTML)
- Pobierzitaliano(359.9 KB - HTML)
- Pobierzlatviešu(352.56 KB - HTML)
- Pobierzlietuvių(355.52 KB - HTML)
- Pobierzmagyar(370.12 KB - HTML)
- PobierzMalti(363.33 KB - HTML)
- PobierzNederlands(358.24 KB - HTML)
- Pobierzportuguês(358.78 KB - HTML)
- Pobierzromână(370.3 KB - HTML)
- Pobierzslovenčina(361.02 KB - HTML)
- Pobierzslovenščina(347.3 KB - HTML)
- Pobierzsuomi(352.2 KB - HTML)
- Pobierzsvenska(346.13 KB - HTML)