Przejdź do treści głównej

Europejski plan walki z rakiem

W centrum uwagi

Zrównoważona profilaktyka nowotworów ratuje ludzkie życie

Można zapobiec około 40 proc. przypadków zachorowań na raka: skuteczne strategie profilaktyki onkologicznej mogą zapobiegać zachorowaniom, ratować ludzkie życie i zmniejszać cierpienie.

Poprawa wczesnego wykrywania nowotworów

Wczesne wykrywanie za pomocą badań przesiewowych może pomóc w zwalczaniu chorób nowotworowych. Między państwami członkowskimi utrzymują się jednak nierówności w dostępie do tych badań.

Liczba poddanych badaniom osób zagrożonych chorobą różni się w poszczególnych państwach członkowskich. Odsetek tych osób waha się:

od 6 do 90%
w przypadku raka piersi
od 25 do 80%
w przypadku raka szyjki macicy

W styczniu 2024 r. Komisja Europejska przedstawiła zalecenie w celu wsparcia państw członkowskich w ich wysiłkach na rzecz zapobiegania nowotworom poprzez szczepienia. Zalecenie jest częścią europejskiego planu walki z rakiem i ważnym elementem Europejskiej Unii Zdrowotnej. W zaleceniu rekomenduje się przede wszystkim zwiększenie stanu zaszczepienia dwoma kluczowymi szczepionkami, które mogą zapobiegać zakażeniom wywołanym wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) i wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV), mogącym prowadzić do raka. Zaleca się także lepsze monitorowanie wskaźników wyszczepienia.

W planie walki z rakiem wyznaczono następujące cele na 2030 r.

Szczepienia przeciwko HPV
90 % wyszczepienia dziewcząt i znaczne zwiększenie szczepień chłopców
Szczepienia przeciwko HBV
Zwiększenie dostępu do szczepień oraz zwiększenie poziomu zaszczepienia w populacji

Zgodnie z nowym podejściem do wykrywania raka zaproponowanym we wrześniu 2022 r. Komisja będzie wspierać państwa członkowskie, aby do 2025 r. 90 proc. osób UE kwalifikujących się do badań przesiewowych w kierunku raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego, miało możliwość skorzystania z takich badań. W zaleceniu rekomenduje się również rozszerzenie zorganizowanych badań przesiewowych populacji w kierunku raka, aby objąć nimi nowotwory płuc, prostaty i – w pewnych okolicznościach – żołądka.

Równy dostęp do diagnostyki i leczenia nowotworów

Poprawa jakości życia pacjentów chorych na raka i osób żyjących z rakiem lub wyleczonych

Szacuje się, że dzięki postępom we wczesnym wykrywaniu, skutecznym metodom leczenia i leczeniu podtrzymującemu w Europie jest ponad 12 mln osób żyjących z rakiem lub które wyleczonych, w tym około 300 tys. dzieci.

Według szacunków dzięki postępom we wczesnym wykrywaniu, skutecznym terapiom i leczeniu podtrzymującemu

w Europie jest ponad 12 mln osób żyjących z rakiem lub wyleczonych

w tym około 300 tys. osób, które przeżyły go w dzieciństwie

Chociaż jest to powód do optymizmu, konieczne jest również zapewnienie odpowiedniej dalszej opieki, dostępu do ochrony socjalnej i równego dostępu do usług finansowych, w tym ubezpieczeń.

Dokumenty

22 MAJA 2024
Europe's Beating Cancer Plan: Making a difference
2 LUTEGO 2022
Europe’s Beating Cancer Plan: One year on
31 STYCZNIA 2022
Europe's Beating Cancer Plan: Implementation Roadmap
5 LUTEGO 2021
Factsheet: SAMIRA (Strategic Agenda for Medical Ionising Radiation Applications)
3 LUTEGO 2021
Komunikat: "Europejski plan walki z rakiem"
3 LUTEGO 2021
Factsheet: Europe's Beating Cancer Plan