Europos kovos su vėžiu planas
Europos kovos su vėžiu planas yra politinis įsipareigojimas užtikrinti esminę pažangą kovoje su vėžiu ir dar vienas žingsnis kuriant stiprią Europos sveikatos sąjungą ir saugesnę, geriau pasirengusią ir atsparesnę Europos Sąjungą.
2020 m. vėžys diagnozuotas 2,7 mln. Europos Sąjungos gyventojų, dar 1,3 mln. žmonių nuo šios ligos mirė, įskaitant daugiau kaip 2 000 jaunuolių. Jei nesiimsime ryžtingų veiksmų, iki 2035 m. vėžio atvejų skaičius padidės 24 proc. ir vėžys taps pagrindine mirties priežastimi ES.
Europos kovos su vėžiu planui bus skirta 4 mlrd. EUR, įskaitant 1,25 mlrd. EUR pagal būsimą programą „EU4Health“.
2024 m. sausio 31 d. – Europos Komisija remia ES šalių pastangas vėžio prevencijos srityje, be kita ko ir taikant skiepijimą. Nauja Komisijos rekomendacija yra Europos kovos su vėžiu plano dalis ir joje daugiausia dėmesio skiriama dviejų pagrindinių skiepijimo kampanijų plėtojimui: nuo žmogaus papilomos virusų (ŽPV), sukeliančių gimdos kaklelio vėžį, ir hepatito B viruso (HBV). Tikslas – iki 2030 m. pasiekti 90 proc. mergaičių ŽPV skiepijimo rodiklį ir gerokai padidinti berniukų skiepijimo aprėptį. Be to, siekiant užkirsti kelią kepenų vėžiui, priemonėmis turėtų būti gerinamos galimybės skiepytis nuo HBV ir didinama skiepijimo aprėptis.
Bendromis pastangomis ES gali siekti:
- kad užaugtų karta be tabako, užtikrinant, kad iki 2040 m. tabako gaminius vartojančių žmonių būtų mažiau nei 5 proc.;
- sumažinti žalingą alkoholio vartojimą pagal JT darnaus vystymosi tikslus (žalingą alkoholio vartojimą iki 2025 m. santykinai sumažinant bent 10 proc.), taip pat apriboti alkoholio reklamos poveikį jaunimui;
- mažinti aplinkos taršą suderinant ES oro kokybės standartus su Pasaulio sveikatos organizacijos gairėmis ir mažinti kancerogeninių medžiagų ir spinduliuotės poveikį;
- gerinti informuotumą ir sveikatos raštingumą, skatinti sveikesnę gyvenseną.
Ankstyvo vėžio nustatymo gerinimas
Ankstyvas ligos nustatymas atrankinės patikros būdu gali padėti išsaugoti gyvybes. Tačiau tarp valstybių narių vis dar esama nelygybės sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo srityje.
Asmenų, kuriems kyla rizika, skaičius valstybėse narėse skiriasi. Jis svyruoja nuo
2024 m. sausio mėn. Europos Komisija pateikė rekomendaciją, kuria siekiama remti valstybių narių pastangas užkirsti kelią vėžiui skiepijant. Pagal Europos kovos su vėžiu planą ir pagrindinį Europos sveikatos sąjungos ramstį daugiausia dėmesio skiriama siekiant įsisavinti du pagrindinius skiepus, galinčius užkirsti kelią galimai vėžį sukeliančioms virusinėms infekcijoms - tai skiepai nuo žmogaus papilomos virusų (ŽPV) ir hepatito B viruso (HBV), taip pat stengiamasi gerinti aprėpties rodiklių stebėseną.
2030 m. kovos su vėžiu plano tikslai
2022 m. rugsėjo mėn. pateikusi naują požiūrį į vėžio nustatymą, Komisija padės valstybėms narėms užtikrinti, kad iki 2025 m. 90 proc. ES gyventojų, atitinkančių krūties, gimdos kaklelio ir kolorektalinio vėžio atrankinės patikros kriterijus, būtų pasiūlyta atlikti tokią atrankinę patikrą. Pasiūlymu taip pat išplečiama organizuota vėžio atrankinė patikra, įtraukiant plaučių, prostatos, o tam tikromis aplinkybėmis – ir skrandžio vėžio atrankinę patikrą.
Kiekvienas turėtų turėti vienodą teisę į aukštos kokybės sveikatos priežiūrą, diagnostiką ir gydymą, vienodas galimybes gauti vaistų ir vienodas galimybes išgyventi, kad ir kur jie gyvena.
Tačiau išgyvenimo rodiklis po krūties vėžio gydymo įvairiose šalyse skiriasi 20 proc., o gaubtinės žarnos vėžio išgyvenamumas per penkerius metus svyruoja nuo 49 iki 68 proc.
ES kovos su vėžiu plane numatyta ES platforma, padedanti gerinti galimybes gauti vaistų nuo vėžio, taip pat teikiama parama onkologijos specialistams įgyvendinant įvairių sričių specialistų mokymo programą.
Vėžiu sergančių ir išgyvenusių pacientų gyvenimo kokybės gerinimas
Turimais duomenimis, Europoje vėžį yra įveikę daugiau kaip 12 mln. žmonių, įskaitant apie 300 000 vaikų, nes padaryta pažanga ankstyvo ligos nustatymo, veiksmingų gydymo būdų ir palaikomosios priežiūros srityse.
Apskaičiuota, kad dėl pažangos anksti aptinkant vėžį, veiksmingų gydymo būdų ir palaikomosios priežiūros:
Tai suteikia pagrindo optimizmui, tačiau taip pat būtina užtikrinti tinkamą tolesnę priežiūrą, galimybę naudotis socialine apsauga ir vienodas galimybes gauti finansines paslaugas, įskaitant draudimą.
Pavyzdinės iniciatyvos
- Vėžio informacijos centras
- Vėžio diagnostika ir gydymas visiems
- Europos vėžio diagnostinio vizualizavimo iniciatyva
- Europos iniciatyva siekiant geriau suprasti vėžį
- Pašalinti žmogaus papilomos viruso sukeliamą vėžį
- Iniciatyva „Geresnis gyvenimas vėžiu sergantiems pacientams“
- ES vėžio atrankinės patikros programa
- Vėžio skirtumų registras
- ES nacionalinių vėžio centrų tinklas
- Pagalbos vėžiu sergantiems vaikams iniciatyva
- Nauji ekspertinių žinių tinklai (sudėtingų vėžio ligų srityje)
Dokumentai
- 2024 M. GEGUŽĖS 22 D.
- 2022 M. VASARIO 2 D.
- 2022 M. SAUSIO 31 D.
- 2021 M. VASARIO 5 D.
- 2021 M. VASARIO 3 D.
- Parsisiųsdintiбългарски(456.2 KB - HTML)
- Parsisiųsdintiespañol(362.09 KB - HTML)
- Parsisiųsdintičeština(352.29 KB - HTML)
- Parsisiųsdintidansk(349.71 KB - HTML)
- ParsisiųsdintiDeutsch(364.62 KB - HTML)
- Parsisiųsdintieesti(343.55 KB - HTML)
- Parsisiųsdintiελληνικά(463.84 KB - HTML)
- ParsisiųsdintiEnglish(339.46 KB - HTML)
- Parsisiųsdintifrançais(372.65 KB - HTML)
- Parsisiųsdintihrvatski(344.11 KB - HTML)
- Parsisiųsdintiitaliano(359.9 KB - HTML)
- Parsisiųsdintilatviešu(352.56 KB - HTML)
- Parsisiųsdintimagyar(370.12 KB - HTML)
- ParsisiųsdintiMalti(363.33 KB - HTML)
- ParsisiųsdintiNederlands(358.24 KB - HTML)
- Parsisiųsdintipolski(366.44 KB - HTML)
- Parsisiųsdintiportuguês(358.78 KB - HTML)
- Parsisiųsdintiromână(370.3 KB - HTML)
- Parsisiųsdintislovenčina(361.02 KB - HTML)
- Parsisiųsdintislovenščina(347.3 KB - HTML)
- Parsisiųsdintisuomi(352.2 KB - HTML)
- Parsisiųsdintisvenska(346.13 KB - HTML)
- 2021 M. VASARIO 3 D.
- ParsisiųsdintiDeutsch(HTML)
- Parsisiųsdintifrançais(HTML)