Европейски план за борба с рака
Европейският план за борба с рака е политически ангажимент за обръщане на тенденцията по отношение на раковите заболявания и още един елемент за изграждането на силен Европейски здравен съюз и по-сигурен, по-добре подготвен и по-устойчив ЕС.
През 2020 г. в Европейския съюз 2,7 млн. души са били диагностицирани с раково заболяване, а други 1,3 млн. души са починали в резултат на болестта, включително над 2000 млади хора. Ако не предприемем решителни действия сега, се очаква случаите на ракови заболявания да нараснат с 24 % до 2035 г., като по този начин заболяването ще стане водещата причина за смърт в ЕС.
Европейският план за борба с рака ще разполага с финансиране в размер на 4 млрд. евро, включително 1,25 млрд. евро от бъдещата програма „ЕС в подкрепа на здравето“ (EU4Health).
31 януари 2024 г. — Европейската комисия подкрепя държавите от ЕС в усилията им за профилактика на рака, включително чрез ваксинация. Новата препоръка на Комисията е част от Европейския план за борба с рака и е насочена към насърчаване на навлизането на две основни ваксинации: срещу човешки папиломавируси (HPV), отговорни за рак на маточната шийка, и вируса на хепатит B (HBV). Целта е да се достигне равнище на ваксинация срещу HPV от 90 % за момичетата и значително да се увеличи ваксинацията на момчетата до 2030 г. Освен това мерките следва да подобрят достъпа и да увеличат ваксинацията срещу HBV, за да се предотврати ракът на черния дроб.

Страните от ЕС могат да работят заедно за:
- поколение от непушачи: намаляване на броя на пушачите до по-малко от 5 % от населението до 2040 г.
- намаляване на вредната консумация на алкохол в съответствие с целите на ООН за устойчиво развитие (относително понижаване с поне 10 % на вредната консумация на алкохол до 2025 г.) и намаляване на излагането на младите хора на въздействието на реклами на алкохол
- намаляване на замърсяването на околната среда чрез привеждане на стандартите на ЕС за качество на въздуха в съответствие с насоките на Световната здравна организация и понижаване на излагането на канцерогенни вещества и радиация
- повишаване на знанията и здравната грамотност с цел насърчаване на по-здравословен начин на живот

Подобряване на ранното откриване на ракови заболявания
Ранното откриване чрез скрининг може да помогне за спасяването на човешки живот. Между държавите членки обаче продължава да съществува неравенство по отношение на достъпа.
Броят на изложените на риск лица е различен в отделните държави членки. Той варира от
През януари 2024 г. Европейската комисия представи препоръка в подкрепа на усилията на държавите членки за предотвратяване на раковите заболявания чрез ваксинация. Част от Европейския план за борба с рака и основен стълб на Европейския здравен съюз, тя е насочена към насърчаване на навлизането на две основни ваксинации, които могат да предотвратят вирусни инфекции, които могат да доведат до рак: срещу човешки папиломавируси (HPV) и вируса на хепатит B (HBV), както и към подобряване на наблюдението на покритието.
Цели на плана за борба с рака за 2030 г.
С новия подход към откриване на рак, предложен през септември 2022 г., Комисията ще подкрепи държавите членки, за да се гарантира, че до 2025 г. 90 % от жителите на ЕС, които отговарят на условията за скрининг за рак на гърдата, матката и дебелото черво, имат възможност да си направят такъв скрининг. С предложението също така се разширява обхватът на организирания скрининг за рак на населението, като се включват белите дробове, простата и, при някои обстоятелства, ракът на стомаха.
Всеки трябва да има еднакво право на висококачествени грижи, диагностика и лечение, равен достъп до лекарства и еднаква надежда за оцеляване, независимо от това къде живее.
Но преживяемостта след лечение на рак на гърдата варира с 20 % в различните държави, а петгодишната преживяемост при рак на дебелото черво варира от 49 % до 68 %.
Европейският план за борба с рака предвижда създаването на платформа на ЕС за подобряване на достъпа до лекарства за ракови заболявания, както и подкрепа за работещите в областта на раковите заболявания чрез програма за интердисциплинарно обучение.

Подобряване на качеството на живот на болните от рак и преживелите заболяването
Според оценки в Европа има над 12 милиона преживели онкологично заболяване, включително около 300 000 души, които са преживели рак в детска възраст. Това се дължи на напредъка по отношение на ранното откриване, ефективните терапии и поддържащите грижи.
Благодарение на напредъка в ранното откриване, ефективните терапии и поддържащите грижи се счита, че има
Въпреки че има повод за оптимизъм, трябва да се осигурят и подходящи последващи грижи, достъп до социална закрила и равен достъп до финансови услуги, включително застраховане.
Водещи инициативи
- Център за задълбочаване на познанията за раковите заболявания
- Диагностика и лечение на ракови заболявания за всички
- Европейска инициатива за образна диагностика на рака
- Европейска инициатива за разбиране на онкологичните заболявания
- Премахване на онкологичните заболявания, причинени от човешки папиломавирус
- Инициатива за по-добър живот на страдащите от рак пациенти
- Схема на ЕС за онкологичен скрининг
- Регистър за неравенствата по отношение на раковите заболявания
- Мрежа на ЕС от национални всеобхватни центрове за борба с рака
- Инициатива за подпомагане на децата, страдащи от рак
- Нови експертни мрежи (за справяне с раковите заболявания)
Документи
- 22 MАЙ 2024 Г.
- 5 ФЕВРУАРИ 2021 Г.
- 3 ФЕВРУАРИ 2021 Г.
- español(362.09 KB - HTML)
- čeština(352.29 KB - HTML)
- dansk(349.71 KB - HTML)
- Deutsch(364.62 KB - HTML)
- eesti(343.55 KB - HTML)
- ελληνικά(463.84 KB - HTML)
- English(339.46 KB - HTML)
- français(372.65 KB - HTML)
- hrvatski(344.11 KB - HTML)
- italiano(359.9 KB - HTML)
- latviešu(352.56 KB - HTML)
- lietuvių(355.52 KB - HTML)
- magyar(370.12 KB - HTML)
- Malti(363.33 KB - HTML)
- Nederlands(358.24 KB - HTML)
- polski(366.44 KB - HTML)
- português(358.78 KB - HTML)
- română(370.3 KB - HTML)
- slovenčina(361.02 KB - HTML)
- slovenščina(347.3 KB - HTML)
- suomi(352.2 KB - HTML)
- svenska(346.13 KB - HTML)