Přejít na hlavní obsah

Evropská politika sousedství

Evropská politika sousedství (EPS) řídí vztahy Unie s 16 z jejích nejbližších partnerských zemí na východě a na jihu. Je klíčovým prvkem zahraniční politiky EU a zaměřuje se na stabilizaci regionu z politického, hospodářského a bezpečnostního hlediska.

Činnost

Cílem Východního partnerství je posílit vztahy mezi EU a jejími šesti východními sousedy: Arménií, Ázerbájdžánem, Běloruskem, Gruzií, Moldavskem a Ukrajinou.

Spolupráce v rámci jižního sousedství zahrnuje deset partnerských zemí: Alžírsko, Egypt, Izrael, Jordánsko, Libanon, Libyi, Maroko, Palestinu*, Sýrií aTunisko.

Přeshraniční spolupráce podporuje udržitelný rozvoj podél vnějších hranic EU, pomáhá snižovat rozdíly v životní úrovni a řešit společné výzvy.

Dvoustranné a regionální programy spolupráce byly doplněny programy spolupráce působící v rámci celého sousedství, neboť některé typy pomoci lze účinněji a pružněji řídit na meziregionální úrovni.

Cíle

  • Stabilizace sousedních zemí prostřednictvím hospodářského rozvoje a podpory zaměstnanosti a mládeže, dopravního a energetického propojení, migrace, mobility a bezpečnosti
  • Prosazování klíčových zájmů EU, řádné správy věcí veřejných, demokracie, právního státu a lidských práv
  • Usnadnění spolupráce na regionální úrovni: Východní partnerství, Unie pro Středomoří

Souvislosti

Evropská politika sousedství dává prostor k rozvoji efektivnějších a intenzivnějších partnerství mezi EU a jejími východními a jižními sousedy, založených na společných zájmech a opatřeních přijímaných na obou stranách. 

EU přispívá ke stabilitě a podporuje spolupráci s danými zeměmi finančními prostředky z evropského nástroje sousedství.

Dokumenty

  • 9. LEDNA 2018
Review of the European neighbourhood policy